برخورد «معامله قرن» با هسته سخت مقاومت

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا معامله قرن را به عنوان یکی از جدی ترین برنامه های خود برای تحول در فرایند سازش و تعیین سرنوشت سرزمین اشغالی اعلام کرده است؛ طرحی که نخواهد توانست از سد مخالفت های مردمی در جهان اسلام عبور کند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، پیشبرد فرایند سازش در سرزمین اشغالی یکی از مهمترین موضوعاتی بود که «دونالد ترامپ» از زمان راهیابی به کاخ سفید روی آنها تمرکز کرد.
وی به رغم مخالفت های گسترده، بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد و سفارت آمریکا را از تل آویو به قدس منتقل کرد.
چند روز پیش یعنی در هفته نخت اسفند ماه نیز «جرد کوشنر» مشاور ارشد و داماد ترامپ و «جیسون گرینبلات» نماینده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه به همراه «برایان هوک» نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران بار دیگر به منظور جا انداختن طرح دولت ترامپ جهت پر کردن شکاف میان فلسطینی ها و صهیونیست ها در چارچوب برنامه موسوم به معامله قرن راهی خاورمیانه و برخی کشورهای عربی از جمله، امارات، بحرین و عمان شدند و با برخی مقامات این کشورها دور تازه ای از مذاکرات را آغاز کردند.
این تلاش ها در شرایطی صورت گرفت که بسیاری از تحلیلگران عرب معتقدند طرح معامله قرن بین مردم فلسطین و رژیم صهیونیستی با میانجیگری کوشنر راه حلی برای مشکلات ارائه نداده و مقاومت مردم فلسطین و جهان عرب اجازه نخواهد داد این طرح که به سود رژیم صهیونیستی است، جنبه عملی به خود بگیرد.

** افزایش تردیدها پیش روی معامله قرن
به نوشته روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن، از زمانی که ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، قدس را به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل به رسمیت شناخته است مردم فلسطین مخالفت خود را با میانجگیری مستقیم و غیرمستقیم آمریکا در حل مساله فلسطین اعلام کرده اند و نقش آمریکا در روند صلح فلسطینی - اسرائیلی کم رنگ شده است. دولت های سابق آمریکا بررسی مسائل اساسی مانند موضوع قدس، مرزها، شهرک نشینان و پناه جویان را به عنوان مرحله پایانی مذاکرات در نظر می گرفتند، اما دولت ترامپ با برخی تصمیم های نسنجیده و جنجال آفرین خود سبب شد که نقش آمریکا به عنوان میانجیگری میان 2 طرف تنش با چالش روبرو شود و فلسطینی ها به طور کلی مخالف نقش آفرینی های ترامپ در این زمینه باشند. مسائلی مانند پایان دادن به حمایت های مالی از آژانس کمک رسانی به آوارگان فلسطینی (آنروا)، به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل و انکار حق بازگشت پناهجویان فلسطینی نیز بر خشم فلسطینیان افزود.
به نوشته روزنامه «العرب» چاپ لندن، پیشبرد طرح و ماموریت ترامپ برای صلح در خاورمیانه ناممکن است. تردیدها در میان مردم فلسطین و حتی در داخل ایالات متحده آمریکا درباره قدرت ترامپ جهت اجرای طرح معامله قرن افزایش یافته است. این موضوع بر مساله فلسطین و نفوذ آمریکا در منطقه هم تاثیر گذار خواهد بود. اگر این طرح که به سود رژیم اسرائیل است با شکست روبرو شود فلسطینی ها دیگر زیر بار برپایی دو دولت نخواهند رفت بلکه آنان خواهان برپایی کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس خواهند بود. در این زمینه «محمد دحلان» رهبر فلسطینی با انتقاد از رویکرد دولت ترامپ درباره فلسطین گفت دولت آمریکا مسیری را نمی پیماید که نتیجه مثبتی را درباره قضیه فلسطین به دنبال داشته باشد. توافق میان دو طرف فلسطینی و اسرائیل نیاز به رعایت منافع دو طرف درگیر و شنیدن دغدغه های آنان دارد. این در حالی است که ترامپ تلاش می کند با پایمال کردن حقوق مردم فلسطین که در قطعنامه های بین المللی به رسمیت شناخته شده است، طرف اسرائیلی را خرسند سازد.

** مواجهه طرح ترامپ با مخالفت گسترده مردمی در جهان عرب
روزنامه «الایام» فلسطین در گزارشی به قلم «عبدالناصر النجار» نوشت: طی روزهای گذشته تبلیغات رسانه ای و سفرهای دوره ای مشاوران ترامپ به عنوان طراحان معامله قرن روند رو به رشدی به خود گرفته است.آنان با این اقدام خود به دنبال پیدا کردن روزنه ای برای امید دادن به خود و پیش بردن طرح صلح قلابی خود برآمده اند. تعداد اندکی در جهان تلاش می کنند که با این تحرکات خود را خرسند و امیدوار سازند. این در شرایطی که مخالفت همگانی فلسطینی ها با این طرح و مقاومت در برابر آن سبب شده است که طرح معامله قرن جنبه عملی به خود نگیرد. مشاوران ترامپ تنها به دنبال خرید زمان بیشترند. در شرایطی که دولت ترامپ و مشاوران ساده لوح او و شهرک نشینان تندرو با افکار تاجرمابانه به دنبال پیش بردن طرح های خویشند، در آن سوی دیگر مردم فلسطین در اندیشه آزادی از قید و بندهای اشغالگران و پایان دادن به مصادره زمین های خود و رسیدن به استقلالند.
به نوشته نشریه «المنار» فلسطین، حمایت مردم جهان عرب از مساله فلسطین سبب شده است که دولتمردان کشورهای عربی نسبت به عکس العمل مردم حساس باشند و به راحتی نتواند با طرح معامله قرن همراه شوند. آمریکا در این توهم به سر می برد که کشورهای عربی پس از ویرانی انقلاب های بهار عربی و شکاف میان فلسطینی ها و محاصره غزه و در تنگنا قرار دادن رهبران فلسطینی می تواند طرح معامله قرن را از نظر سیاسی به پیش برد، اما به نظر می رسد واشنگتن و تل آویو دچار اشتباه محاسباتی شده اند. زیرا موضوع فلسطین و قدس خط قرمزهایی هستند که مردم جهان عرب اجازه نخواهند داد که نادیده گرفته شود.
به نوشته این نشریه فلسطینی، درست است که آشوب های ناشی از بهار عربی و شکاف ها در میان فلسطینی ها در مواضع مردم و سازمان های فلسطینی تاثیر گذار بوده و برخی از رژیم های حامی عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل از مشکلات داخلی و شکاف های فلسطینی ها سوء استفاده کرده اند، اما باز هم مردم جهان عرب آگاهند و می دانند که دسیسه هایی علیه آنان طراحی شده است. دلیل اصلی تردید برخی از حامیان طرح معامله قرن در کشورهای عربی مخالف مردمی در این کشورها است زیرا مردم این کشورها تاکنون رژیم اسرائیل را به رسمیت نشناخته اند و مخالف عادی سازی روابط کشورهای عربی با این رژیمند. بیشتر مردم و نخبگان سیاسی کشورهای عربی، اسرائیل را بزرگترین خطر راهبردی برای جهان عرب به شمار می آورند. دولت ترامپ فلسطینی ها را تهدید کرده بود که هرچند هم که با طرح معامله قرن مخالف باشند بازهم آن را پیش خواهد برد. اما به نظر می رسد وی اکنون از این اقدام خود ناامید شده است زیرا هیچ نظام عربی نمی تواند بدون موافقت مردم فلسطین و جهان عرب در مسیر پیشرفت طرح ترامپ گام بردارد.
روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن در گزارشی به قلم «شاکر فرید حسن» نوشت: برای حمایت و دفاع از مساله فلسطین و به شکست کشاندن همه دسیسه ها و طرح های استعماری و صهیونیستی که قضیه فلسطین را هدف قرار داده است باید در سریعترین زمان ممکن همه اختلاف ها را کنار گذاشت و با تقویت قدرت مقاومت مردم فلسطین و بازسازی نهادهای سازمان آزادیبخش فلسطین بر اساس اصول ثابت و پایدار و ایجاد یک برنامه راهبردی و تاکتیکی مورد پذیریش همه جریان های فلسطینی تلاش کرد.
پژوهش**9278**9279

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال