پادشاه اردن با مقام های آمریکایی در واشنگتن دیدار کرد

تهران - ایرنا - پادشاه اردن با مقام های آمریکایی در واشنگتن دیدار و درباره طرح آمریکایی صلح رژیم صهیونیستی و فلسطین و خروج نظامیان آمریکا از سوریه گفت و گو کرد.

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، عبدالله دوم پادشاه اردن که در واشنگتن به سر می برد با تنی چند از مقام های ارشد آمریکا دیدار و درباره مسائل منطقه گفت و گو کرد.
وی در دیدار با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، جرد کوشنر و جیسون گرینبلات مشاوران کاخ سفید درباره طرح آمریکایی صلح خاورمیانه گفت و گو کرد.
کوشنر داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و گرینبلات نماینده واشنگتن در امور خاورمیانه به تازگی از سفر خود به غرب آسیا برای جلب حمایت سران کشورهای عرب از طرح صلح خاورمیانه بازگشته اند.
اعلام طرح دولت ترامپ برای سازش میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان موسوم به «معامله قرن» به ویژه پس از رد آن از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین به دلیل شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی واشنگتن، بارها به تعویق افتاده است.
عبدالله دوم همچنین با مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا دیدار و درباره خروج نظامی آمریکایی از سوریه و باقی ماندن بخشی از آن ها گفت و گو کرد.
پادشاه اردن با پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع آمریکا درباره همکاری نظامی میان امان و واشنگتن صحبت کرد.
وی قرار است با اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز دیدار کند.
سفارت اردن در واشنگتن در بیانیه ای پیرامون این دیدارها گفت: دیدارها پیرامون تازه ترین تحولات در خاورمیانه، تلاش برای رسیدن به راه حل سیاسی در بحران های منطقه ای، تلاش برای مبارزه با تروریسم و همکاری اردن با آمریکا در این ارتباط است.
به گزارش ایرنا، طرح ضدفلسطینی معامله قرن شامل انضمام کامل قدس به رژیم صهیونیستی، انضمام شهرک های موجود در کرانه باختری به این رژیم، نابودی کامل حق بازگشت آوارگان فلسطینی و تعیین منطقه 'ابودیس' به عنوان پایتخت کشور فلسطین است.
این طرح با واکنش شدیدی ازسوی مسلمانان و فلسطینیان روبه رو شده و تنش ها و درگیری ها با نظامیان اسرائیلی را در فلسطین از جمله نوار غزه افزایش داده است.
بسیاری از تحلیلگران منطقه غرب آسیا نیز معتقدند، معامله قرن مانند دیگر توافق های صلح در ارتباط با فلسطین اشغالی قبل از تولد مرده است چرا که حق و حقوق مردم مظلوم فلسطین در آن رعایت نشده و آنان با وجود گذشت 70 سال از اشغال بر بازپس گیری حق خود تاکید دارند.
شبد**9416**1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال