مطهری در نامه ای به رئیس قوه قضاییه/

پرونده های اختلافی در قوه قضائیه را رسیدگی کنید

تهران- ایرنا-«علی مطهری» نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به حجت السلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی خواستار رسیدگی به پرونده های اختلافی در قوه قضائیه شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا،«علی مطهری» در نامه ای به رئیس جدید قوه قضائیه که یک نسخه آن در اختیار خبرنگار پارلمانی ایرنا قرار گرفته، نوشت:«همان طور که مستحضر هستید بعد از چند ماه مسکوت ماندن اجرای قانون آیین‌ دادرسی کیفری جدید که اصلاحات خوبی در آن صورت گرفته بود، تبصره‌ای به ماده 48 آن بدون طی کردن سیر قانونی آن در مجلس نهم اضافه شد که به موجب آن متهمان سیاسی و امنیتی ملزم شدند که وکیل خود را صرفاً از فهرست وکلای مورد تأیید رئیس قوه قضائیه انتخاب کنند».
وی یادآورشد:«گذشته از این که مدت ها چنین فهرستی وجود نداشت، اساساً این تبصره با حق انتخاب آزاد وکیل و با عدالت و قانون اساسی مغایر است و موجب تبعیض ناروا میان وکلای دادگستری شده است.مستدعی است دستور فرمایید این تبصره که به صورت غیرقانونی اضافه شده است، اجرا نشود».
در بخشی از نامه مطهری آمده است:«اخیراً با پدیده عجیبی مواجه شده‌ایم که یک دادستان علیه نمایندگان مجلس به خاطر نطق میان دستور آنها که شامل هیچ توهین و افترایی هم نبوده است صرفاً به خاطر این که در موردی منطبق با نظر رسمی حکومت نبوده اعلام جرم کرده است».
وی با بیان اینکه این اقدام (اعلام جرم دادستان علیه نمایندگان)خلاف اصول 84 و 86 قانون اساسی است، اظهارداشت:«نمایندگان در بیان نظرات خود آزادند، حداکثر این است که نماینده دیگری در نطق میان دستور خود پاسخ او را می‌دهد. لازم است از این پدیده نیز جلوگیری شود. اصولاً خوب است درباره دادستان هایی که معتقدند اختیارات آنها فقط یک بند انگشت از اختیارات خدا کمتر است تصمیم مقتضی معمول نمایید».
این نامه می افزاید: گرچه دادگاه ویژه روحانیت زیرمجموعه قوه قضائیه نیست ولی فعلاً جنابعالی دادستان این دادگاه هستید. فرصت را مغتنم شمرده به عرض می‌رساند که این دادگاه پس از حدود دو سال هنوز به شکایت اینجانب از دادستان مشهد به خاطر ممانعت از سخنرانی این بنده در روز اربعین پاسخی نداده است. دادستان مذکور زمانی درس طلبگی خوانده و ملبس به لباس روحانیت نیست. معلوم نیست چرا پرونده‌اش به دادگاه ویژه روحانیت رفته است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از نامه به رئیس دستگاه قضا نوشته است:«به نظر اینجانب اساساً ضرورت دادگاه ویژه روحانیت به اوایل انقلاب برمی‌گردد و معلوم نیست امروز دادگاه خاص برای روحانیت که انسان را به یاد حکومت طبقاتی ساسانیان می‌اندازد، به صلاح کشور باشد».
وی خاطرنشان کرد:«اگر کسی از یک روحانی شکایت داشته باشد فقط باید به این دادگاه مراجعه کند و صرفاً می‌تواند از وکلای مشخص روحانی استفاده کند. این امر حق آزادی افراد در انتخاب وکیل را از بین برده است. به نظر می‌رسد که نظام جمهوری اسلامی باید درباره این موضوع تصمیم بگیرد».
مطهری در ادامه اظهار داشت: «اکنون پرونده‌هایی در قوه قضائیه مفتوح است که میان دو نهاد اطلاعاتی کشور مورد اختلاف است. یکی متهم یا متهمان را جاسوس می‌داند و دیگری که مرجع تخصصی تشخیص جاسوسی در کشور است آنها را جاسوس نمی‌داند. مستدعی است دستور فرمایید از ورود افراد غیر مسئول در این پرونده‌ها جلوگیری و به این رویه خاتمه داده شود».
وی یادآورشد:«در مرداد گذشته رئیس محترم سابق قوه قضائیه اجازه اختیارات ویژه‌ای از مقام رهبری برای تسریع در صدور احکام اخلال‌گران اقتصادی در شرایط خاص امروز کشور دریافت کرد که به موجب آن حق درخواست تجدیدنظر جز برای محکومان اعدام از متهمان گرفته شد و تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری یعنی محدودیت انتخاب وکیل از افراد مورد نظر رئیس قوه نیز اعمال می‌شود».
مطهری در پایان گفت:« این اجازه منحصر به پرونده‌های دوران بحران اخیر است که از اوایل سال 97 آغاز شد و نباید شامل پرونده‌های ما قبل آن شود، در حالی که شنیده‌ها حاکی از آن است که شامل برخی پرونده‌های گذشته نیز شده است.به هرحال تدبیر لازم را مبذول فرمایید».
سیام**9121**1058**2021**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال