موزه‌ها میانجیگر صلح

تهران - ایرنا - امروزه دیپلماسی و ارتباط با نظام بین الملل تنها محدود به سیاستمداران نیست بلکه هنرمندان و حتی موزه‌ها نیز می‌توانند میانجیگر خوبی برای برقراری صلح میان کشورها و ملل مختلف دنیا باشند.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، مدتی است که برگزاری نمایشگاه هابی که اقدام به نمایش آثار تاریخی و فرهنگی موزه های دیگر کشورها می کنند؛ در ایران نیز رایج شده است.
برای نخستین‌ بار در شهریور سال ۱۳۹۴، سه مجسمه‌ تاریخی «پنه‌لوپه» از واتیکان و ایتالیا همراه با یک مجسمه‌ پنه‌لوپه‌ ایرانی به مدت سه ماه و نیم در موزه ملی ایران به نمایش درآمدند، تجربه‌ای که تا پیش از آن، نه به صورت مشترک بلکه فقط با نمایش چندین ماهه‌ منشور کوروش از موزه بریتانیا، به دست آوردیم.
اما بطور رسمی و بعد از برگزاری نمایشگاه مشترک پنه‌لوپه‌ها در ایران، نمایشگاهی از آثار تاریخی ایتالیا، ارمنستان، کره جنوبی، فرانسه و هلند در موزه ملی ایران برگزار شده و در مقابل نیز نمایشگاه هایی از آثار تاریخی ایران در این کشورها برگزار شده است.

** کاهش خصومت ها با شناخت ملت از فرهنگ یکدیگر

مدیر اداره کل موزه های کشور در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره برگزاری این نمایشگاه ها گفت: شناخت ملت ها از فرهنگ یکدیگر می تواند به کاهش خصومت ها و جنگ ها و گسترش صلح کمک زیادی کند.
محمد رضا کارگر با اشاره به این که اگر ملتی از مردم سرزمین دیگر شناخت و آگاهی نداشته باشند و یا شناختشان با نگاهی منفی همراه باشد، گفت: در این شرایط اگر ناراحتی و بحرانی برای آن ملت پیش بیاید، دیگر ملت ها واکنشی نشان نخواهند داد و جنگ و بحران به راحتی ادامه پیدا می کند.

** ایجاد علاقه در سایه شناخت مثبت

به گفته وی اساس همه چیز آگاهی و فهم است، اگر شناخت مثبت وجود داشته باشد علاقه به آن به وجود می آید.
کارگر افزود: آثار تاریخی و فرهنگی سرزمین ایران می تواند نشانگر تاریخ ساز بودن فرهنگ این سرزمین به جهانیان باشد و بنابراین برگزاری این گونه نمایشگاه های آثار ایران در دیگر کشور می تواند به این موضوع کمک کند.
وی با اشاره به مولفه های کشور های قدرتمند در عرصه جهانی گفت: کشوری قدرتمند، کشوری است که آرای مثبت زیاد را در عرصه جهانی از آن خود کرده است و این امکان از طریق آگاهی و شناخت درست از آن کشور میسر می شود.
مدیر اداره کل موزه های کشور اضافه کرد: موزه ها می توانند دریچه ای مثبت برای شناخت دیگر ملت ها از سرزمین تاریخ ساز ایران باشد و دیپلماسی فرهنگی در کنار دیپلماسی سیاسی به کشور کمک زیادی می کند.
فراهنگ ** 3377 ** 1355 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال