رئیس ستاد اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش:

50 دستگاه برای اجرای سند تحول باید به آموزش و پرورش کمک کنند

تهران-ایرنا- رئیس ستاد اجرای سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش گفت: 50 دستگاه در سطح کشور شناسایی شده اند که باید برای اجرای سند تحول بنیادین به آموزش و پرورش کمک کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، «رضا مددی» روز چهارشنبه در اردوگاه شهید باهنر تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تکالیف ناشی از اجرای سند می طلبد منابع مالی بیشتری در نظر گرفته شود و دستگاه ها و نهادهای مختلف هم باید دست آموزش و پرورش را بگیرند.
وی با تاکید بر اینکه اجرای برنامه های سند بدون مشارکت دستگاه ها امکان ندارد، تصریح کرد: از مهر 1397 برنامه اجرایی سند تحول در طول برنامه ششم توسعه در همه زیرنظام ها تهیه، تدوین و تصویب و با امضای وزیر آموزش و پرورش به تمام حوزه های ستادی ادارات کل آموزش و پرورش استان ها و مناطق ابلاغ شد.
مددی با اشاره به اینکه اکنون برنامه های وزارتخانه در قالب راهکارهای سند مشخص شده است، بیان کرد: آموزش و پرورش از حیث داشتن برنامه قانونی و مصوب در اجرای سند محدودیتی ندارد؛ اما یکی از کاستی ها در اجرای سند متوازن و همه جانبه این بود که زیرنظام های سند تا مهر امسال تصویب نهایی نشده بود.
رئیس ستاد اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش یاد آور شد: به همین دلیل تولید یک برنامه اجرایی و همه جانبه برای آموزش و پرورش همسو با سند تحول فراهم نبود اما با رفع این مساله، اکنون همه واحدهای وزارتخانه نسبت به وظایف خود برای اجرای راهکارهای سند آگاهی دارند.
وی اظهار داشت: برنامه سال 1398 آموزش و پرورش بر مبانی سند در حال نهایی شدن است و تا دهه سوم فروردین با امضای وزیر آموزش و پرورش به تمام استان ها ابلاغ می شود.
رئیس ستاد اجرای سند تحول بنیادین تصریح کرد: سال آینده تمام برنامه های آموزش و پرورش مبتنی بر سند تحول تدوین و اجرا خواهد شد.
مددی ادامه داد: بخشی از برنامه های سند در حوزه نیروی انسانی، برنامه درسی، فضا و تجهیزات، پژوهش و ارزشیابی و راهبری و مدیریت و منابع مالی است و رویکرد آموزش و پرورش این است که در مسیر برنامه ریزی خود تمام فعالیت ها منطبق با سند تحول باشد، در امور جاری تجدید نظر کرده، برنامه های ناهمسو با سند تحول هم راستا را از دستور خارج کرده و ریل اصلی فعالیت های نظام آموزشی در مسیر سند باشد.
وی با تاکید بر اینکه در آموزش و پرورش دو نوع سند نداریم، افزود: سال آینده همه برنامه های نظام آموزش بر مبانی سند تحول خواهد بود و همه امکانات در حوزه نیروی انسانی، منابع مالی و تجهیزات در خدمت اجرای سند قرار می گیرد.
رئیس ستاد اجرای سند تحول بنیادین بیان کرد: اکنون بخشی از برنامه های سند در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب و به تایید رئیس جمهوری رسیده که اجرای آنها نیازمند امکانات بیشتر است؛ زیرا وضعیت کنونی کفاف اجرای تمام برنامه ها را نمی دهد.
مددی ادامه داد: از جمله این برنامه ها، طرح رتبه بندی معلمان است که منابع مالی مناسب لازم دارد در حالی که اکنون تمام اعتبارات برای اجرای طرح در سال 1398 در اختیار آموزش و پرورش نیست. هر چند اجرای طرح با هر میزان اعتبار در سال آینده اجرا خواهد شد؛ اجرای کامل آن نیازمند منابع بیشتر است.
به گفته وی همچنین در حوزه فضا و تجهیزات بر اساس رویکرد سند، مدارس باید تجهیز و به روز شود که اجرای تمام این موارد به منابع مالی بیشتری نیاز دارد.
علمی ** 1883 ** 1836 **9157

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال