جاده کندوان، مار خوش خط و خال کوه و جنگل

نوشهر- ایرنا- محور چالوس-کرج (کندوان) یکی از زیباترین و مهیج ترین جاده های کشور است که مازندران، کرج و پایتخت را به هم وصل می کند، اما با همه زیبایی های منحصر به فرد و چشم نوازش به دلیل حجم بالای تردد خودروها خصوصا در تعطیلات نوروزی، گذر از آن مخاطراتی دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این جاده کوهستانی و برف گیر به طول 176 کیلومتر در سال 1312 ساخته شد که از این میزان حدود 78 کیلومتر جزو استان مازندران است.
این جاده باریک و کوهستانی با اینکه در اذهان به عنوان یکی از جاده های پر مخاطره کشور است ولی به دلیل زیبایی هایی دیدنی و بکر نظیر کوه، دره و بخش جنگلی آن، رانندگان با ریسک پذیری بالا این مسیر را برای سفر به سرزمین های شمالی انتخاب می کنند.
با وجود مناظر طبیعی زیبای این جاده، علاوه بر خطرات ترافیکی خودروها، به دلیل جنس آهکی و رسوبی کوه ها هر از گاهی با ریزش سنگ مسیر بسته شده که به دلیل عرض کم جاده خطرات زیادی متوجه خودروها می شود.
مسئولان و کارشناسان، یکطرفه شدن مسیر به علت تراکم بالای ترافیکی ، عرض کم و وضعیت توپوگرافی و صخره ای جاده را از عمده ترین علت های بروز حوادثی نظیر ریزش کوه، ریزش بهمن و نیز سوانح دلخراش رانندگی در این محور می دانند که در بیشتر روزهای سال بویژه نوروز رخ می دهد.
طبیعتا این جاده با چنین وضعیتی مشکلاتی هم به همراه دارد و آن اینکه روند خدمات رسانی نهادهای امدادرسان به آسیب دیدگان جاده ای را دچار اختلال کرده و در نتیجه عده زیادی از آسیب دیدگان جاده ای به علت تاخیر در انتقال بموقع آنان به مراکز درمانی جانشان را از دست می دهند.

** تبعات یکطرفه شدن جاده چالوس
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چالوس گفت: در آستانه سال نو و آغاز سفرهای نوروزی، این جاده کاملا به علت تردد خودروها قفل می شود به نحوی که مسافران ساعت ها باید در ترافیک معطل بمانند و در نتیجه اگر دراین میان حادثه ای رخ دهد، خودروهای اورژانس برای ارائه خدمات فوریت های پزشکی دچار مشکل می شوند.
دکتر حدیث گردکلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حدود چهار پایگاه اورژانس 115 در مناطق 'دونا'، 'ولی آباد'، 'مجلار' و 'مرزن آباد' در این جاده مستقر است اما با یکطرفه شدن جاده چالوس نمی توان به آسانی به بیماران جاده ای خدمات ارائه داد.
وی اظهار داشت: به عنوان نمونه، اگر حوادثی مانند ریزش سنگ از ارتفاعات روی خودروهای در حال گذر از این مسیر رخ دهد، شاید پایگاه های اورژانس 115بتوانند در کوتاه ترین زمان بر سر صحنه حادثه حضور یابند اما در مسیر برگشت کادر پرستاری این پایگاه ها متاسفانه در ترافیک انبوه خودرو ها محاصره می شوند.
مدیر شبکه بهداشت و درمان چالوس گفت: مورد بعدی آن که در حاشیه این مسیر اهالی حدود 90 روستای بخش مرزن آباد ساکن هستند اگر در این روستاها فردی دچار بیماری شدید شود یا قرار باشد زن باردار برای وضع حمل به مراکز درمانی انتقال یابد به علت تراکم بالای ترافیکی در این مسیر دچار مشکل می شود.
گردکلی افزود: برای ارائه خدمات امدادرسانی به بیماران جاده ای هماهنگی های لازم با مسئولان بهداشتی و درمانی استان البرز صورت گرفته است و وعده داده اند در زمان اوج ترافیک اگر حوادث جاده ای رخ دهد مسئولان پایگاه های اورژانس 115 این استان نیز همکاری لازم را داشته باشند.
وی اظهار داشت: البته در نوروز امسال، اورژانس موبایل آی سی یو نیز به امکانات و تجهیزات فوریت های پزشکی برای ارائه خدمات رسانی به مصدومان جاده ای اضافه شده و حتی هماهنگی های لازم با مسئولان هلال احمر مازندران، پلیس راه و نیز راهداری و حمل و نقل جاده ای انجام گرفته تا در زمان وقوع حوادث جاده ای همکاری بیشتری در این حوزه داشته باشند .
گزارش های رسمی نیز نشان می دهد که تعداد خودروهای عبوری ثبت شده نوروز سال 97 در جاده کندوان بیش از 40هزار دستگاه به طور متوسط در هر روز بوده است.

**استقرار چهار پایگاه امداد و نجات در جاده چالوس
رئیس جمعیت هلال احمر چالوس نیز گفت: حدود چهار پایگاه امداد و نجات با همراهی دستکم 90 نجاتگر امسال در مسیرهای ارتباطی بویژه در جاده کندوان به مسافران نوروزی خدمات ارائه می دهند.
امیرحسین عسگرزاده افزود: این پایگاه ها در مناطق لارک، پل زنگوله، دهانه شمالی تونل کندوان و نیز قطعه چهارم آزاد راه تهران - شمال با برخورداری از همه نوع امکانات امداد و نجات در زمان وقوع حوادث احتمالی مانند سانحه رانندگی یا دیگر بلایای طبیعی و غیر طبیعی به مسافران حادثه دیده خدمات ارائه می دهند.
وی اضافه کرد: یک خودروی آتش نشانی نیز امسال برای ارائه خدمات در زمان وقوع سوانح و آتش سوزی خودروها در جاده کندوان استقرار داده می شود و برخلاف سال های گذشته یکی از دغدغه های جدی در این حوزه که بارها مشاهده این بود که تعدادی از خودروها بر اثر ریزش کوه دچار سوختگی شده بودند و به علت نبود خودروهای آتش نشان نجاتگران جمعیت هلال احمر نتوانستند کاری کنند و متاسفانه این خودروها و سرنشینان آن ها در شرائط خیلی بدی جان باختند.
رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای چالوس گفت: از طول مسیر حدود 78 کیلومتر کندوان حوزه مازندران، حدود 30 کیلومتر آن حادثه خیز است یعنی صخره ای بوده و هر آن ممکن است در طول این مسیر حادثه رخ دهد.
مهدی صفایی افزود: برای ایمن سازی این جاده اقداماتی مانند روکش آسفالت به طول حدود 50 کیلومتر،‌ تعویض تابلوهای راهنما و خط کشی انجام گرفته است ولی از اینکه احتمال دارد حوادثی نظیر ریزش کوه و درپی آن خسارت هایی به خودروهای در حال گذر از این مسیر رخ دهد، بروز این حوادث بسیار محتمل است .
وی گفت: هم اکنون گروه های راهداری برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی از بیست و پنجم همین ماه به شکل آماده باش می باشند و مشکلی در این حوزه وجود ندارد.
صفایی افزود: جاده کندوان بسیار حادثه خیز بوده و امیدوارم بزودی طرح ملی آزاد راه تهران- شمال به طورکامل اجرا شود و دغدغه هرساله مسئولان ذیربط و مسافران از بروز احتمالی حوادث در این مسیر رفع گردد.
7078 /1602/1654

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال