روستای خراسان شمالی 6 برابر میانگین شهید دارد

بجنورد - ایرنا - مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان شمالی گفت: بر پایه، اعلام سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران، روستای دارالشهدا «چخماقلو» شهرستان مانه و سملقان 6 برابر میانگین کشوری شهید تقدم انقلاب و نظام کرده است.

سید حسین عابس روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: این روستا با جمعیت یک هزار و 200 نفر در زمان دفاع مقدس، 33 شهید تقدم آرمان های نظام کرده است و افزون بر این 25 جانباز، 2 آزاده و 150 ایثارگر دارد.
وی گفت: در میانگین کشوری به ازای هر 240 نفر حدود یک نفر به شهادت رسیده است که به عبارت دیگر این روستا رتبه نخست تعداد شهدا را در جمهوری اسلامی ایران دارد.
به گزارش ایرنا، روستای چخماقلو از توابع بخش مرکزی شهرستان مانه و سملقان استان خراسان شمالی در 20 کیلومتری آشخانه مرکز این شهرستان واقع شده است.
حسینی بیان کرد: با در نظر گرفتن تعداد جمعیت روستا، از هر 36 نفر یک نفر در راه انقلاب و میهن شهید شده است.
این روستا در جریان سفر سال 91 رهبر معظم انقلاب به خراسان شمالی با دیدار نماینده ویژه رهبری از آن به عنوان روستای دارنده بیشترین شهید در بین روستاهای کشور شناخته شده و نام آن از ˈچخماقلو به «دارالشهدا» تغییر یافت.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان شمالی تعداد کل رزمندگان استان را 35 هزار نفر اعلام کرد.
وی افزود: 2 هزار و 648 شهید خراسان شمالی دارای پرونده هستند که 2 هزار و 685 شهید در شهرستان های این استان مزار دارند.
حسینی اظهار کرد: رتبه استان در شاخص شهید نسبت به جمعیت در کشور 1.169 است.
وی تعداد کل ایثارگران این استان را 10 هزار 277 نفر، آزادگان 397 نفر و جانبازان را هفت هزار و 232 نفر عنوان کرد.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان شمالی گفت: مردم شهید پرور خراسان شمالی مانند سایر مردم ایران، در قالب نیروهای نظامی و انتظامی، اصناف، سازمان ها، اداره ها، داوطلب و بسیجی در دفاع مقدس حضور داشتند.
وی افزود: با توجه به یکپارچگی خراسان بزرگ در آن دوران نیروهای استان با حضور در تیپ های لشکر 5 نصر سپاه پاسداران و گردان های فتح الله، نصرالله، حبیب الله، ثارالله، فجرالله، امام حسین (ع)، ادوات و لشکر ویژه شهدا به فرماندهی سردار شهید محمود کاوه و تیپ یکم ارتش مستقر در بجنورد و سایر نیروهای ارتش حماسه آفریدند.
خراسان شمالی در شمال شرق ایران 863 هزار نفر جمعیت دارد.
3007/ 6042

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال