مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری درامور دانشجویان ایرانی خارج کشور:

نظام توجهی خاص به ظرفیت دانشجویان ایرانی خارج کشور دارد

تهران- ایرنا- مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور رویکرد نظام به قشر فرهیخته دانشجو را پدرانه و مشخص دانست و گفت: امروز نیروی انسانی، سرمایۀ اوّلیه برای هر کشوری تلقی می شوند به همین خاطر نظام، توجه خاصی به این قشر دارد.

حجت الاسلام والمسلمین «سید ابومحمد مرتضوی» امروز- دوشنبه- در گفت وگو با ایرنا، افزود: امروز نیروی انسانی، سرمایۀ اوّلیه برای هر کشور تلقی می شود، به ویژه کسانی که از سطح علمی بالاتری برخوردارند، به همین خاطر نظام توجه خاصی به این قشر دارد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور بیان کرد: شاهد این ادعا، تشکیل جلسات مداوم با این عزیزان در نهادهای مختلف و همین طور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور و برگزاری همایش و هم اندیشی های متعدد و سالانه با استفاده از تعطیلات تابستان و تعطیلی ژانویه است.
مرتضوی تصریح کرد: حمایت از انجمن های اسلامی دانشجویان ایرانی خارج از کشور، اعزام مبلغ در مناسبت های مختلف ماه مبارک رمضان و محرم و صفر در میان دانشجویان خارج از کشور و برنامه های فراوان مناسبتی که در این مورد اجرا می شود از دیگر نشانه های توجه خاص نظام به این قشر فرهیخته است.
وی گفت: باید به نیازهای مختلف کشور نگاه کرد و بر اساس آن تصمیم گرفت، مثلاً ظرفیت های دانشگاه ها برای استخدام هیأت علمی که شما می دانید راهکارهای خود را دارد، باید روند جذب را تسهیل کرد و اگر نیاز هست که در عرصه های کارآفرینی ورود پیدا کنند هم باید به زیرساخت های آن توجه شود.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور ادامه داد: اکنون در این عرصه حدود سه هزار و 500 شرکت دانش بنیان ایجاد شده و زمینه اشتغال نزدیک به 130 هزار نفر به وجود آمده و امروزه با داشتن بیش از یکهزار نفر دانشمند با رتبه بالای 15 مساله مرجعیت علمی ایران مطرح شده است.
مرتضوی درباره اقدامات صورت گرفته برای شناسایی توانمندی های دانشجویان خارج از کشور و استفاده به موقع و درست از آنها، گفت: تا جایی که مطلع هستم، بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همین طور وزارتخانه های علوم، بهداشت و امور خارجه اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده اند.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور یادآور شد: از جمله این اقدامات راه اندازی نزدیک به 3 هزار و 500 شرکت دانش بنیان و بازگشت حدود یکهزار نفر از نخبگان که در دو سال اخیر از طریق طرح جذب سامانه بنیاد نخبگان و معاونت علمی فناوری در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و شرکت های دانش بنیان جذب شده اند، است.

**دانشجویان نسبت به کشور و نظام کاملا علاقه مند هستند و کشور هم به آنها توجه دارد
مرتضوی در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه چه اقداماتی برای ورود دانشجویان ایرانی خارج از کشور به داخل انجام گرفته و تسهیلات در نظر گرفته برای این منظور به چه میزان بوده و چه مشوق هایی در این زمینه می توان برای دانشجویان ایرانی در نظر گرفت؟ به اعتقاد من با توجه به اینکه سالیان سال است که با دانشجویان محشورم، آنها نسبت به کشور و نظام کاملاً علاقه مند هستند و متقابلاً کشور هم به آنها توجه دارد و شاید بهترین مشوق زمینه هایی است که باید ایجاد شود که البته زمینه ها در قالب های مختلف و گوناگون ایجاد شده است.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور در پاسخ به پرسش دیگری درخصوص تعداد دانشجویان ایرانی و تعداد رشته هایی که آنها در آن مشغول به تحصیل هستند نیز تصریح کرد: در این زمینه البته آمار دقیق و محکمی که همه جا و همه دستگاه ها و سازمان ها به آن استناد کنند وجود ندارد اما در سال های گذشته حدود 100 تا 120 هزار نفر بر سر زبان ها بوده که البته در سال های اخیر این تعداد به کمتر از 70 هزار نفر دانشجوی در حال تحصیل رسیده است و بیشتر این دانشجویان در رشته های فنی و مهندسی و تعدادی در رشته های پزشکی و علوم پایه و عمدتاً در مقاطع تحصیلات تکمیلی و پست دکترا مشغول به تحصیل هستند.
سیام*3061*1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال