یک فعال سیاسی اصلاح‎طلب:

بازگشت امید به جامعه نیازمند تغییرات اساسی با پرچم‎داری روحانی است

تهران- ایرناپلاس- یک فعال سیاسی اصلاح‎طلب می‎گوید: دولت باید پرچم‎دار تحولات جدی در کشور باشد تا با هماهنگی کانون‎های قدرت و نهاد‌های بالادستی تغییرات اساسی رخ بدهد.

سید محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات در دیدار با اعضای فراکسیون امید با انتقاد از وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور گفته: دیگر خیلی سخت است که به مردم بگوییم بیایید رای بدهید. فکر می‌کنید در انتخابات آینده به حرف ما مردم پای صندوق‌ می‌آیند؟ بعید می‌دانم، مگر اینکه در یک سال آینده تحولی رخ دهد.

حالا عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح‎طلب و مشاور ارشد او در همین باره به ایرناپلاس می‎گوید: آقای خاتمی اعتقاد دارند که تمام نهادهای حکومتی از جمله دولت و مجلس باید امید از دست رفته را به جامعه برگردانند و این یک واقعیت است که شرایط اجتماعی و عمومی امروز مانند اردیبهشت 96 نیست. احتمالاً در سال آینده هم بدتر خواهد شد.

ناصری با اشاره به اینکه رئیس دولت اصلاحات تغییرات اساسی در کشور را ضروری می‎داند، ادامه می‎دهد: بحث اصلاح‎طلبی و غیر اصلاح‌طلبی نیست. آقای خاتمی معتقد است اگر این امید بخواهد به جامعه برگردد به تغییرات اساسی نیازمندیم و باید در زمینه‎های بین‎المللی، سیاست داخلی، آزادی‎های اجتماعی و ساماندهی اوضاع اقتصادی تغییر رفتار شکل بگیرد.

این عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‎طلبان معتقد است دولت در حوزه اقتصادی کوتاهی‎های بسیار جدی‎ داشته‎ است. از جمله دلایل آن، به‌کارگیری نیروهای ناکارآمد در حوزه‌های بازرگانی، صنعتی و اقتصادی و همچنین منفعل بودن در برابر پدیده‎های مهمی است که بر روند اقتصادی تأثیرگذارند، اما از اراده دولت خارج‎ هستند. موضوع این است که جامعه نمی‎تواند محدودیت‎های رئیس‌جمهور را در تعامل با قوای دیگر و نهادهای کلان حاکمیتی باور کند.

او همچنین با اشاره به اینکه دولت روحانی چه در سال 92 و چه در سال 96 با حمایت و پشتیبانی شخص خاتمی رأی عظیمی به‎دست آورده، تصریح می‎کند: عملکرد شورای شهر، مجلس و دولت شرایط سخت‎تری را برای اصلاح‎طلبان و کل جریانات سیاسی حکومتی پدید آورده ‎است. حرف آقای خاتمی هم این است که اگر وضع این‌طور ادامه پیدا کند، چه جریان اصلاح‎طلب، اصولگرا و چه کانون‎های اصلی قدرت نخواهد توانست شاهد انتخابات پرشور باشند و مردم پای صندوق‎های رأی بیایند.

ناصری راه‌حل این مشکلات را پرچم‎داری رئیس‌جمهور برای شروع تحولات جدی در یک سال آینده می‎داند و توضیح می‎دهد: دولت باید پرچم‎دار تحولات جدی در کشور باشد تا با هماهنگی کانون‎های قدرت و نهادهای بالادستی، تغییرات اساسی رخ بدهد.

این فعال سیاسی اصلاح‎طلب در ادامه تصریح می‎کند: اولین مسئله‎ای که کل حکومت باید درباره آن تصمیم بگیرد و البته آقای روحانی هم باید شروع کننده گفت‎وگو درباره آن در داخل کشور باشد، حل مسائل بین‎المللی و از بین‎بردن تحریم‎هاست. در این شرایط چه ما بخواهیم و چه نخواهیم الان در شرایط خاصی قرار داریم و اگر تحریم‎ها را از بین نبریم، نمی‎توان اقتصاد کشور را تکان داد.

ناصری در ادامه تأکید می‎کند: باید با دنیای بین‎المللی وارد تعامل و گفت‎وگو شویم و مسائلمان را با کشورهای منطقه‎ای از جمله عربستان طرح کنیم، چون اقتصاد ما تک‌محصولی است و با تحریم‎ها کانون مالی کشور بسته شده‎ است.

این فعال سیاسی اصلاح‎طلب معتقد است افزایش آزادی‎های سیاسی و اجتماعی نیز تأثیر زیادی در همکاری مردم با نظام سیاسی کشور در آینده دارد. در کنار تحولات بین‎المللی حتماً فضای سیاسی و اجتماعی کشور باید باز شود و اعتماد از دست رفته به جامعه مدنی برگردد، اما اگر این روند موجود ادامه پیدا کند، وضعیت هم برای نظام سیاسی و هم برای مردم بدتر و هزینه‎سازتر می‎شود.

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال