خودکشی نظامیان؛ تازه ترین پیامد جنگ طلبی کاخ سفید

تهران- ایرنا- خودکشی نظامیان و کهنه سربازان آمریکا از جمله چالش هایی است که کاخ سفید حدود 10 سال پس از جنگ در دو کشور عراق و افغانستان با آن دست به گریبان شده و رئیس جمهوری این کشور را به فکر کاهش تعداد تلفات 6 هزار نفر در سال انداخته است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، به تازگی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا آماری را از تعداد بالای خودکشی در میان نظامیان و کهنه سربازان این کشور اعلام کرد. وی در سخنرانی چند روز قبل خود عنوان داشت در ایالات متحده به صورت میانگین روزانه نزدیک به 20 نظامی کنونی یا بازنشسته این کشور خودکشی می کند.
آمار فوق از این جهت از نگاه رئیس جمهوری آمریکا و رسانه ها و تحلیلگران مهم و نگران کننده است که تعداد حدود 6 هزار خودکشی در میان مهمترین شهروندانی این کشور که باید الگوی میهن پرستی برای بقیه باشند حدود 1.5 برابر بیشتر از آمار خودکشی در میان جمعیت کل آمریکا و دیگر حوزه های کاری و غیرنظامیان این کشور برآورد شده است.

**تراژدی خودکشی نظامیان
دونالد ترامپ این آمار را یک تراژدی برای ایالات متحده توصیف کرد. بنا بر اعتراف رئیس جمهوری آمریکا نرخ خودکشی در میان افرادی که دارای سابقه حضور در ارتش آمریکا از 11 سپتامبر 2001 و شرکت در دو جنگ خاورمیانه هستند، به شدت افزایش یافته است.
تارنمای شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» نوشت: رئیس جمهوری آمریکا با غیرقابل باور خواندن این آمار در میان سربازان و پرسنل نظامی، خواستار انسجام ملی برای رفع این چالش شد و برای این امر فرمان اجرایی را در زمینه یافتن ریشه های این بحران و راه حل های رفع آن صادر کرد.
از جمله نکات مهم در سخنان دونالد ترامپ آن است که در ده سال گذشته و با اتمام نسبی دو حمله نظامی این کشور به افغانستان و عراق بر میزان آمار خودکشی ها افزوده شد. به نوشته روزنامه «یو.اس.ای تودی» اکنون وی دستور داده است تا نهادهای این کشور راه هایی را برای جلوگیری از خودکشی سربازان بیایند.
ترامپ تلاش می کند سازمانی را در سطح اعضای کابینه ایجاد نماید تا اقدامات دولت های فدرال برای ارائه خدمات به نظامیان کنونی و سابق را هماهنگ کند. ابتکار ترامپ با عنوان «نقشه راه رئیس جمهوری برای تقویت کهنه سربازان و پایان تراژدی ملی خودکشی» (PREVENTS Initiative) نام گرفته است. در این طرح بخش های دولتی با همکاری نهادهای خصوصی و دولت های محلی از همه تلاش ها در جلوگیری از خودکشی این دسته از افراد بهره می برد.
به نوشته این روزنامه از 2008 تا 2016 هر ساله بیش از 6 هزار سرباز یا بازنشسته نظامی آمریکایی جان خود را گرفته اند که تعداد کل این آمار به 54 هزار نفر رسیده است. این اقدام ترامپ پس از آن اتخاذ شد که دستگاه های دولتی آمریکا اعلام کردند از زمان ریاست جمهوری ترامپ اقدامات در زمینه رسیدگی به امور نظامیان کمتر شده است به عنوان نمونه درحالی که بودجه ای 6 میلیون دلاری برای تبلیغات جهت کاستن از خودکشی نظامیان درنظر گرفته شده بود در سال گذشته میلادی تنها 57 هزار دلار از سوی نهادهای مربوط صرف این امر شد. به همین دلیل برنامه ای ده ساله در کنار بالاترین سطح حمایت های کلینیکی از نظامیان در نظر گرفته شده است.
به نوشته رسانه های آمریکایی بسیاری از این افراد که دست به خودکشی زده اند روزگاری در عراق و افغانستان مشغول جنگ بودند. به نظر می رسد پس از پایان دوره حضور این افراد در ارتش نسبت به شرایط زندگی و حتی صدمات جنگی آن ها بی توجهی شده است. به عنوان نمونه یکی از این افراد «رایان لارکین» تفنگدار دریایی آمریکا بود که دو دوره در عراق و دو بار در افغانستان خدمت کرده بود. به نقل از نزدیکان وی، رایان مدت ها از وجود مشکلات جسمی سخن می گفت اما هیچ کس آن را جدی نمی گرفت. پدر وی عنوان داشت پس از تحقیقاتی که بعد از مرگ وی صورت گرفت مشخص شد که از جراحتی در مغز رنج می برد که در اثر جنگ و آموزش های نظامی قبل از آن ناشی شده بود اما پیش تر شناسایی نشد.

** پیامدهای لشگرکشی و تجاوز
خودکشی نظامیان در کنار بسیاری از چالش های اجتماعی از جمله نتایج چند دهه جنگ و اشغال از سوی آمریکا به شمار می روند. این درحالی است که تحلیلگران حتی واقعه تروریستی 11 سپتامبر 2001 که موجب راه اندازی دو جنگ خونین شد، را نیز نتیجه مستقیم همین سیاست های تجاوزکارانه ارزیابی می کنند. تارنمای نشریه «National Interest» گزارشی را در زمینه پیامدهای سیاست های سالیان اخیر کاخ سفید و ضرورت اصلاح آن از طریق بازگرداندن نیروهای نظامی ایالات متحده از جنگ های خارجی منتشر کرده و آورده است دونالد ترامپ اکنون این فرصت را دارد تا سابقه حضور نظامی واشنگتن را پاک کند و حرف آخر بزند که بیش از این به جنگ در کشورهای خارجی ادامه نمی دهد.
به نوشته این گزارش آمریکا نباید در جنگ های بی پایان خود را درگیر کند زیرا این کشور را خفیف می سازد. تحقیقات گذشته هم نشان می داد که نتایج فاجعه بار جنگ در سال های بعد نمایان می شوند. «سامانتا پاور» مقام پیشین دولت ایالات متحده هم سال ها قبل در همین زمینه گفته بود «این پیامدی است که مداخله به بار آورده است. ... باید توجه داشت و از تجربه های پیشین درس گرفت».
این نشریه آمریکایی مدعی شد سیاست جنگی آمریکا از دهه 1980 به تدریج تغییر کرد و اکنون باید از سال ها مداخله و جنگ در کشورهای دیگر درس گرفت. «رونالد ریگان» حضور نیروهای آمریکایی در لبنان را اجرایی کرد و باعث مرگ تعداد زیادی از آمریکایی ها بدون دستاوردی مهم شد. در سال های بعد بن لادن و القاعده و عملیات تروریست آن ها موجب حضور آمریکا در جنگ هایی شد که تنها جان نظامیان آمریکایی را گرفت.
براساس این تحلیل دستاوردهای این خط مشی از بین رفتن شفافیت بود که موجب کشته و مجروح شدن غیرنظامیان و تعداد زیادی از نیروهای آمریکایی شد. خودکشی نظامیان و کهنه سربازان آمریکایی هم یکی دیگر از نتایج این سیاست ها بود.
این گزارش تاکید دارد: مسئول این شرایط سیاستگذاران آمریکایی هستند که به کشورها حمله می کنند و به منازعات قومی آن ها دامن می زنند. سپس مقام های آمریکایی می خواهند با یک مداخله دیگر اشتباه قبلی خود را پاک کنند، اما چالش های جدیدی را ایجاد می کنند و باعث دور جدیدی از پیامدهای ویرانگر جنگ می شوند. در این چرخه هر جنگ آمریکا جان های بیشتری را در ایالات متحده و دیگر کشورها می گیرد و بر تعداد دشمنان کاخ سفید می افزاید.
پژوهش**9130

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال