تمدن نوین اسلامی و ضرورت عمل به بیانیه گام دوم انقلاب

تهران - ایرنا – بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان منشور حرکتی، چراغ راهی برای مسئولین و آحاد مردم است و عمل به آن برای دست یابی به تمدن نوین اسلامی ضروری است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه ای مهم و راهبردی به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و ورود جمهوری اسلامی به فصل جدیدی از زندگی به تبیین ویژگی‌های مسیر پر افتخار پیموده شده در چهل سال گذشته و برکات خیره‌کننده انقلاب اسلامی در رساندن ایران عزیز به جایگاه شایسته ملت پرداختند و با تأکید بر امید واقع‌بینانه به آینده و نقش بی‌بدیل جوانان در برداشتن گام بزرگ دوم به سمت آرمان ها، خطاب به جوانان و آینده‌سازان ایران مقتدر، الزامات این جهاد بزرگ را در هفت سرفصل اساسی بیان کردند.
ایشان در این بیانیه ضمن بیان هفت توصیه به جوانان ایرانی از جمله علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن و سبک زندگی، خواستار توجه آنان به این موضوع شدند.
در بخشی از بیانیه حضرت آیت الله خامنه ای آمده است: جوانان باید شانه‌های خود را به زیر بار مسئولیت دهند، از تجربه‌ها و عبرتهای گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیه انقلابی و عمل جهادی را به کار بندند و ایران عزیز را الگوی کامل نظام پیشرفته‌ اسلامی بسازند.
همزمان با انتشار این بیانیه گروه ها، احزاب، شخصیت ها و مراجع مختلف ضمن تکریم آن، بر توجه به بیانیه گام دوم انقلاب تاکید کردند.

** عمل به بیانیه گام دوم انقلاب وظیفه همه آحاد مردم است
آیت الله سید رحیم توکل نماینده استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری عمل به بیانیه گام دوم انقلاب را وظیفه همه آحاد مردم دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب در این بیانیه جوانان را به معنویت ارجاع دادند و خواستار توجه و حضور آنها در عرصه های معنوی شدند.
وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در این بیانیه بر این نکته دست گذاشتند که جوانان مردان فردای این مملکت هستند و اگر این جوانان به حرکت در آیند مملکت به تحرکت در خواهد آمد.
عضو مجلس خبرگان رهبری آخرین حربه دشمن را حربه فرهنگی دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب جوانان را به معنویت ارجاع دادند و خواستار توجه و حضور آنها در عرصه های معنوی شدند.
توکل ادامه داد: اگر این جوانان در مسیر واقعی انقلاب قرار بگیرند به کمک آن ها بسیار از اقدامات در کشور را می توان انجام داد.

** بیانیه گام دوم چراغ راهی برای مسئولین نظام و ملت ایران است
اصغر زارعی استاد دانشگاه شهید بهشتی هم در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: چارچوبی که رهبر معظم انقلاب دربیانیه گام ترسیم کرده اند، مسیری بسیار روشن، مدبرانه و آگاهانه است که می تواند در همه ابعاد چراغ راهی برای مسئولین و ملت انقلابی ایران و همینطور امت اسلامی در سراسر گیتی باشد.
وی افزود: چارچوبی که رهبر معظم انقلاب دربیانیه گام ترسیم کرده اند مسیر بسیار روشن، مدبرانه و آگاهانه است که می تواند چراغ راهی در همه ابعاد برای مسئولین در درجه اول و بعد هم ملت انقلابی ایران و همینطور امت اسلامی در سراسر گیتی باشد.
این استاد دانشگاه توضیح داد: در این بیانیه مراحل خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی توسط رهبر معظم انقلاب بعنوان سه محور اساسی برای تبیین مسئولیت ها، اقدامات و برنامه ریزی مسئولین نظام در چارچوب رسیدن به آرمان های بزرگ انقلاب و امت اسلامی تشریح شده است.
زارعی بر استفاده از ظرفیت های داخلی و جوان کشور تاکید کرد و افزود: کشف، شناسایی و بهره برداری از این ظرفیت ها، توانمندی ها و داشته ها یک از مسئولیت های خطیر مسئولین نظام اسلامی برای استفاده از آن ها بعنوان محرکه ها و پیشران های نظام اسلامی است.
وی با یادآوری این که جوانان این مرز و بوم توانسته اند افتخارات بسیاری را به دست بیاورند، اظهار داشت: دشمنان این ملت و معاندین نظام اسلامی و در راس آن ها نظام سلطه امروز کاملا متحیر و متعجب از دستاوردهای عظیمی است که به دست جوانان انقلابی و مومن و خصوصا نسل سوم انقلاب حاصل شده است.
این استاد دانشگاه در ادامه استقلال و آزادی را به عنوان دو مولفه مهم در بیانیه گام دوم دانست و اظهار داشت: این دو مولفه در پیروزی انقلاب اسلامی بسیار پر اهمیت هستند.
زارعی تاکید کرد: مسائلی چون عزت ملی و مرزبندی با دشمنان و کشورهای همسایه و چگونگی تعامل با دنیای خارج از دیگر نکات در بیانیه مقام معظم رهبری است که چارچوب بسیار روشن و آگاهانه ای را برای حرکت پرشتاب نظام اسلامی به سمت یک تمدن و نظام اسلامی قدرتمند، توانمند و هدایت و رهبری مقاومت در برابر زیاده خواهی های نظام سلطه و قلدر منشی های نظام سلطه، ترسیم می کند.

** بیانیه گام دوم رونمایی از چشم انداز تمدن بزرگ اسلامی است
حسین نوش آبادی نماینده ادوار ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی نیز درباره بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب به ایرنا گفت: بیانیه گام دوم انقلاب رونمایی از آینده کشور و چشم انداز تمدن بزرگ ایرانی - اسلامی است
وی افزود: انقلاب شکوهمند اسلامی ایران با عبور از مشکلات و سختی های چهل سال گذشته و پیروزی در عرصه های داخلی و خارجی و همچنین مقابله با فتنه و توطئه های مختلف دشمن و استکبار جهانی وارد دهه پنجم عمر پربرکت خود شده است.
نماینده ادوار ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر همین اساس رهبر فرزانه انقلاب با صدور بیانیه ای مهم و کلیدی موسوم به بیانیه گام دوم انقلاب به تبیین دستاوردهای بزرگ چهار دهه گذشته انقلاب و نیز رهنمودهایی برای ادامه این راه برای ساختن ایران اسلامی پرداختند.
وی خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب در این بیانیه، ملت بزرگ ایران اسلامی را به دومین مرحله و گام دوم انقلاب که مرحله خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی است دعوت کرده و فصل جدیدی را برای آینده جمهوری اسلامی ایران تعیین کردند.

** بیانیه گام دوم نوید دهنده عصری جدید برای ایران اسلامی است
آیت الله رضا رمضانی گیلانی نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه دوم دقیق ترین تحلیل را نسبت به چله اول انقلاب داشتند، گفت: این بیانیه نوید دهنده عصری جدید برای ایران اسلامی است.
وی با بیان این که رهبر انقلاب برکات و دستاوردهای انقلاب را در این بیانیه مورد تاکید قرار داده اند، یادآور شد: ثبات امنیت و حفظ تمامیت ارضی ایران اسلامی و پیشرفت در حوزه های علمی و نظامی و قرار گرفتن نام ایران در رتبه های بالای جهانی از جمله این موارد است.
رمضانی عدالت در نظام ایران اسلامی را به عنوان یک دستاورد دانست و گفت: عدالت یعنی این که امکانات کشور در کل جامعه تحقق پیدا کند و همه از این امکانات استفاده کنند، البته رهبر انقلاب نقدی را نسبت به حوزه عدالت داشتند، در بحث عدالت ما باید بیشتر پیشرفت می کردیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری به راهبرد رهبر انقلاب در حوزه معنویت و اخلاق اشاره کرد و گفت: ما باید فضیلت های فراموش شده مانند اخلاص، ایثار، توکل، ایمان را در چله دوم انقلاب احیا کنیم، جامعه اگر ایثارگر باشد قطعا نسل آینده تامین و احیا می شود.
وی اقتصاد را از دیگر توصیه های رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم اعلام کرد و اظهار داشت: اقتصاد نقطه قوت و عامل مهم سلطه ناپذیری است، وابستگی بسیاری از کشورهای مسلمان به لحاظ اقتصادی بوده، ابعاد مختلف هم این وابستگی را نشان داده است، مانند ایران قبل از انقلاب، بنابراین بحث اقتصاد و خودکفایی اقتصادی یا همان اقتصاد مقاومتی بعنوان راهبرد باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.
رمضانی در ادامه با اشاره به استقلال و آزادی به عنوان توصیه های رهبر انقلاب به جوانان اظهار داشت: ما برای رسیدن به این شعار به دنبال انقلاب بودیم، استقلال یکی از مهمترین دستاوردهایی است که ملت ایران آن را به دست آورده و به هیچ وجه نباید از دست بدهد.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، تبیین و تحلیل چهل ساله اول انقلاب از سوی رهبری معظم در بیانیه گام دوم انقلاب بعنوان تجربه ای گرانبها، دارای اهمیت فراوانی است و می تواند زیربنای تمدن نوین اسلامی باشد.
از طرفی در این بیانیه بر حضور جوانان به عنوان نقطه ثقل و توان حرکتی و علمی این قشر در ایجاد این تمدن تاکیده شده است. اگرچه حضور و توجه بقیه اجزا انسانی جامعه نیز ضروری است و این حرکت را تکامل می بخشد.
به همین دلیل عمل به بیانیه گام دوم به عنوان نوید دهنده عصری جدید برای ایران اسلامی، توسط آحاد مردم ضروری است.
سیام**9314**1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال