در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا ؛

وزیر خارجه سابق لبنان: نفع اعراب در توسعه روابط با ایران است

بیروت- ایرنا- 'عدنان منصور' وزیر امور خارجه سابق لبنان در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با اشاره به سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به عراق ، تاکید کرد : منفعت کشورهای عرب ایجاب می کند که با جمهوری اسلامی ایران روابط برقرار کنند و این روابط را توسعه دهند.

منصور در این گفت و گو که روز سه شنبه انجام شد، اظهار داشت : سفر آقای روحانی به عراق را یک گام بسیار مهم می بینم چون موجب می شود تا همانگونه که روابط عمیق بین ایران و سوریه وجود دارد ، روابط ایران و عراق نیز قوی تر شود و این بر دیگر کشورهای منطقه نیز تاثیر می گذارد و کشورهای عربی دیگری نیز هستند که منفعت آنان ایجاب می کند که با جمهوری اسلامی ایران روابط برقرار کنند.
وی که پیشتر به مدت 7 سال ( 1995تا 2002) سفیر لبنان در ایران بوده است ، افزود : امریکا همیشه بهانه هایی را مطرح و به کشورهای عربی اعلام می کند که ایران امنیت و استقرار در منطقه را تهدید می کند که القای این گفته ها بین کشورهای عرب منطقه موجب خرید بیشتر سلاح از امریکا می شود که این برخلاف منافع و مصالح ملت های منطقه است .
منصور تصریح کرد: بعضی از کشورهای منطقه از جمله شماری از دولت های حاشیه جنوبی خلیج فارس مخالف سیاست های ایران هستند و آن را خطری برای امنیت منطقه می دانند و به همین خاطر روابط خود را با ایران قطع کرده اند و نمی خواهند هیچگونه نزدیکی بین ایران و کشورهای عربی اتفاق بیفتد.
وی ادامه داد، باید گفت این سیاست غرب و به خصوص سیاست امریکا در منطقه است. امریکا نمی خواهد هیچ گونه نزدیکی در روابط و مناسبات کشورهای عربی با ایران صورت گیرد چون نزدیکی بین آنها معادلات امریکا در منطقه را بهم می زند و در نتیجه دیگر نیازی به پایگاه های نظامی خارجی به خصوص امریکایی و فرانسوی در منطقه نیست.
وزیر خارجه سابق لبنان با اشاره به این که بدون شک سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق سفر بسیار مهمی است و مرحله جدیدی از روابط بین دو کشور را آغاز می کند ، تاکید کرد، سفر آقای روحانی به عراق دارای ابعاد گوناگونی است که از جمله آنها می توان به افزایش همکاری های امنیتی ، استراتژیک ، نظامی ، اقتصادی و مالی اشاره کرد .
منصور خاطر نشان کرد، در این سفر توافق نامه ها و پروتکل های مختلفی در حوزه های مختلف از جمله کشاورزی ، اقتصادی و صنعتی امضا شد و امروز صحبت هایی از راه اندازی خط راه آهن مشترک ایران و عراق نیز شنیده شد که این می تواند در افزایش همکاری های اقتصادی موثر باشد.
وی افزود، این اقدام گام خیلی بزرگی برای توسعه روابط دو کشور ایران و عراق است و موجب می شود تا ارتباطات و مناسبات دو طرف بیش از پیش توسعه و گسترش یابد و این حرکت در راستای منافع دو کشور است.
سفیر سابق لبنان در ایران گفت، ما می دانیم که روابط بین ایران و عراق در زمان صدام حسین وضعیت بسیار بدی داشت و دلیل آن نیز جنگ 8 ساله ای بود که از سوی نظام صدام حسین بر ایران تحممیل شده بود.
وی ادامه داد، پشتیبانی غرب با تمام توان خود از نظام عراق علیه ایران فاصله بزرگی را بین دو کشور ایجاد کرد و تاثیر منفی بر روابط دو کشور به جا گذاشت. این مساله از سال 80 میلادی تا سال 2003 ادامه داشت . یعنی 23 سال روابط بین دو کشور بسیار توام با تنش بود و شبه قطع بود.
منصور خاطر نشان کرد، هنگامی که رژیم عراق سرنگون شد وضعیت روابط دو کشور به سوی بهتر شدن حرکت کرد و هر سال روند آن رو به پیشرفت و بهتر شدن حرکت کرد. ما شاهد بودیم هنگامی که عراق از سوی نیروهای تروریستی و گروهک داعش تهدید شد ، ایران چگونه در کنار عراق ایستاد و همه گونه امکانات برای حمایت از عراق جهت دور کردن تروریسم و خطر آن به این کشور تقدیم کرد.
وزیر خارجه سابق لبنان تصریح کرد، امروز ما می بینم که حجم تبادل اقتصادی که در زمان صدام تقریبا صفر بود، به 12 میلیارد دلار افزایش یافته است و همچنین طرح هایی برای افزایش مبادلات اقتصادی و افزایش حجم این مبادلات به 20 میلیارد دلار وجود دارد.
وی گفت ، با توجه به روابط گسترده دو کشور این رقم حتی با گذر زمان بیشتر نیز خواهد شد و دلیل آن همجواری و همسایگی دو کشور است چرا که آنان با هم منافع مشترک دارند و این به نفع ملت ها ایران و عراق است .
رئیس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه به دعوت رسمی برهم صالح رییس جمهوری و عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق برای دیدار سه روزه وارد بغداد پایتخت عراق شد.
خاورم*1436*1508

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال