ایرناپلاس بررسی می‌کند

انتخاب شهردار سال پایتخت؛ به نام شهرداری به کام شهرداران

تهران- ایرناپلاس- امسال برای ششمین سال متوالی، چهره‌های سال حوزه راه و ساختمان معرفی شدند، اما اتفاق تازه در این جشنواره انتخاب چهره سال شهرداران تهران بود، که البته حاشیه هم کم نداشت.

پنج روز پیش، درحالی چهره‌های سال این حوزه از جمله شهردار منتخب از بین شهرداران مناطق تهران مشخص شدند که شهردار منتخب و رقبای او هم به دست بردن در تعداد آرای خود متهم شدند و هم زمزمه‌هایی درباره یکی از شهرداران مناطق وجود دارد که او برای تشویق و جلب آرای مردم، تمام امکانات شهرداری منطقه‌اش را بسیج کرده است. نکته جالب در رقابت شهرداران مناطق برای کسب عنوان چهره برتر این است که این نظرسنجی مورد تأیید شهرداری تهران نبوده و مرکز ارتباطات شهرداری تهران از همان ابتدا به روابط عمومی‌های مناطق هشدار داده بود که وارد این موضوع نشوند. جالب‌تر اینکه، دو تن از اعضای شورای شهر تهران در مراسم اختتامیه این جشنواره شرکت کرده‌ و با استقبال از حضور مردم در چنین رویدادهایی، آن را مصداق مطالبه‌گری از مسئولان عنوان کرده‌اند.

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران که یکی از این دو عضو شرکت کننده در مراسم بود، ایجاد مطالبه‌گری را گام اول مدیریت شهری شورای پنجم دانست. اما با این حال، او در گفت‌وگو با ایرناپلاس با شنیدن آنچه اتفاق افتاده است، گفت: اینکه شهرداری این نظرسنجی را تأیید نمی‌کند باعث نمی‌شود که من در اختتامیه این جشنواره شرکت نکنم. بهتر است موضوع تخلف شهرداران را از خود شهرداری و بازرسی شهرداری پیگیری کنید. مطمئناً این موضوع ربطی به برگزار کنندگان این جشنواره و من ندارد.

*تخلف شهرداران در سامانه موجود است

ماجرا از این قرار است که یک شرکت رسانه‌ای در حوزه راه و ساختمان، 6 سال است برای تشویق مدیران عمرانی کشور اقدام به انتخاب چهره‌های برتر این حوزه از طریق انتخاب‌های مردمی می‌کند که امسال شهرداران مناطق تهران هم به آن اضافه شده بودند. اینکه این شرکت تا چه میزان سازوکارهای شفافیت و استانداردهای مربوط به نظرسنجی‌ را رعایت کرده، موضوع این گزارش نیست و مطمئناً نیاز به بررسی دارد. موضوع اصلی اتفاقی است که در زمان رای‌گیری دو هفته‌ای این نظرسنجی افتاده است، مسائلی مثل تلاش برخی از کاندیداها برای ثبت رای با شماره‌های نامعتبر و همچنین استفاده از امکانات شهرداری برای تبلیغات.

آن‌طور که محمدحسین فرخی، مدیر دبیرخانه این جشنواره به ایرناپلاس می‌گوید: بستر اخذ رای در این جشنواره پیامک و تلگرام بوده است و مردم با استفاده از شماره همراه خود باید به فرد مورد نظرشان رأی می‌دادند. اما در این میان برخی از کاندیداها تلاش کرده‌اند با استفاده از ربات در فضای تلگرام با استفاده از شماره‌هایی خارج از فرمت تلفن همراه، به اسم خود رأی ثبت کنند. غافل از این که سامانه مربوط به این نظرسنجی متوجه این تخلف می‌شود و رأی‌های مخدوش را حذف می‌کند.

با این حال، فرخی می‌گوید که این تخلف فقط مربوط به شهردار منتخب نیست و رقبای او نیز از این ترفند استفاده کرده‌اند و رأی مخدوش آن‌ها در سامانه این شرکت ثبت شده است.

*این انتخاب مورد تأیید شهرداری نیست

انتخاب چهره سال شهرداران تهران از بین کاندیداهای شهرداران مناطق درحالی اتفاق افتاده است که شهرداری تهران کل پروسه رأی‌گیری و انتخاب چهره سال را از همان ابتدا زیر سؤال برده بود، به‌طوری که پوریا سوری، سرپرست مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در گفت‌وگو با ایرناپلاس می‌گوید که این نظرسنجی قطعاً مورد تأیید شهرداری تهران نیست، چرا که برگزارکنندگان آن هیچ رابطه سازمانی با ما نداشتند و از طرف دیگر، این نظرسنجی از نظر ما سازوکار شفافی نداشته است.

سوری ادامه می‌دهد: مثلاً منطقه 4 شهرداری تهران نزدیک به یک میلیون نفر جمعیت دارد، نظرسنجی باید از المان‌هایی برخوردار باشد تا پایایی و روایی آن تأیید شود. اینکه رأی‌گیری توسط یک سازمان خصوصی انجام می‌شود و ما هیچ نقشی در سیاستگذاری یا در مورد اجرای آن نداشتیم، باعث شده این نظرسنجی مورد تأیید ما نباشد. بنابراین آنجا که شهرداری هیچ نقشی در آن نداشته است، پاسخگوی شفافیت و عدم شفافیت آن نیست و بهتر است خود برگزارکنندگان پاسخگو باشند.

*تذکر من برای جلوگیری از «تالی فاسد» بود

رقابت نزدیک دو تن از شهرداران مناطق تهران و تلاششان برای کسب عنوان چهره سال باعث شد تا به گفته برخی، آن‌ها امکانات شهرداری منطقه خود را به کار گیرند. درحالی که سوری می‌گوید ما این هشدار و حذر را از جانب مرکز ارتباطات شهرداری به مدیران روابط عمومی مناطق داده بودیم که به هیچ عنوان وارد این ماجرا یا ماجراهای تشویقی مشابه نشوند.

سوری در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود برخی از شهرداران از امکانات شهرداری برای تبلیغات استفاده کرده‌اند، می‌افزاید: تذکری که من دادم در واقع برای جلوگیری از همین «تالی فاسد» بود. با این حال، او تأیید نمی‌کند که سوءاستفاده‌ای از سوی شهرداران مناطق انجام شده است.

سرپرست مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران ادامه می‌دهد: ما اطلاعات تأیید شده‌ای نداریم و در مرکز ارتباطات حذر و نظرمان را راجع به این موضوع دادیم و مدیران ما هم مکلف بودند این را رعایت کنند و اگر مستنداتی به ما برسد، از طریق سازوکارهای خودمان با آن‌ها برخورد می‌کنیم.

*لزوم شفافیت در بودجه‌ریزی

البته این نخستین بار نیست که هزینه‌ای خارج از برنامه مصوب و با تشخیص مدیران در شهرداری تهران انجام می‌شود و تقریباً این به یک رویه در این نهاد عمومی تبدیل شده است. موضوعی که بارها کارشناسان نسبت به آن هشدار می‌دهند و یکی از دلایل آن را شفاف نبودن بودجه‌ریزی برای این نهاد می‌دانند.

نکته قابل توجه این است که اگر علاوه بر ابزارهای نظارتی، بودجه‌ریزی مناطق به‌صورت شفاف، جزیی و دقیق انجام شود، فضا برای هزینه‌های خارج از برنامه نخواهد بود. اگرچه امسال شهرداری تهران مدعی است که در بودجه‌ریزی مناطق شهرداری، عملکرد آن‌ها را مورد توجه قرار داده و این بودجه نسبت به سال‌های قبل شفاف‌تر است.

اما کارشناسان نگاه دیگری به این ماجرا دارند و می‌گویند همانند سال‌های گذشته بخش اعظم بودجه احکام کلی است و تصمیم‌گیری در اختیار مدیران است و باز هم این روند کار دست مدیریت شهری پایتخت خواهد داد.

گزارش از الهام کاظمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال