در یک نشست علمی مطرح شد

ابوریحان بیرونی به همه علوم زمان خود آگاه بود

تهران - ایرنا - رئیس هیأت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با اشاره به برخی از آثار و کتب ابوریحان بیرونی اظهار کرد: این دانشمند نسبت به همه علوم زمان خود آگاه بود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، مهدی محقق عصر شنبه در نشست 'علمی خبری برگزاری هزاره ابوریحان بیرونی' به برخی از ویژگی های شخصیتی ابوریحان بیرونی اشاره و افزود: وی متخصص علم نجوم بود. نگارش کتاب التفهیم که به خواهش ریحانه دختر حسین خوارزمی نوشته شد نیز حاکی از این مسأله و همچنین علاقه و توجه زنان آن دوران نسبت به علم است.
وی در این برنامه که در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد، گفت: یکی دیگر از آثار وی که به خواست زرین گیس دختر قابوس ابن وشمگیر به نگارش درآمد، جنبه جغرافیایی دارد و نشان دهنده آگاهی از این حوزه است.
محقق همچنین آثار الباقیه را نیز یکی دیگر از آثار ابوریحان بیرونی عنوان کرد و افزود: این کتاب علاوه بر این مسأله که جنبه معرفتی دارد، بیانگر همه آیین ها و جشن های ملل مختلف است.
وی همچنین در ادامه سخنان خود با اشاره به سفر ابوریحان بیرونی به هندوستان یادآور شد: وی پس از فراگیری زبان هندی و حضور در جلسات آموزشی منجمان هندی در این خصوص اظهار نظر کرده و به نگارش اطلاعات خود پرداخت.
به گفته محقق یکی دیگر از آثار ابوریحان بیرونی با عنوان رساله ابوریحان بیرونی در فهرست کتب رازی که به وسیله یک مستشار آلمانی به نگارش درآمد، در زمینه پیدایی علم به ویژه علم پزشکی و نجوم و کیفیت علم سخن می گوید.
وی افزود: در این کتاب ابوریحان بیرونی علاوه بر فهرست نمودن آثار خود و همچنین محمد ابن زکریای رازی، طبقه بندی (فلسفی، الهیات و...) به زبان سانسکریت نیز داشته است.
محقق خاطرنشان کرد: کتاب فهرست ابوریحان نیز که سال ها پیش به مناسبت بزرگداشت وی تصحیح و به زبان فارسی توسط بنده ترجمه شد، تحت عنوان فهرست کتاب های رازی در دانشگاه تهران به انتشار درآمد.
رئیس هیات مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با اشاره به دانشمندی تبریزی به نام غضنفر تبریزی اظهار کرد: به اعتقاد این دانشمند تاریخ تولد ابوریحان بیرونی در ماه سمبله، تاریخ تولد بزرگان و انبیاء الهی است.
به گفته محقق خواب های ابوریحان بیرونی نیز براساس رویای صادقه گاه اشاره به برخی واقعیت های زندگی وی داشت. بر همین اساس یکی از خواب ها، وی را آگاه به دیدن یکصد و70 ماه نو و در واقع چهارده سال زندگی کرد.
9484 ** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال