بررسی اقبال به کتاب‌های رئیس جمهور آمریکا در ایران

ترامپ در پیاده‌روهای انقلاب چه می‌کند؟

تهران- ایرناپلاس- این روزها کمتر رهگذری است که حین گذشتن از پیاده‌روهای خیابان انقلاب تهران، کتاب‌های ترامپ نظرش را جلب نکند. علت اقبال به این کتاب‌ها چیست و مردم در کتاب‌های اصلی‌ترین بانی تحریم‌های کشور، دنبال چه هستند؟

دستان طلایی، مثل یک قهرمان فکر کن، قواعد خلق ثروت، آینده بدون ترس و هرگز تسلیم نشو، نام برخی از کتاب‌هایش است. خیابان انقلاب اسلامی تهران که اصلی‌ترین مرکز فروش کتاب پایتخت است، این روزها جولانگاه کتاب‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکاست. اگر هم تا به حال به چشمتان نیامده، این بار که گذرتان به راسته کتاب‌فروشی‌های این خیابان افتاد، ویترین‌‌ها را با دقت بیشتری نگاه کنید یا اگر از کنار بساط دستفروشی که کتاب می‌فروشد رد شدید، نگاهی به کتاب‌های آن‌ها بیندازید. کتاب‌هایی با طرح جلدهایی که در اغلبشان رنگ زرد (نماد طلا و ثروت) به چشم می‌خورد و عکسی از دونالد ترامپ با چهره‌ای بشاش و خندان یا نگاهی عمیق روی آن مشاهده می‌شود.

کسی که نسبت به برخی از معاهدات بین‌المللی بی‌توجه بوده، یک‌باره از توافق بین‌المللی برجام خارج شده و تحریم‌های یک‌جانبه‌ای را علیه ایران اعمال کرده است، قرار است به مردم ما بگوید چگونه خوشبخت و ثروتمند شوند؛ یعنی دقیقاً همان کسی که باعث بسیاری از مشکلات اقتصادی امروز ماست.

هر چند چاپ کتاب‌های ترامپ در ایران بی‌سابقه نیست و در سال‌های قبل نیز آثاری از او به چاپ رسیده بود و عکسش به‌تنهایی یا به‌همراه رابرت کیوساکی (مدرس موفقیت) روی برخی از کتب به چشم می‌خورد، اما به نظر می‌رسد بعد از رئیس‌جمهور شدنش در آمریکا، وی برای ایرانیان نیز بیشتر شناخته شد و اشتیاق برای خواندن آثارش افزایش یافت.

یک بار دیگر نام کتاب‌ها را مرور کنید: مثل یک قهرمان فکر کن، آینده بدون ترس و هرگز تسلیم نشو. مواردی که کم‌وبیش از ترامپ سراغ داریم. فردی جسور که بعد از سال‌ها توفیق در عرصه اقتصاد، موفق شد با رسیدن به کرسی ریاست جمهوری آمریکا، به یکی از مهم‌ترین مردان عرصه سیاست در جهان تبدیل شود.

**راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی یا شناخت شخصیت ترامپ

برای بررسی میزان اقبال مردم به کتاب‌هایی که از ترامپ ترجمه شده، به سراغ تعدادی از فروشگاه‌های عرضه کتاب و دستفروشان رفتم. دست‌فروشی که روبه‌روی دانشگاه تهران بساط کرده می‌گوید: دانشجوها کتاب‌هایش را خوب می‌خرند، همچنین افرادی که می‌خواهند کسب‌وکاری راه بیندازند. این فرد به‌صورت تخمینی می‌گوید که فروش کتاب‌های ترامپ بین 50 تا 70 درصد از متوسط فروش کتاب‌هایش بیشتر است.

فرد دیگری درباره میزان فروش کتاب‌هایی که از رئیس‌جمهور آمریکا ترجمه شده می‌گوید: نه اینکه اولین باشند، اما جزو پرفروش‌ها محسوب می‌شوند. معمولاً هم نظر مردم را جلب می‌کنند و برخی افراد هنگام عبور از اینجا متوقف می‌شوند و نگاهشان را به عکس ترامپ می‌دوزند.

وی همچنین اظهار می‌کند: به نظرم اکنون شخصیت ترامپ برای مردم جالب است و مردم علاقه دارند بیشتر درباره این فرد بدانند. می‌شود گفت الان ترامپ در بورس است، مانند سال‌های قبل که برایان تریسی (یکی از مدرسان حوزه موفقیت شخصی) در بورس بود و کتاب‌های او خوب می‌فروخت.

فرد دیگری که سر خیابان 12 فروردین مشغول فروش کتاب به رهگذران است می‌گوید: اغلب، افرادی سراغ کتاب‌های ترامپ را می‌گیرند که دانشگاهی‌اند. وی بر خلاف نفر قبلی معتقد است که افراد برای راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی و نه برای شناخت شخصیت ترامپ، کتاب‌های او را می‌خرند.

وی درباره میزان فروش کتاب‌های رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید: جزو پرفروش‌ترین کتاب‌هایم است و این شامل تمام کتاب‌هایش می‌شود. پیش از رئیس‌جمهور شدن ترامپ هم کتاب‌هایش را می‌فروختیم، اما بعد از اینکه رئیس‌جمهور آمریکا شد، فروش کتاب‌هایش خیلی بیشتر شده است.

**مخاطبان ترامپ؛ از املاکی‌ها تا روحانیون

دست‌فروش دیگری می‌گوید: کتاب‌هایش خیلی هم پرفروش نیست، اما چند نفر از کسانی که این کتاب‌ها‌ را از من خریده‌اند، املاکی‌ بوده‌اند.

صاحب یکی از فروشگاه‌های حوالی میدان انقلاب نیز اظهار می‌کند: همه جور آدمی کتاب‌های ترامپ را می‌خرد. یکی از کتاب‌هایش را در ویترین گذاشته‌ام، هنگامی که مردم آن را می‌بینند، سراغ سایر کتاب‌هایش را هم می‌گیرند. هفته پیش یک روحانی کتاب «هرگز تسلیم نشو» را از من خرید.

به فروشگاه دیگری می‌روم که کتب تخصصی روانشناسی می‌فروشد و قفسه‌ای را هم به کتاب‌هایی با عنوان «راه‌های کسب موفقیت» اختصاص داده است. قفسه‌‌ای که بدون تبلیغات خاصی در طبقه بالا قرار دارد. از فروشنده درباره کتاب‌های ترجمه شده از ترامپ می‌پرسم که پاسخ می‌دهد: کتاب‌های ترامپ مشتری خاص خود را دارد. هیچ‌گاه جزو پرفروش‌ترین‌ها نبوده، البته هیچ‌گاه هم در ویترین ما قرار نداشته و برای آن تبلیغ نکرده‌ایم.

شاید بتوان این‌گونه استنباط کرد که افراد زیادی به دنبال ترامپ نمی‌گردند، حداقل در مورد کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای و کسانی که از فروشگاه‌های معتبر خرید می‌کنند، این گزاره بیشتر صادق است. زیرا تقریباً در ویترین هیچ‌یک از کتاب‌فروشی‌های معروف و معتبر کتابی از ترامپ به چشم نمی‌خورد. اما تقریباً تمام دست‌فروشی‌هایی که با آن‌ها گفت‌وگو شد اذعان داشتند کتاب‌های ترامپ اگر پرفروش‌ترین کتابشان نباشد، حتماً جزو پرفروش‌هاست. شاید بتوان گفت کسی به دنبال ترامپ نمی‌گردد، اما بسیاری از کسانی که با آثار وی مواجه می‌شوند، از روی کنجکاوی هم که شده، نسبت به خرید آن‌ها اقدام می‌کنند.

**کتاب‌های پرفروش، کتاب‌های کم‌فروش

محمد بابایی، مدیر انتشارات الماس پارسیان که چند عنوان از این آثار را به چاپ رسانده می‌گوید: این کتاب‌ها قدیمی است و پیش از این چاپ شده، اما از وقتی که آقای ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا شد، فروش این آثار نیز تقریباً 20 درصد بیشتر شده است. می‌توان گفت این کتاب‌ها جزو آثار پرفروش انتشارات است.

بابایی تأکید می‌کند: مجوز این کتاب‌ها مربوط به پیش از رئیس‌جمهور شدن ترامپ است و پیش از این چاپ شده بود، منتها اکنون با طرح روی جلد متفاوتی چاپ شده است. با این حال، بعد از اینکه وی رئیس‌جمهور شد، استقبال مردم از این آثار بیشتر شد. زیرا مردم پیش از این خیلی وی را نمی‌شناختند و رابرت کیوساکی (یکی از مدرسان حوزه موفقیت شخصی) سرشناس‌تر بود.

وی همچنین می‌گوید: کتابی مانند آتش و خشم که درباره سیاست‌های ترامپ نوشته شده، فروش زیادی ندارد. اما درباره کتاب‌هایی که در رابطه با فعالیت اقتصادی وی است، وضعیت متفاوت است. زیرا مردم علاقه دارند بدانند وی چه ذهنیتی داشته و شیوه‌های ثروتمند شدنش چه بوده است.

**برج‌ساز یا همان بساز و بفروش خودمان!

بد نیست مرور کنیم این شخصیت جنجالی پیش از اینکه رئیس‌جمهور آمریکا شود چه کاره بوده است. دونالد جان ترامپ 72 ساله، چهل و پنجمین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکاست. گفته می‌شود ترامپ که در هنگام رئیس‌جمهور شدن، 70 سال داشت، ثروتمندترین و مسن‌ترین کسی است که تا کنون ریاست جمهوری آمریکا را آغاز کرده است. او تنها کسی است که بدون هرگونه سابقه تصدی مناصب سیاسی یا نظامی به ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شده است.

ترامپ حرفه خود را در شرکت املاک پدرش آغاز کرد. وی در سال 2001 کار ساخت برج ترامپ‌ورلد را که برج مسکونی 72 طبقه‌ای در همسایگی مقر سازمان ملل متحد است، به پایان رساند. ترامپ همچنین مالک فضای تجاری در هتل و برج بین‌المللی ترامپ است. افزون بر این، گفته می‌شود وی مالک تعدادی از بهترین املاک منهتن است.

برج ترامپ یک آسمان‌خراش با کاربری مختلط 58 طبقه در منهتن نیویورک است که توسط ترامپ و شرکت اطمینان زندگی منصفانه ساخته شده و امروزه ترامپ تنها مالک آن است. خانه و پنت‌هاوس وی و همچنین دفاتر نظارت او در این برج قرار دارند.

وی پیش از اینکه رئیس‌جمهور آمریکا شود، به‌عنوان یک فعال اقتصادی شناخته می‌شد. فعالیت ترامپ اغلب شامل ساختن و نوسازی برج‌های تجاری، هتل‌ها، کازینوها و زمین‌های گلف بوده است.

**آقای همه فن حریف

آنچه ذکر شد، کمتر از تمام کارهایی است که ترامپ تا کنون انجام داده است. وی دستی نیز بر آتش نویسندگی داشته و خصوصاً در حوزه آموزش راه‌های کسب موفقیت و ثروت، آثار مختلفی را تألیف کرده است.

هنر معامله (1987)، مثل یک میلیاردر فکر کن (2004)، چرا می‌خواهیم ثروتمند شوید؛ دو مرد-یک پیام (2006) نوشته شده به همراه رابرت کیوساکی، 101 مسیر به‌سوی موفقیت (2007)، مثل یک قهرمان بیندیش (2009) جزو آثار شناخته شده ترامپ است. هر چند فهرست کتاب‌های منتشر شده از وی بلندبالاتر از این حرف‌هاست. آخرین اثر ترامپ دوباره عالی؛ چگونه عالی کردن دوباره آمریکای زمینگیر(2016) بود.

گزارش از حامد حیدری

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال