مماشات با بازنشستگان فدراسیون فوتبال، سه ماه بعداز مهلت قانونی

تهران-ایرناپلاس- تقریباً نیمه دوم مهر ماه بود، قانون منع به‌کارگیری افراد بازنشسته تصویب و از سوی شورای نگهبان نیز تأیید شد و قرار بود در نیمه آذرماه جایگزینی فدراسیون‌نشین ها آغاز شود، اما با گذشت بیش از سه ماه از پایان مهلت قانونی ظاهراً کنار گذاشتن بازنشسته‌ها در فوتبال به این سادگی‌ها نبوده و هنوز برخی خیال رفتن ندارند!

مجمع عمومی سالیانه فدراسیون فوتبال صبح دیروز در هتل المپیک با حضور مسعود سلطانی‌فر، محمدرضا داورزنی، مهدی تاج، امیرحسین فتحی، محمود اسلامیان، علیرضا فغانی، احمدرضا براتی، فریدون اصفهانیان، محمود شیعی، ایرج عرب، بهرام رضائیان، هوشنگ نصیرزاده، علی سلیمانی، محمدمهدی برادران، نورزاد دولت‌آبادی، خداداد افشاریان، جواد ششگلانی و …. به ریاست ابراهیم شکوری سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال آغاز شد. در این مجمع هیچ‌کدام از بازیکنان تیم ملی فوتبال به عنوان نماینده این تیم حضور نداشتند.

مجمع عمومی فدراسیون فوتبال در غیبت برخی از مدیران سرشناس این فدراسیون از جمله علی کفاشیان برگزار شد و مهم‌ترین مساله‌ای که قرار بود در این جلسه بررسی شود، تعیین تکلیف اعضای بازنشسته هیأت رییسه فدراسیون فوتبال بود، اما در نهایت، این اعضا بر سر کار خود ماندند و حالا مشخص نیست، قانون، درباره این تصمیم چه موضعی می‌گیرد.

** تمجید سلطانی‌فر از فدراسیون فوتبال

از مدت‌ها قبل شایعه اختلافات بین مسعود سلطانی‌فر و مهدی تاج شنیده می‌شد. طی این مدت وزیر ورزش و جوانان واکنشی به این موضوع نشان نداد تا اینکه دیروز در جریان برگزاری مجمع فدراسیون فوتبال او به صورت سربسته در این باره حرف زد: « تلاش‌مان بر این بوده که با وجود همه نابسامانی‌ها، جنجالی ایجاد نشود و حاشیه‌ای نباشد. از این رو حاشیه را از ورزش کشور دور کردیم. تعامل جدی و سازنده‌ای با همه مسئولان ورزش داشتیم و اگر هم اختلافی بوده با گفت‌مان انتقادی در درون خانواده حل و فصل کردیم. مثلاً در بحث بازنشستگی فوتبال بدون اینکه حاشیه‌ای ایجاد شود و مشکل بیرونی‌ای به وجود بیاید فدراسیون فوتبال این قانون را به درستی اجرا کرد که این موضوع مساله مهمی است.»

** انتقاد از استعفای هیأت رییسه

علی رضاعلی، عضو مجمع عمومی فدراسیون فوتبال با انتقاد از استعفای اعضای هیأت رییسه گفت: «شاهد کاهش فرسایشی اعضای هیأت رییسه فدراسیون فوتبال هستیم. این اعضا نمی‌توانند به دلخواه استعفاء بدهند. آقای تاج شما هم از مجمع رای گرفتید. من از کجا بدانم که چند نفر دیگر در هیأت رییسه هستند؟ موقعی‌که کفاشیان برای هیأت رییسه انتخاب شد، بحث سن مطرح نبود. چطور استعفای کفاشیان پذیرفته شد در حالی‌که در مجمع رای گیری نشد؟ چرا قوانین خارج از فوتبال در امور فدراسیون فوتبال دخالت می‌کند؟»

** مثل مجمع قبلی

در مجمع قبلی قرار بر این بود که در خصوص افراد بازنشسته فدراسیون فوتبال تصمیم‌گیری شود که تمامی این فعل و انفعالات به بعد از جام ملت‌های آسیا انتقال یافت. اتفاقی که باعث شد پس از محمدرضا ساکت، فریدون معینی، رییس کمیته آموزش و فریدون اصفهانیان، رییس دپارتمان داوری نیز در فاصله کمتر از 24 ساعت تا مجمع عمومی از پست‌های خود در فدراسیون فوتبال کنار بروند. همچنین استعفای مهم مربوط به علی کفاشیان بود که با وجود حضور او در تایلند به عنوان یکی از اعضای اکسکو از او گرفته شد، اما شنیده ‌شده بود سه عضو دیگر هیأت رییسه از جمله حیدر بهاروند رییس سازمان لیگ، کاظم طالقانی نماینده هیأت‌های فوتبال در هیأت رییسه و محمود اسلامیان نیز تا قبل از برگزاری مجمع استعفای خود را تقدیم می‌کنند.

** شغل جدید بازنشسته‌ها

مشاور! این عنوانی است که می‌تواند هر بازنشسته‌ای را به کار بازگرداند. کافی ‌است یکی از نزدیکان خود را به کارگمارید و در ادامه با عنوان مشاور به فعالیت‌تان ادامه دهید. این ساده‌ترین راه برای دور زدن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان است که چندی قبل در جلسه‌ای خصوصی مطرح شد و حلقه ریاست فدراسیون را به این نتیجه رساند که می‌توانند با خیالی آسوده استعفاء کنند. هر چند که سایر نزدیکان نیز با همین ترفند قصد دارند در فدراسیون بمانند. عباس ترابیان نیز بعد از استعفاء از سمت خود در کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی گفته بود قرار است در سازمان لیگ برتر به عنوان مشاور مشغول به کار شود. اتفاقی که احتمالا برای کفاشیان و ساکت نیز رخ خواهد داد و این دو نفر با حکم مشاوره، ماندگار خواهند شد.

** بازنشسته‌های وزارت ورزش

قانون منع به‌کارگیری نیروی‌های بازنشسته بزرگ‌ترین کمک را به ورزش ایران خواهد کرد و باعث خروج نیروهای سنتی و قدیمی زیادی از بدنه مدیریت ورزش خواهد شد. بعد از اعلام مشخص گردید که در بدنه وزارت ورزش ما افرادی مثل محمدرضا داورزنی، عبدالحمید احمدی، فریبا محمدیان، علی رغبتی، محمدشروین اسبقیان، برانوش نیک‌بین به‌همراه نصرالله سجادی باید جای خود را به اشخاص دیگری می‌دادند، اما به جز چند تغییر کوچک هیچ اتفاق خاصی رخ نداد!

** مدیران بازنشسته فدراسیون‌ها

در فدراسیون‌ها افرادی مانند مهدی تاج (فوتبال)، علیرضا رحیمی (هندبال)، محمدصادق فرجی (کاراته)، محمد درخشان (جودو)، محمد پولادگر (تکواندو)، علی مرادی (وزنه‌برداری)، احمد ضیایی (والیبال)، غلامرضا امینی (قایقرانی)، بهرام شفیع (هاکی)، مجید شایسته (تنیس)، محمدعلی صبور (سه‌گانه)، علی مجدآرا (همگانی)، مصطفی کریمی (ناشنوایان)، محمود رشیدی (ورزش‌های رزمی)، حجت‌الله دهخدایی (چوگان) و سیدامیر حسینی (کارگری) جزو مدیران بازنشسته بودند. در این سیاهه رضا حیدری (کونگ‌فو) و حمیدعلی صمیمی (جانبازان و معلولان) قرار داشتند که دو شغله بوده و باید با صندلی‌های مدیریت ورزشی خداحافظی می‌کردند. محسن مهرعلیزاده نیز باید ریاست فدراسیون بین‌المللی زورخانه را با توجه به دریافت ردیف بودجه از مجلس و قرار داشتن در ساختار استخدامی کشور به نفر دیگری واگذار می‌کرد.

** 42 بازنشسته در فوتبال!

در فوتبال اوضاع بدتر بود، چرا که علی کفاشیان بعنوان نایب‌رییس اول و حیدر بهاروند دیگر نایب‌رییس این فدراسیون به همراه سیدکاظم طالقانی، محمود اسلامیان، محمدرضا ساکت، فریدون معینی، فریدون اصفهانیان و غلامحسین زمان‌آبادی معاون فرهنگی فدراسیون باید پست‌های خود را تحویل می‌دادند. مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال با اشاره به نامه سازمان بازرسی کل کشور گفته بود 42 نفر از کارکنان این فدراسیون، بازنشسته به شمار می‌آیند و باید از کار بر کنار شوند.

** داورزنی 6 سال دیگر می‌ماند

در این میان تعدادی از روسای بازنشسته فدراسیون‌ها قصد کناره‌گیری ندارند. آن‌ها با ارسال نامه‌ای به وزارت ورزش و جوانان اعلام کرده بودند فدراسیون‌ها، زیرمجموعه دولت نیستند! اول دی ماه معاون توسعه ورزشی قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت که تا سن 65 سالگی هنوز 6 سال دیگر زمان دارد. محمدرضا داورزنی در مورد قانون منع به کارگیری بازنشستگان اضافه کرد: «9 فدراسیون شامل قانون منع به کارگیری بازنشستگان می‌شدند. یکی از این عزیزان بهرام شفیع بود که متأسفانه همزمان با ابلاغ این قانون دار فانی را وداع گفت. 8 فدراسیون دیگر هم که شامل این قانون می‌شدند با همکاری خوبی که داشتند کار معرفی سرپرست‌ها و غیره را آغاز کردیم. در فوتبال مهدی تاج از ظرفیت ماده 60 ایثارگری استفاده کرد و در فدراسیون کشتی هم ما قبل از این با استعفای رسول خادم روبه‌رو شدیم.»

** موسوی به جای محمدیان

در پی اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مصوب مجلس شورای اسلامی، با حکم مسعود سلطانی‌فر خانم زهرا موسوی مدیر کل امور زنان به عنوان سرپرست معاونت امور بانوان وزارت ورزش و جوانان به جای فریبا محمدیان منصوب شد و از طرفی محسن عاشوری و افشین داوری به ترتیب به عنوان سرپرستان فدراسیون‌های کاراته و والیبال تا زمان برگزاری انتخابات ریاست این فدراسیون‌ها منصوب شدند. محمدصادق فرجی نیز شرایطی مشابه با مهدی تاج داشت و امور استخدامی چهار جلسه با رییس فدراسیون کاراته برگزار کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که او نمی‌تواند از ماده 60 استفاده کند، چون فرجی از سابقه ایثارگری خود یک بار استفاده کرده است.

** سماجت فرجی برای بازگشت!

با وجود صراحت و تاکید قانون بر لزوم استعفای افراد بازنشسته، فرجی پس از استعفاء در کمال تعجب بار دیگر در انتخابات فدراسیون کاراته ثبت نام کرده و مدعی شد می‌تواند مدارک لازم برای بازگشت به کار و دریافت مجوز جهات حضور در انتخابات را به دبیر مجمع ارائه کند. محمدرضا کاشانی دبیر مجمع انتخاباتی فدراسیون کاراته در این باره اظهار کرد: «فرجی تا 8 اسفند ماه فرصت داشت تا مدارک معتبر برای بازگشت به کار و دریافت مجوز حضور در انتخابات را ارائه کند که نتوانست این کار را انجام بدهد.»

** مجدآرا و مهرعلیزاده شامل این قانون نمی‌شوند

گفته می‌شود علی مجدآرا، رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی که سال‌ها از موعد بازنشستگی‌اش گذشته است، مشمول این قانون نمی‌شود. محسن مهرعلیزاده، رییس بازنشسته فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای نیز شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نخواهد شد، چون فدراسیون‌های بین‌المللی تابع قوانین داخلی نیستند و شرایط‌شان با فدراسیون‌های ملی متفاوت است. در باره انتصاب محمد درخشان، رییس سابق فدراسیون جودو در پست سرپرستی نایب رییسی این فدراسیون می‌گویند منع قانونی برای او ندارد و نایب رییسی در فدراسیون‌ها مشمول این قانون نمی‌شود.

** چرا مماشات؟!

نمی‌دانیم وقتی قانونی تصویب می‌شود چرا به جای قبول کردن آن برخی افراد سماجت به خرج می‌دهند تا دوباره در راس کار قرار بگیرند؟! آیا آن‌ها آنقدر توانایی در خود می‌بینند تا به هر نحوه‌ای که شده خود را به این ورزش تحمیل کنند؟ چرا وزارت ورزش و جوانان با چنین افرادی مماشات می‌کند؟ شاید از نظر قانون‌گذار که بر عدم حضور بازنشسته‌ها در بدنه فدراسیون فوتبال تاکید دارد، عضویت هیأت رییسه فدراسیون فوتبال شغل به حساب نمی‌آید؟!


گزارش و تحلیل از مجید روان‌ستان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال