اشرف بروجردی: عملکرد اصلاح‌طلبان صددرصدی نبوده است

تهران-ایرناپلاس- یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب تأکید کرد: عملکرد اصلاح‌طلبان عملکرد صددرصدی نبوده است و قطعاً ما نقص‌هایی داشته‌ایم.

به‌تازگی رئیس دولت اصلاحات در دیدار با اعضای فراکسیون امید گفته بود «دیگر خیلی سخت است که به مردم بگوییم بیایید رأی بدهید. آیا فکر می‌کنید در دور انتخابات آینده به حرف من و شما مردم پای صندوق‌ها خواهند آمد؟ بعید می‌دانم مگر اینکه در یک سال آینده تحولی رخ دهد.»

در این باره اشرف بروجردی در گفت‌وگو با ایرناپلاس اظهار کرد: من فهمم از فرمایش آقای خاتمی این بود که ایشان می‌خواستند بگویند که من دیگر دخالتی در انتخابات آینده نخواهم داشت، نه به جهت اینکه مردم ناامید هستند، بلکه چون مردم فهم، درک و شعور بالایی دارند و خودشان می‌توانند گزینه موردنظر خود را انتخاب کنند.

او درباره دلایل ناامیدی مردم گفت: ناامیدی مردم علل مختلفی دارد که بخشی از آن معلول رفتارهای پساانتخاباتی و دقیقاً در جهت عکس انتخاب مردم است. مردم در انتخابات به یک رویکرد رأی دادند، اما نهادهای غیرانتخاباتی دقیقاً برخلاف آنچه مردم می‌خواستند عمل کردند. اکنون مردم احساس می‌کنند راه به‌جایی نمی‌برند و برعکس خواسته آنان، عمل می‌شود.

بروجردی اضافه کرد: مردم می‌خواهند در تعیین سرنوشت خود تأثیر داشته باشند، اما چون دخالت عوامل بیرونی را می‌بینند به این جمع‌بندی رسیده‌اند که انتخاب آنان ملاک قرار نمی‌‌گیرد و خواسته‌‌های آنان محقق نمی‌شود.

او در پاسخ به این سؤال که اصلاح‌طلبان در ایجاد ناامیدی در مردم چقدر سهم داشته‌اند و تا چه میزان از فرصتی که در اختیار داشتند استفاده کرده‌اند گفت: اصلاح‌طلبان خوب عمل کردند، ولی اینکه از ظرفیت آنان برای ایجاد سرمایه اجتماعی خوب بهره‌برداری شد یا نه، جای تأمل دارد. به عبارت دیگر، اصلاح‌طلبان آمادگی لازم را برای شرکت در عرصه‌های مدیریتی داشتند، اما از این ظرفیت آنان استفاده نشد. همین باعث شده است که مردم احساس سرخوردگی پیدا کنند.

بروجردی در پاسخ به این سؤال که آیا نظر مردم نیز همین است یا آنان بخشی از مشکلات را ناشی از ناکارآمدی اصلاح‌طلبان می‌دانند، تصریح کرد: مردم فقط ضعف مدیریتی احساس نمی‌‌کنند. مردم احساس می‌کنند همه عوامل دست‌به‌دست هم داده که خواسته‌ آنان محقق نشود. بخشی از این عوامل بیرونی است و بخشی مربوط به مدیریت‌های درون جامعه که از ظرفیت‌ها به‌خوبی استفاده نشد.

او اذعان کرد: البته عملکرد اصلاح‌طلبان هم عملکرد صددرصدی نبوده و قطعاً ما هم نقص‌هایی داشته‌ایم. یکی از مشکلات این بود که نیروهایی که به اصلاح‌طلبان منتسب بودند و به نهادهای انتخابی راه پیدا کردند، حرف واحد نمی‌زدند و همین باعث شد مقداری ناامیدی به‌وجود آید.

بروجردی درباره نقد به عملکرد اصلاح‌طلبان مجلس نیز گفت: برخی با لیست امید به مجلس رفتند، اما برخلاف اصلاح‌طلبان و رویه اصلاح‌طلبی عمل کردند.

او افزود: در انتخابات مجلس همه عوامل در اختیار اصلاح‌طلبان نبود و گزینه‌‌هایی که انتخاب شدند گزینه‌‌های صددرصدی ما نبودند. شرایطی برای ما ایجاد شد که نتوانستیم بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین درباره عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: نه نیروهایی که انتخاب شدند و به مجلس راه پیدا کردند، یکدست مطابق اراده شورای سیاستگذاری حرکت کردند و نه شورا توانست نظارتش را به‌صورت کامل انجام دهد.

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال