معاون حقوقی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

دانشگاه ها آمار تقلب علمی را اعلام نمی کنند

تهران - ایرنا - معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، فناوری و تحقیقات گفت: زمانی تعداد تقلب مشخص می شود که در دانشگاه ها کشف و با آن برخورد شود اما مسئولان دانشگاه ها در این زمینه اقدام مشخصی انجام نداده و آمار را نیز اعلام نمی کنند.

حسین سیمایی صراف روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا اظهار کرد: به دلیل عدم برخورد دانشگاهها با تقلب آمار صحیحی در دست نیست. اما با نگاه به بازار فروش و عرضه پایان نامه ها در بیرون دانشگاه می توان متوجه تعداد بالای تقلب شد.
معاون حقوقی وزیر علوم با بیان اینکه تقلب های علمی روز به روز در حال افزایش است، عنوان کرد: در این زمینه نیاز به آمایش آموزش عالی، کوچک سازی دانشگاه ها و کاهش تعداد دانشجو حس می شود.
وی تصریح کرد: در خصوص فروش پایان نامه فروشی ها در سطح خیابان با نیروی انتظامی تفاهم شده تا جدی تر برخورد شود.

** تناسب استاد و دانشجو از تقلب جلوگیری می کند
سیمایی در ادامه توضیح داد: در دانشگاه های سطح یک یا دولتی غیر سطح یک به دلیل اینکه تناسب استاد و دانشجو حفظ شده و استاد بر پایان نامه ها نظارت دارد، موارد زیادی از این پدیده اتفاق نمی افتد.
وی با اشاره به اینکه هویت علمی استاد نیز توسط تقلب علمی دانشجو دچار مشکل می شود، ادامه داد: در موسسه های های غیر دولتی و برخی دانشگاه های دولتی مثل پیام نور، استاد بر پایان نامه دانشجو اشراف ندارد در نتیجه این موضوع شایع است.
معاون حقوقی وزیرعلوم خاطر نشان کرد: دانشگاه ها برای حفظ حرمت علم و اعتبار دانشگاه باید در راستای برخورد با تقلب علمی تلاش کنند. اگر برخورد قاطع با چند نمونه صورت بگیرد موارد بیشتر صورت نمی گیرد.
سیمایی با بیان اینکه دانشگاه ها ب خصوص دانشگاه های غیر دولتی تلاشی برای برخورد با تقلب علمی ندارند، یادآور شد: البته به دلیل عدم تناسب بین استاد و دانشجو در این دانشگاه ها، توان برخورد از عهده استاد خارج است.
وی همچنین عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی در باره مبارزه با تقلب شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم را وادار به ساماندهی کرده است. همچنین وزارت علوم نیز عزم جدی در سامان دهی وزارت علوم و تقلب در پایان نامه ها دارد.
یادآور می شود: مدیرکل لوایح، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشتر از راه اندازی کمیته اخلاق و پژوهش و تعیین اعضای آن بر اساس پیش نویس آیین نامه قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی خبر داد.
قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی 19 شهریورماه 96 توسط رئیس جمهوری در نامه های جداگانه به دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری همچنین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ابلاغ شد.
هم اکنون، دو وزارتخانه یاد شده در حال تدوین آیین نامه این قانون جهت ابلاغ و اجرا به دانشگاه ها هستند.
**9465** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال