هدایتی؛ عابر بانک، صندوق قرض‌الحسنه یا ابربدهکار ورزش؟!

تهران- ایرناپلاس- با برگزاری جلسات دادگاه متهمان اصلی بانک سرمایه و بیان مطالب مهمی درباره شارژ مالی اهالی ورزش توسط حسین هدایتی، خوب است وزارت ورزش به عنوان متولی ورزش کشور بگوید؛ حسین هدایتی؛ عابر بانک ورزش است، یا صندوق قرض‌الحسنه و یا ابر بدهکار؟!

نکات عجیبی در این پرونده وجود داشت مثل شرکت‌های کارتن خواب و هزینه پول‌های ارزان کثیف در عرصه‌های ورزشی و فیلم‌سازی! آنچه که پولشویی نیز خوانده می‌شود.

متهمان بانک سرمایه شرایط دریافت وام به اسم برخی کارتن خواب‌ها را فراهم می‌کردند. جالب این‌که در برخی موارد عمده وثیقه‌های وام گیرندگان سفته و اموال گران‌نمایی شده بود. در خصوص شرکت‌های کارتن‌خواب هم صورت‌های مالی ارائه شده مشابه بوده و حتی به تایید جامعه حسابرسان هم نرسیده بود. پرونده بانک سرمایه، که بانک عامل وزرات نفت در زمان تحریم‌ها بود، با پرونده‌های دیگر فساد مالی از جمله صندوق ذخیره فرهنگیان و خریداران پتروشیمی اصفهان بودند، گره خورده است.

** 94 درصد تسهیلات

بر اساس کیفر خواست دادستانی، بازگردانده نشدن 94 درصد تسهیلات پرداخت شده، اتلاف نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان، ثبت ده‌ها شرکت کاغذی و پرداخت وام به نام آن‌ها، دریافت غیرقانونی 600 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به نام کارتن‌خواب‌ها، و بیش از 250 میلیارد تومان به نام مستخدم منزل و کارگر مغازه، گران‌نمایی وثیقه‌ها، حق ماموریت 480 میلیون تومانی، دستمزد 5/1 میلیارد تومانی و ... پرونده‌های قطوری را برای متهمان تشکیل داده که مشهورترین متهم پرونده، پرویز کاظمی وزیر رفاه دولت احمدی‌نژاد در سال‌های 1384 تا 1385 است. به گفته خودش به دلیل عمل چشم، تنها توانسته 13 هزار برگه از آن‌ها را مطالعه کند.

** فهرست 20 نفره

11 آذر 1396 بود که محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، فهرست 20 نفر را در توییتر خود منتشر و مدعی شد که آن‌ها در مجموع حدود 6 هزار و 900 میلیارد تومان به بانک سرمایه بدهی دارند. حسین هدایتی از مدیران و سرمایه‌گذاران ورزشی، مالک باشگاه استیل آذین و از اعضای سابق هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس، یکی از نفرات این فهرست بود. خیلی زود هدایتی داشتن هر نوع بدهی به بانک سرمایه را تکذیب کرد و گفت از آقای صادقی شکایت خواهد کرد. البته غلامحسین محسنی‌‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه سال 1391 گفته بود که حسین هدایتی به دلیل بدهی بانکی تحت تعقیب قضایی است.

پرویز کاظمی که عضو هیأت مدیره وقت بانک سرمایه نیز بوده، بعد از خدماتی که در راستای پرداخت تسهیلات کلان 600 میلیارد تومانی به شرکت‌های متعلق به حسین هدایتی ارائه داده، به سمت عضویت در هیأت مدیره شرکت استیل آذین ایرانیان منصوب شده است.

** 600 میلیارد تومان برای هدایتی

به گفته نماینده دادستان، بانک سرمایه هزینه‌های شهرت طلبانه صرف تیم‌های ورزشی و در یک مورد، اصل بدهی شخصی که در حوزه ورزش تخصص دارد (هدایتی) به این بانک 600 میلیارد تومان بوده، اما این فرد تنها 12 میلیارد تومان را پس داده است! مهم‌تر از حوزه ورزش، مطرح شدن نام محمد امامی سرمایه گذار سریال نمایش خانگی پر طرفدار شهرزاد است. امامی از بانک سرمایه حدود 700 میلیارد تومان وام گرفته است. او علاوه بر دریافت وام، مبلغ 480 میلیارد تومان در فروش اموال به بانک گران‌نمایی داشته است.

** گران‌نمایی امامی

طبق گفته محمدرضا محدث خراسانی، معاون مدیر عامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان، امامی ساختمان خرابه‌ای در خیابان جمهوری را به مبلغ 2 میلیارد تومان به بانک سرمایه داده و به جای آن، 90 میلیارد تومان گرفته است! امامی برای این‌که فیلمی تهیه کند با آقای غندالی رابطه ایجاد کرد و از او بین 1000 تا 1300 میلیارد تومان وام با چک گرفت و نتوانست این مبلغ را برگرداند. او حتی برای فروش تولیدات در شبکه نمایش خانگی، موسسه تصویرگستر پاسارگاد را تاسیس کرد که مدیر این موسسه علی اسدزاده است. امامی برای راه اندازی این موسسه نیز با عنوان کارآفرینی 5 میلیارد تومان وام گرفته است.

** حاشیه‌ها و واکنش‌ها

انتشار اخبار دادگاه و محاکمه حسین هدایتی تحت عنوان یکی از متخلفان بزرگ اقتصادی، حاشیه‌ها و واکنش‌های بسیاری در پی داشت، اما شاید هیچ‌یک آن‌ها به اندازه اظهارات نماینده دادستان که گفته بود؛ هر کسی که از هدایتی پول گرفته، باید پس بدهد با واکنش همراه نشده است. صحبت‌های نماینده دادستان مبنی بر بازگشت بخش‌های بی حساب هدایتی، موجب نگرانی برخی از مدیران فوتبالی شده، چرا که در چند سال اخیر همواره نام حسین هدایتی به عنوان عابر بانک پرسپولیس در روزهای نداری این باشگاه به گوش رسیده و غیر قابل کتمان است.

** بازیکنان پول‌ها را پس می‌دهند؟

البته بر هیچ‌کس پوشیده نیست که کمک‌های هدایتی به فوتبال و باشگاه‌ها تنها به تیم استیل آذین منتهی نشده بلکه به گفته‌های خود او، بارها و بارها در جریان قراردادهای بازیکنان پرسپولیس، کمک‌های زیادی به این باشگاه پر طرفدار داشته و حتی مدعی بوده که مبلغ یک میلیارد تومان به تیم ملی فوتبال بعنوان کمک و بخشی از حقوق معوقه کارلوس کی‌روش پرداخت کرده است. اکنون این سوال پیش می‌آید که با باز شدن پای هدایتی به دادگاه مفاسد اقتصادی و ضرب‌الاجل نماینده دادستان برای بازگشت پول‌های بیت‌المال، آیا امکان دارد که تمامی بازیکنان و تیم‌هایی که از این عابر بانک معروف پول گرفته‌اند، در دادگاه حاضر و مبالغ دریافتی را بازگردانند؟

** به‌به و چه‌چه مدیران

قاعدتا جواب این سوال منفی است چرا که هدایتی این پول‌ها را تحت عنوان قرارداد، پاداش و ... به بازیکنان فوتبال داده است. از نظر قانونی امکان بازگشت پاداش هدایتی به فوتبالیست‌ها، بعید به نظر می‌رسد. به عنوان مثال اگر فلان بازیکن از هدایتی پاداش گرفته و اکنون نداشته باشد آن پول را پس بدهد، باید بازداشت شود؟ شاید بگویند آن زمانی‌که این پول‌ها پرداخت می‌شد، هیچ‌کس خبر نداشت هدایتی مجرم است.

مدیران وقت هم باید در این زمینه پاسخ‌گو باشند، زیرا هنگام دریافت این پول‌ها و هدایای 400 سکه‌ طلا بابت برتری مقابل رقیب دیرینه خود نه تنها از چگونگی تهیه پول‌ها از هدایتی سوالی نکردند، بلکه با به‌به و چه‌چه، توانایی‌های مدیریتی خود را به رخ دیگران کشیدند.

** پولشویی؟!

در فوتبال ایران هر وقت بحث فساد مالی مطرح می‌شود خیلی‌ها از جمله نمایندگان مجلس کنایه آمیز آن را مطرح می‌کنند که داستان مفصل و البته جا افتاده‌ای دارد، اما تا به حال نه وزارت ورزش و جوانان، نه فدراسیون فوتبال، نه سازمان لیگ و کمیته‌های انضباطی و اخلاق به این موارد که بعدها به نقل هر مجلسی تبدیل شده، رسیدگی نکرده و حتی نپرسیده‌اند که این پول‌ها از کجا آمده و چرا در فوتبال و فقط در یک باشگاه خاص خرج می‌شود. بعدها همگان با خبر می‌شوند که به نوعی پولشویی صورت گرفته است. هر چند هدایتی رابطه‌اش تنها با فوتبالیست‌ها نبوده، بلکه با برخی مداحان و سیاسیون هم ارتباط خوبی داشته و به آن‌ها نیز از این پول‌ها داده است.

** شاهکار مدیریتی

نکته قابل توجه این بوده که در سال‌های اخیر باشگاه پرسپولیس مورد توجه پولشویی برخی‌ها قرار گرفته است. در زمان مدیریت محمد رویانیان در پرسپولیس در طرحی عجیب با ارائه حواله‌هایی به بازیکنان سرشناس تیم در ازای بخشی از مبالغ قراردادشان آنها را به حضور یا تمدید قرارداد در پرسپولیس ترغیب کردند. موضوعی که در آن زمان با تکذیبیه اصلی مدیران پرسپولیس مواجه شد و رسانه‌ها مثل همیشه متهم به حاشیه سازی و نشر اکاذیب ‌شدند، اما با گذشت مدتی از این ماجرا، شاهکار مدیریتی رو شد. موضوع ماشین‌های بی پلاک و سند مالکیت که به ازای بخشی از مبلغ قرارداد به بازیکنان پرسپولیس داده شد.

** ردیف شدن خودروهای گران‌قیمت

ردیف شدن خودروهای گران‌قیمت و صفر کیلومتر در پارکینگ محل تمرین باشگاه پرسپولیس، انعکاس چشمگیری در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های داخلی داشته است. ماجرای جنجالی واردات مرسدس بنز، پورشه و بی‌ام‌و موضوعی بود که باعث شد تا مدیرعامل وقت باشگاه استقلال نیز این اتومبیل‌ها را ابزاری برای دور زدن قانون سقف قرارداد فدراسیون فوتبال بداند. در آن زمان معاون اجرایی باشگاه پرسپولیس در باره تعداد این اتومبیل‌ها گفت: «15 خودرو با تلاش بخش اقتصادی در اختیارمان قرار گرفته و سه مدل مختلف هستند. بی‌ام‌و و پورشه و مرسدس بنز که بازیکنان به انتخاب خودشان یکی از این ماشین‌ها را برداشته‌اند.»

** قرارداد عجیب با ژوزه

این تنها شاهکار مدیریتی محمد رویانیان در پرسپولیس نبود، زیرا هیچ‌کس ماجرای نوع قرارداد با مانوئل ژوزه را فراموش نکرده است. رویانیان نسبت به نحوه خبر رسانی صدا و سیما برای انتخاب سرمربی جدید پرسپولیس معترض شد و گفت: «شبکه خبر برنامه مفصلی از عملکرد خوزه مانوئل پخش کرد و او را مربی بسیار توانمندی دانست. این فضا باعث شد تا او رقم پیشنهادی‌اش را بالا ببرد! اجازه ندادند ما با آرامش و بدون جنجال‌های خبری کارمان را پیش ببریم.» نکته اینجاست رویانیان توضیح نداد که چگونه ممکن است پخش بیوگرافی مانوئل در شبکه خبر، او را به این نتیجه برساند که از ثبت قرارداد با پرسپولیس خودداری کند؟ و از طرفی با او آن نوع قرارداد بسته شود تا این باشگاه محکوم به پرداخت حدود 7 میلیارد تومان گردد.

** تلاش پروین برای نجات هدایتی

در یکی از برنامه‌های 90 حسین هدایتی مدعی شد در دوران مدیریت علی‌اکبر طاهری مبلغ 19 میلیارد تومان به پرسپولیس داده است. او هم‌چنین ادعا کرده بود برای بازگشت طارمی و رضاییان به جمع سرخپوشان یک میلیارد و 650 میلیون هزینه کرده است. علی پروین که به عنوان رئیس هیأت مدیره شرکت پیشکسوتان کهن پرسپولیس فعالیت می‌کند و دوستی نزدیکی با حسین هدایتی دارد و بسیاری از مشکلات قبلی و فعلی پرسپولیس با وساطت او و دست و دلبازی‌های هدایتی رفع و رجوع می‌شد، این روزها به دنبال امضاء گرفتن برای نجات حسین هدایتی از آنچه که می‌توان به آن پولشویی لقب داد، است. پروین در صدد است نامه‌ای تنظیم کند که به امضای همه فوتبالی‌ها برسد. او عقیده دارد هدایتی برای فوتبال این مملکت خیلی زحمت کشیده و شاید این نامه بتواند کمکی به او کند.

** عابر بانک، صندوق قرض‌الحسنه و یا ابر بدهکار؟!

به نظر می‌رسد وزارت ورزش و جوانان که متولی ورزش کشور است و همچنین خود را مالک دو باشگاه بزرگ تهرانی می‌داند، باید پیگیر این سوال باشد که چگونه هدایتی با توجه به پیشینه‌اش که از سال 1391 به نقل قول از غلامحسین محسنی‌‌اژه‌ای، به دلیل بدهی بانکی تحت تعقیب قضایی بود، به باشگاه پرسپولیس ورود پیدا کرد و آن زمان اعتراضی نشد؟

. آیا نباید از مدیران وقت این باشگاه که از این موضوع استقبال کردند، توضیح بخواهند؟


گزارش و تحلیل از مجید روان‌ستان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال