پیشنهاد ایرناپلاس به وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال

دوباره شانس خود را برای جام جهانی قطر امتحان کنید

تهران ـ ایرناپلاس ـ با توجه به گمانه‌زنی‌های جدید درخصوص برگزاری برخی بازی‌های جام جهانی قطر در عمان و کویت، ایرناپلاس پیشنهاد می‌کند وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال یک بار دیگر شانس خود را برای قرار گرفتن نام ایران به عنوان میزبان سایه جام جهانی 2022 امتحان کنند.

گرچه در ماه‌های اخیر این موضوع به نتیجه نرسیده، اما با توجه به تیرگی روابط سیاسی کشور‌های عربی، وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال می‌توانند تلاش جدیدی کنند تا پس از 46 سال شاهد یک رویداد مهم فوتبالی در کشورمان باشیم.

پنج ماه پیش یعنی 16 مهر 1397 در گزارشی با توجه به سخن مهدی تاج که گفته بود «ما به‌عنوان میزبان در سایه جام جهانی 2022 قطر هستیم.» اشاره کردیم حسن الذوادی، دبیر کل کمیته سازماندهی جام جهانی 2022 قطر، هرگونه مشارکت ایران در این پیکار‌ها را تکذیب کرد و گفت: «قطر تنها میزبان جام جهانی 2022 است.» در آن زمان شایعه شده بود که چند بازی از جام جهانی 2022 قطر در کشور ما برگزار می‌شود که کلاً تکذیب شد.

در آن مقطع، جانی اینفانتینو، در اجلاس کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی (کونمبول) اعلام کرد 10 عضو این کنفدراسیون خواستار برگزاری جام جهانی 2022 با حضور 48 تیم شدند. رئیس فیفا در این رابطه گفت: «ما باید این طرح را مطالعه کنیم. چون این طرح ممکن است سبب شود برخی دیدار‌ها در کشوری غیر از قطر برگزار گردد. در صورت افزایش تعداد تیم‌ها نیاز به چهار ورزشگاه دیگر خواهد بود، ممکن است بعضی از دیدار‌ها در یکی دیگر از کشور‌های خاورمیانه برگزار شود.» همین گفته اینفانتینو کافی بود تا با توجه به تیره شدن روابط سیاسی قطر با کشور‌های امارات، بحرین و عربستان، رئیس فدراسیون فوتبال ما به این فکر بیفتد که با توجه به ارتباط نزدیک با قطری‌ها و هم‌چنین آمدن اینفانتینو به ایران، ما به‌عنوان نزدیک‌ترین کشور در خاورمیانه به قطر، به‌عنوان میزبان مشترک معرفی شویم.

البته باز هم حسن الذوادی، دبیر کل کمیته سازماندهی این رقابت‌ها در گفت‌وگو با روزنامه الرایه قطر به این تصمیم فیفا واکنش نشان داد و گفت: «به خودمان اطمینان داریم که می‌توانیم این مسابقات را با موفقیت برگزار کنیم و فرقی نمی‌کند که تعداد تیم‌ها 32 باشد یا به 48 تیم افزایش پیدا کند.» البته رئیس فیفا در پاسخ به این سؤال که امکان همکاری ایران و قطر برای برگزاری مشترک جام جهانی وجود دارد، چنین گفت: «شاید! هر چیزی امکان‌پذیر است، اما باید گام‌به‌گام جلو برویم.»

** عمان و کویت میزبانان سایه

اکنون بر اساس گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، فدراسیون بین‌المللی فوتبال، در صورت افزایش شمار تیم‌های حاضر در جام جهانی 2022، ممکن است برخی بازی‌های جام جهانی قطر را در کشور‌های عمان و کویت برگزار کند. فیفا هنوز واکنشی به گزارش این روزنامه نشان نداده و انتظار می‌رود تصمیم نهایی در ماه ژوئن گرفته شود. با این حال، فیفا در حال حاضر هم هشدار‌هایی داده است که برای برگزاری بازی بین 48 تیم، ظرفیت‌های کافی و لازم در قطر وجود ندارد. قطری‌ها نیز می‌خواهند اول جزئیات مطالعات فیفا در مورد امکان‌پذیر بودن ایده برگزاری بازی‌ها با 48 تیم را ببینند و سپس در این باره تصمیم بگیرند.

** اختلافات عمیق سیاسی در غرب آسیا

البته موضوع دیگری که ممکن است به چالش تازه‌ای برای اجرای چنین تصمیمی بدل شود، اختلافات عمیق سیاسی در غرب آسیا بین کشور‌های عربی است. امارات، عربستان، بحرین و مصر روابط خود با قطر را قطع کرده‌اند. وزیر ورزش امارات ماه پیش گفته بود در صورت افزایش تیم‌ها به 48 تیم، کشور او همراه کویت و عمان می‌توانند محل برگزاری بازی‌ها باشند. اما او تأکید کرده بود چنین چیزی تنها در صورتی ممکن است که اختلافات امارات و دیگر کشور‌ها و قطر حل و فصل شوند. در سال گذشته یک مقام ارشد امنیتی امارات گفته بود اگر دوحه میزبانی جام جهانی 2022 را به کشور دیگری واگذار کند، می‌توان راهی برای برون‌رفت از بحران دیپلماتیک با آن کشور پیدا کرد.

** قطر، چالش با امارات و سعودی، مرتبط با ایران

در آن زمان اولین بار بود که یکی از چهار کشور عربی که قطر را تحریم کرده، به‌طور مستقیم جام جهانی را با حل و فصل اختلافات پیوند می‌داد. امارات، عربستان و متحدان این کشورها، قطر را متهم به حمایت از تروریسم کرده‌اند و عمیقاً به برخی روابط سیاسی این کشور از جمله با تهران اعتراض کرده‌اند. دوحه اتهام حمایت از تروریسم را رد کرده و کشور‌هایی مانند عربستان و امارات را متهم کرده قصد دخالت در امور این کشور را دارند. در سال 1389 بود که کمیته اجرایی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) روسیه و قطر را به‌عنوان برگزار کننده مسابقات در جام‌های جهانی 2018 و 2022 انتخاب کرد. فیفا اعلام کرده است که جام جهانی 2026 که به‌صورت مشترک در کانادا، مکزیک و آمریکا برگزار می‌شود، قطعاً با حضور 48 کشور برگزار خواهد شد.

** فرصتی برای نمایش تبلیغاتی

اکنون با توجه به تیرگی روابط سیاسی بین کشور‌های عربی، وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال با توجه به روابط خوب خود با همتای قطری، شانس خود را برای قرار گرفتن نام ایران به‌عنوان میزبان سایه جام جهانی 2022 امتحان کنند تا پس از 46 سال شاهد یک رویداد مهم فوتبالی در کشورمان باشیم.

هر چند وزیر ورزش کشورمان به همراه فدراسیون فوتبال ما سال‌ها تلاش می‌کنند تا میزبانی جام ملت‌های آسیا را به دست آورند، اما تا‌کنون به نتیجه مطلوبی نرسیده‌اند. اگر چه قبلاً برخی درخواست میزبانی سایه جام جهانی 2022 قطر را بیشتر نمایش تبلیغاتی از سوی مدیران ورزشی کشورمان تلقی می‌کردند، اما امیدواریم این‌بار با جدیت پیگیری کنند تا زیرساخت‌های ورزشمان پیشرفت داشته و ما نیز بتوانیم در سطح آسیا و حتی بین‌المللی میزبانی را عهده‌دار شویم.


گزارش و تحلیل از مجید روان‌ستان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال