در گفت وگو با ایرنا مطرح شد؛

اولویت بنیاد شهید توانمندسازی و ایجاد اشتغال ایثارگران است

تهران- ایرنا- «سردار حسن زاده» مدیر کل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران مهمترین اولویت این نهاد را توانمندسازی و ایجاد اشتغال برای جامعه هدف خود دانست و گفت: این نهاد علاوه بر مسایل فرهنگی به ایجاد اشتغال نیز توجه خاصی دارد تا بتواند خدمات لازم به خانواده های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران ارایه دهد.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ ایثار و شهادت، از مکتب عاشورا استنتاج شده و نمود این درس در نهضت امام خمینی(ره) تبلور پیدا کرد زیرا برای به ثمر نشستن این نهضت خون های بسیاری ریخته و نهال نوپای انقلاب با آن آبیاری شد. از این رو امام خمینی(ره) برای مقام و جایگاه شهیدان ارج و احترام ویژه ای قایل بودند و در سال نخست پس از پیروزی انقلاب فرمان به تاسیس نهادی انقلابی به نام بنیاد شهید دادند.

نهادی که در دوره های حساس پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در طول 40 سال از عمر با برکت این نظام توانسته همچنان به وظایف اساسی خود عمل کند تا جایگاه شهدا، جانبازان، ایثارگران و خانواده های آنها در کشور حفظ و مورد احترام قرار بگیرد.

اکنون شرایط سیاسی جدیدی در منطقه و نظام بین‌الملل به وجود آمده است؛ شرایطی که در آن نیاز به بازخوانی و بازنمایی سیره شهیدان‌ بیش و بیش احساس شده است. پس باید «ارزش‌های بنیادین» حفظ شود. برای عبور از پیچ و خم حوادث و تلاطم‌های جدید، راهی جز پیروی از سیره مجاهدان و شهیدان‌ نیست. آنها نقشه راهی ترسیم کردند که در مهم ترین مرحله آن غلبه بر تهدیدهای جبهه خصم و اتحاد است.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت 22 اسفند «سالروز تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران» با «سردار حسن زاده» مدیر کل اشتغال و کارآفرینی این بنیاد به گفت وگو پرداخته است.

**ایرنا: بنیاد شهید انقلاب اسلامی در چه زمانی و با چه رویکردی تاسیس شد؟
***حسن زاده: بنیاد شهید و امور ایثارگران در 22 اسفند 1358خورشیدی براساس فرمان امام خمینی(ره)، به منظور تجلیل و تکریم از شهدا و جانبازان و ایثارگران و خانواده های مکرم آنان تشکیل شد. از همان ابتدا اساسنامه این نهاد شکل فرهنگی داشت و به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت توجه شده بود. در ادامه و با توجه به مهم و حایز اهمیت بودن مسایل معیشتی، باعث شد تا نه اینکه در شکل نوشتاری اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران بلکه در عملیاتی شدن آن به این مسایل توجه شود و شکل نهاد خدماتی نیز به خود بگیرد.

**ایرنا: به چه دلیل این نهاد که نخست فرهنگی بود رویکرد خود را تغییر داد؟
***حسن زاده: اگرچه رویکرد و تمام دغدغه های بنیاد شهید و امور ایثارگران فرهنگی است اما از مسایل معیشتی و خدماتی نیز غافل نبوده و نیست به نحوی که ساختار این نهاد به صورت منظم و شبیه یک دولت کوچک شده عمل می کند؛ یعنی هر نهادی که در بدنه دولت وجود دارد شکل کوچکتر شده آن نیز در بنیاد شهید و امور ایثارگران دیده می شود. برای نمونه اگر وزارت مسکن، بهداشت و ... وجود دارد در این نهاد هم بخش های هستند که به مسکن، سلامت و ... جامعه هدف خود توجه دارند. از این رو تمام سعی کارکنان این نهاد براین است تا بتوانند خدمات لازم را به خانواده های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران ارایه بدهند.

**ایرنا: تشکیلات بنیاد شهید و امور ایثارگران به شکل فعلی چگونه انجام شد؟
***حسن زاده: پس از درخواست مسوولان نهادهای ایثارگری و تایید آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری در هشتم بهمن 1381خورشیدی و براساس مصوبه شورای عالی اداری در 19 اردیبهشت 1383خورشیدی سه نهاد جانبازان، ستاد امور آزادگان و بنیاد شهید انقلاب اسلامی در هم تجمیع شدند و در ساختاری یکپارچه در بدنه دولت به تصویب رسید و یکی از معاونت های رییس جمهوری و زیر نظر مستقیم مقام معظم رهبری است و به این ترتیب بنیاد شهید و امور ایثارگران فعلی شکل گرفت.

**ایرنا: مهمترین اولویت بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال های اخیر را چه می دانید؟
***حسن زاده: در سال های اخیر با توجه به روند روزافزون افراد بیکار جامعه هدف و ضرورت سازماندهی شغلی آنها یکی از مهم ترن دغدغه های بنیاد شهید و امور ایثارگران را باید مساله اشتغال دانست زیرا توسعه اقتصادی کشور نیز با ایجاد اشتغال امکان پذیر خواهد بود و اگر اشتغال در کشور به نحو مطلوبی انجام شود چرخ های اقتصادی جامعه نیز به حرکت در می آید. بنابراین بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز از 1377خورشیدی اداره کل اشتغال تشکیل داده است.

**ایرنا: شما مهمترین اولویت بنیاد شهید و امور ایثارگران را مساله اشتغال دانستید. در این زمینه چه اقدام هایی انجام شده است؟
***حسن زاده: بنیاد شهید و امور ایثارگران با توجه به قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و هیات وزیران نظیر قانون جامع خدمات به ایثارگران، قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور و...خدمات مناسبی را به جامعه هدف خود ارایه داده است. برنامه های بنیاد شهید و امور ایثارگران در زمینه ایجاد اشتغال بسیار گسترده است؛ یعنی فعالیت های این حوزه نخست با مشاوره به فرد بیکار شروع می شود و مسیر شغلی برای آنها مشخص می کند که فرد با توجه به استعدادها و امکانات می تواند در چه حوزه ای فعالیت انجام دهد. در شش ماه دوم امسال در تمام فرآیندهای انجام شده نگاهی خاص و تحولی به مساله اشتغال جامعه هدف بنیاد شهید و امور ایثارگران جهت تغییر رویکرد آنها از پشت میز نشینی به ایجاد کسب و کار خرد و کارآفرینی شده است؛ یعنی هم در زمینه فرهنگ سازی فعالیت های انجام گرفته و هم اینکه برنامه هایی برای سوق دادن ایثارگران به سمت خود اشتغالی و کسب و کارهای خُرد، کارآفرینی و استارت آپ ها صورت گرفته است که امید می رود در سال آینده این برنامه ها عملیاتی شود.

**ایرنا: فاز عملیاتی ایجاد اشتغال به جامعه هدف در بنیاد شهید و امور ایثارگران چگونه انجام می شود؟
***حسن زاده: پس از اینکه مشاوره های لازم به جامعه هدف بنیاد شهید و امور ایثارگران داده شد، فاز عملیاتی شروع می شود؛ یعنی اینکه اگر فرد به مهارت خاصی نیاز داشت به او آموزش های لازم داده می شود و بسترهای آموزشی برای او فراهم می کنیم. در این راستا سال ها است که سازمان فنی و حرفه ای کشور با توجه به تفاهم نامه هایی که با بنیاد شهید و امور ایثارگران دارد، کمک های زیادی به این نهاد کرده است. همچنین موسسه های و نهادهای دیگری نیز در این زمینه وارد شده اند که به همکاری با بنیاد شهید و امور ایثارگران می پردازند تا ما بتوانیم جامعه هدف خود را توانمند سازیم.

**ایرنا: به چه دلیل مساله ایجاد اشتغال را مهمترین اولویت بنیاد شهید و امور ایثارگران می دانید؟
***حسن زاده: در سال های اخیر یکی از مهمترین شعارهای بنیاد شهید و امور ایثارگران مربوط به توانمندسازی جامعه هدف خود بوده است تا این افراد بتوانند برای تامین معیشت خود توانمند شوند و به صورت مستقیم با راه اندازی کسب و کار مستقل تامین معاش کنند. به دلیل تاکید مقام معظم رهبری به بحث اشتغال در کشور و لحاظ شدن این مساله در نامگذاری شعارهای سال و همچنین توجه خاص حجت الاسلام محمدعلی شهیدی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، یکی از مهمترین دغدغه ها و اولویت های این نهاد ایجاد اشتغال برای جامعه هدف خود بوده است. مساله کلانی که نه تنها دغدغه بنیاد شهید و امور ایثارگران بوده بلکه تمام نهادهای دیگر کشور نیز توجه ای خاص به آن داشته اند.

**ایرنا: پس از اینکه افراد و یا همان جامعه هدف بنیاد شهید و امور ایثارگران با آموزش هایی که شما به آن اشاره کردید توانمند شدند چگونه باید برای راه اندازه کسب و کار اقدام کنند؟
***حسن زاده: افرادی که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران در زمینه های مختلف توانمند شده یا خود دارای مهارت یا تخصصی هستند می بایست از طریق بسترهایی که در ساختار دولت وجود دارد مانند وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت و معدن و . . . که متولی شغل های مختلف هستند، عمل کنند تا ما بتوانیم مجوزهای لازم برای این افراد تهیه و در اختیارشان قرار دهیم.

**ایرنا: یکی از مهمترین دغدغه افرادی که می خواهند به حوزه اشتغال وارد شوند، تامین منابع مالی لازم است. بنیاد شهید و امور ایثارگران در این زمینه چه اقدام هایی برای جامعه هدف خود در نظر گرفته است؟
***حسن زاده: برای تامین منابع مالی کسب و کار در تمام کشور محدودیت هایی مشاهده می شود و سیستم های بانکی قوانین و ساختار مربوط به خود را دارد که این امر برای جانبازان، ایثارگران و خانواده های معزز شهدا نیز به همان شکل است اما با تمام این مسایل، قانون از محل صندوق توسعه ملی، 15 درصد تسهیلات برای جانبازان، ایثارگران و خانواده های شهدا در نظر گرفته است که با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران صورت می گیرد و بانک های مانند کشاورزی، توسعه و تعاون و بانک دی، هر کدام در یک بخش خاص به عنوان بانک عامل عمل می کنند.

**ایرنا: آیا خود بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در زمینه ارایه تسهیلات به جامعه هدف خود نهاد خاصی را در نظر گرفته است؟
***حسن زاده: بله. بنیاد شهید و امور ایثارگران حدود سه سال پیش صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران تاسیس کرده است که فعالیت هایی برای پرداخت تسهیلات به جامعه هدف خود انجام می هد و تمامی مسایلی که مربوط به صندوق توسعه ملی، مشاغل خانگی، توسعه روستایی و منابعی که با بانک های عامل قرارداد آن بسته شده است، متولی آن صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران محسوب می شود. بنابراین جامعه هدف بنیاد شهید و امور ایثارگران که دارای طرح خاصی هستند و با توجه به شرایطی که دارند از یکی از این منابع استفاده می کنند. مشکل عمده در این خصوص همان فرآینده اخذ تسهیلات از بانک ها است که انتظار می رود تا حدودی در این زمینه تسهیل گری انجام شود.

**ایرنا: این نگاه در جامعه وجود دارد که تمام افراد جامعه هدف بنیاد شهید و امور ایثارگران در زمینه اشتغال تامین هستند. ارزیابی شما در این خصوص چیست؟
***حسن زاده: این نگاهی کاملاً اشتباه است. با وجود قوانین و مقررات در زمینه جذب و استخدام در دستگاه های اجرایی و نیز تسهیلاتی در زمینه ایجاد کسب و کارهای خرد و کارآفرینی که به آنها اشاره شد متاسفانه هنوز هم خانواده های معزز شهدا و ایثارگران در زمینه تامین شغل مناسب با مشکلات عدیده ای مواجه اند و جهت اطلاع عرض می کنم در میان ایثارگران و فرزندان شهدا بیکار نیز وجود دارد. حتی در بند ج ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده است تا پایان دوره برنامه ششم کلیه فرزندان معزز شهدا و فرزندان جانبازان 70 درصد را استخدام کند که تا کنون اقدام خاصی صورت نگرفته و انتظار این بنیاد و جامعه دف اقدام جدی و عاجل سازمان امور اداری و استخدامی کشور در این زمینه است.
پژوهشم9370**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال