بازتاب گسترده گفت وگوی عمران خان و روحانی در رسانه های پاکستان

اسلام آباد - ایرنا - تماس تلفنی عمران خان نخست وزیر پاکستان با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و رایزنی درخصوص تقویت امنیت مرزها، به رویداد خبری مهم و تیتر اول رسانه های اردو و انگلیسی زبان پاکستان تبدیل شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، تقریبا تمامی روزنامه های اردو و انگلیسی زبان پاکستان، وب سایت های خبری و همچنین شبکه های خبری این کشور تماس تلفنی روز شنبه عمران خان به رئیس جمهوری ایران را بازتاب دادند.
روزنامه های انگلیسی زبان 'داون، نیوز، دیلی تایمز و نیشن' پاکستان رایزنی اخیر نخست وزیر پاکستان و رئیس جمهوری ایران را به صورت گسترده منعکس کرد و نوشتند همکاری های اطلاعاتی-امنیتی میان تهران و اسلام آباد توسعه می یابد.
روزنامه 'دیلی تایمز' امروز در سرمقاله خود، تماس تلفنی عمران خان به روحانی را پیشرفتی مثبت در مسیر توسعه همکاری های ایران و پاکستان عنوان کرد.
روزنامه 'داون' پاکستان نوشت رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر پاکستان بر تقویت همکاری های دوجانبه جهت دفع معظل تروریسم به توافق رسیدند.
در گزارش این روزنامه آمده است، عمران خان درباره تنش های اخیر میان پاکستان و هند باروحانی صحبت کرد و وی همچنین از اقدامات اسلام آباد در جهت تنش زدایی با دهلی نو سخن گفت.
پایگاه خبری 'اردو پوانت' نوشت، عمران خان طی تماس تلفنی با رئیس جمهوری ایران، جان باختن تعدادی از نیروهای ایرانی در حمله اخیر تروریستی در جاده خاش-زاهدان را به روحانی تسلیت گفت.
در این گزارش آمده است، نخست وزیر پاکستان از نقش کشورهای برادر همچون ایران برای کمک به رفع تنش ها میان اسلام آباد و دهلی نو تمجید کرد.
روزنامه اردو زبان 'اکسپرس' در صفحه اول خود نوشت، عمران خان تلفنی با روحانی گفت وگو کرد و دو کشور بر تعمیق همکاری های اطلاعاتی توافق کردند.
روزنامه کثیر الانتشار 'نوای وقت' پاکستان نیز در تیتر صفحه اول خود نوشت ایران و پاکستان برای مقابله مشترک علیه تروریسم و توسعه همکاری ها میان سازمان های امنیتی دو کشور به توافق رسیدند.
روزنامه اردو زبان 'دنیا' چاپ شهر اسلام آباد نیز با اشاره به رایزنی مقام های عالی رتبه دولت های ایران و پاکستان، نوشت عمران خان و حسن روحانی توافق کردند تا همکاری ها میان سازمان های اطلاعاتی دو کشور در راستای تقویت امنیت مرزها و مبارزه با تروریسم را گسترش دهند.
روزنامه 'جنگ' چاپ شهر راولپندی نیز نوشت عمران خان به صورت تلفنی با رئیس جمهوری ایران ارتباط برقرار کرد و قرار شد دو کشور برای مبارزه مشترک علیه تروریسم، همکاری های دوجانبه را تقویت کنند.

**عاملان جنایت زاهدان باید مجازات شوند
'علی سرور نقوی' سفیر سابق پاکستان در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد از تماس تلفنی عمران خان به رئیس جمهوری ایران استقبال کرد و گفت این یک تحول مثبت است که به تعمیق روابط دو کشور کمک بزرگی می کند.
نقوی که سابقه 36 ساله در عرصه دیپلماتیک پاکستان را دارد، اظهار داشت تداوم تماس ها میان مقام های عالی رتبه پاکستان و ایران باید ادامه یابد.
وی با اشاره به عملیات تروریستی ماه گذشته در جاده خاش-زاهدان، گفت این یک حمله ناگواری بود که در ایران رخ داد و پاکستان این حادثه را به شدت محکوم کرد.
مدیراجرایی مرکز مطالعات بین المللی راهبردی (CISS) معتقد است، عمران خان در تماس تلفنی با دکتر روحانی مواضع پاکستان را درخصوص تحولات اخیر مرزی و همچنین حادثه زاهدان عنوان کرده است.
وی افزود قطعنا عمران خان حادثه زاهدان و وضعیت پیش آمده پس از این حادثه را دنبال می کند و باید در صورت شناسایی عناصر زاهدان آنان را مجازات کند.
علی سرور نقوی گفت ایران و پاکستان دو کشور همسایه هستند که هرگز مناقشه یا اختلافات جغرافیائی ندارند با این حال فقط تنها مسئله ای که وجود دارد تحرکات عناصر تروریستی است که امنیت مرزهای مشترک را با چالش روبرو می کنند.
وی تاکید کرد ایران و پاکستان از ظرفیت لازم برای کنترل مرزهای مشترک برخوردارند و می توانند با همکاری نزدیک چالش تروریسم در مرزها را به آسانی دفع کنند.
آساق*274**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال