از سوی عضو کمیسیون قضایی مجلس مطرح شد

نقدی به آیت‌الله آملی لاریجانی؛ قوت در گزینش قضات، ضعف در ارتباط با مردم

تهران-ایرناپلاس- یک عضو کمیسیون قضایی مجلس درباره عملکرد 10 ساله آیت‌الله آملی لاریجانی در قوه قضاییه می‌گوید: عدم ارتباط با مجلس و مردم، عدم تحول در دستگاه قضا، عدم عمل به قانون حسابرسی به اموال مسئولان و عدم ارسال لوایح جدی به مجلس ازجمله مواردی است که ایشان توجه لازم را به آن نکردند.

حجت‌الاسلام حسن نوروزی، نماینده رباط‌کریم در مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد 10 ساله آیت‌الله آملی لاریجانی در سمت رئیس قوه قضاییه به ایرناپلاس می‌گوید: ایشان در عرصه مبارزه با فساد در این 10 سال قوی عمل کردند. اظهارنظرهای فقهی و حقوقی مربوط به دستگاه قضا، دقت در گزینش قضات، ایجاد انسجام در شورای قضایی کشور، تلاش در جهت کاهش آمار زندانیان و توازن‌بخشی به بودجه قوه قضاییه از دیگر نقاط قوت عملکرد آیت‌الله آملی لاریجانی در جایگاه ریاست قوه قضاییه بوده است.

وی همچنین معتقد است: عدم ارتباط با مجلس و کمیسیون قضایی، عدم ارتباط با مردم و عدم حضور در میان مردم و جامعه، عدم پیگیری جدی شورای حل اختلاف، عدم تحقق‌بخشی تغییر و تحول در امور مربوط به دستگاه قضایی و سازمان‌های تابعه، عدم عمل به قانون حسابرسی به اموال مسئولان که ایشان آیین‌نامه اجرایی آن را تدوین نکردند، عدم کنترل تحول در دیوان عدالت اداری از طریق اصلاح آیین‌نامه، عدم ارسال لوایح جدی برای اصلاح قوانین ازجمله نقاط ضعفی است که در دوران ریاست ایشان بر قوه قضاییه رخ داده است.

این عضو کمیسیون قضایی مجلس در پاسخ به این پرسش که اصلاح کدام لوایح در زمان ریاست وی مسکوت مانده است، می‌گوید: لایحه‌ای به آن معنا به مجلس ارسال نکردند. اصلاح آیین‌نامه سازمان قضایی نیروهای مسلح، کمک در حوزه قانون تجارت و کمک در حوزه قانون حمایت از خانواده و مواردی دیگری که می‌توانستند با حضور 10 ساله خود در آن، تحول ایجاد کنند، مغفول ماند. به‌طور مثال، قانون وکالت در کشور ما مصوب سال 1310 است. قانون تجارت و مدنی نیز چنین شرایطی دارند.

نوروزی با بیان اینکه ارتباط ایشان با مجلس و مردم بسیار ضعیف بود، تأکید می‌کند: ایشان باید هر ماه به مجلس می‌آمدند، حداقل سالی 10 تا 20 نوبت در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس حضور می‌یافتند، اما چنین نکردند.

نماینده رباط‌کریم در پاسخ به اینکه آیا اعضای کمیسیون حقوقی درخواست دیدار با ایشان را مطرح کرده بودند که با اقبال مواجه نشد، می‌گوید: بله! البته که ما نباید درخواست بدهیم، چرا که ما کمیسیون قضایی هستیم و باید مسئولان خودشان بیایند. علاوه بر این، باید قضات را تشویق می‌کردند که ثبت‌نام کنند و به مجلس بیایند. چراکه در یک مجلس قوی و کارآمد باید بیش از نیمی از اعضا، حقوقدان باشند، در فرآیند قانونگذاری باید هم به قانون عمل کرد هم با قانون‌گریزی مقابله کرد. این‌ها مواردی است که نیاز به‌دقت داشت که ایشان به آن توجه نکردند.

پنج‌شنبه هفته گذشته، رهبر معظم انقلاب ضمن تشکر از خدمات آیت‌الله آملی لاریجانی در قوه قضاییه، حجت‌الاسلام رئیسی را به‌عنوان رئیس جدید این قوه منصوب کردند.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال