بررسی فضای مجازی

انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی از اجازه ساخت به ۶۲ برج باغ

تهران- ایرنا- موافقت شورای شهر تهران با احداث 62 برج باغ به دلیل آثار مخرب برای باغات پایتخت، انتقادهای گسترده ای را در فضای مجازی برانگیخته و استفاده از تعابیری چون «شهرفروشی» و «باغ کُشی» برای اطلاق به عملکرد شورای شهر، پیکان انتقادات را متوجه شورای شهر کرده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، کاربران توییتر طی دو روز گذشته علاوه بر انتقاد از شورای شهری ها، موضوعاتی چون انتصاب حجت الاسلام «سیدابراهیم رئیسی» به ریاست قوه قضاییه و اظهارات اخیر «اسحاق جهانگیری» معاون رئیس جمهوری در مورد قابلیت پاسخگویی به منتقدان ظرف پنج دقیقه را محور واکنشهای مجازی خود قرار دادند.
این گزارش به بررسی محتوای تولید شده در توییتر در این خصوص در روزهای گذشته پرداخته است.

** مصوبه جنجالی شورای شهر در روز درختکاری
اعضای شورای شهر تهران دیروز چهارشنبه (15 اسفند) با ساخت 62 برج باغ که عوارض آنها پیش از ابلاغ «مصوبه لغو برج باغ» پرداخت شده بود، موافقت کردند. این اقدام شورای شهر که موجب تخریب 62 باغ و تبدیل آن به برج در تهران می شود، انتقادهای گسترده ای را به عملکرد شورای شهر و اعضای اصلاح طلب آن برانگیخته است.
هشتگ هایی چون «#برج_باغ»، «#باغ_کشی»، «#اصلاح طلبان»، «#شورای_شهر»، «#شهرداری»، «#تهران» معرف اظهارنظرهای اغلب انتقادی کاربران در این خصوص بود.
برخی کاربران به همین بهانه یک بار دیگر به لیست اصلاح طلبان برای نمایندگی مجلس و شورای شهر تاختند و شخص «محمدرضا عارف» را مسوول این وضعیت دانستند. کاربران اعضای اصلاح طلب شورا را افرادی سیاسی دانستند که بیشتر به فکر منافع شخصی هستند به جای اینکه افرادی دغدغه مند و نمایندگان واقعی جامعه مدنی باشند.
تعدادی به انتشار نام نمایندگانی پرداختند که با رای مثبت خود، اجازه ساخت و ساز در 62 باغ را دادند.
برخی کاربران عملکرد اصلاح طلبان در شورای شهر را بر خلاف شعار آنان مبنی بر «تهران شهر امید، مشارکت و شکوفایی» دانستند.
برخی این اقدام را نماد بارز «شهرفروشی» و «نابودی فضای شهری» دانستند و عملکرد لیست امید را مشابه عملکرد آبادگران خواندند.
«حجت نظری» عضو شورای شهر در توییتر از رای منفی خود به این طرح گفت و دلایل خود را مطرح کرد. در صفحه او آمده است: « معتقدم قتلگاه باغ‌ها، نام مناسبت‌تری برای برج‌باغ‌ است و به همین دلیل، حتی با ساخت یک برج نیز در باغ‌های تهران مخالفم و به استفساریه امروز شهردارتهران در مورد صدور پروانه ساخت در 62 باغ رای مثبت ندادم. نباید محیط زیست شهر، قربانی بیش‌خواهی عده‌ای معدود و یک سبک زندگی خاص شود.»
در برابر، برخی اعضای شورا به ذکر دلایل مجوزدهی به تبدیل 62 باغ به برج اشاره کردند. «علی اعطا» عضو شورای شهر در توییتی ناگفته های مصوبه برج باغ که باعث رای مثبت به آن شد را بیان کرد و نوشت: «اگر شورا در اسفند ٩٦ مصوبه برج باغ را لغو نمیکرد، امسال حداقل ٦٠٠برج باغ بر زمین سبز می شد. ٦٢پرونده مطرح شده -بی استثناء- مواردی است که قبل از لغو مصوبه، تمام مراحل را طبق ضوابط وقت گذرانده اند و تمام عوارض را پرداخت کرده اند؛ بنابرین دارای حقوق مکتسبه ای بودند که نمیشد نادیده گرفت.»

**ردای ریاست قوه قضاییه بر تن رئیسی
تکیه حجت الاسلام «سید ابراهیم رئیسی» بر مسند قضا، محور توییت های روزهای گذشته مردم قرار گرفته است. هشتگ هایی چون «#رئیسی»، «#قوه_کارآمد_مردمی»، «#قوه قضاییه» و ... معرف اظهارنظر کاربران در این خصوص بود.
برخی کاربران با مثبت ارزیابی کردن کارنامه عملکرد رئیسی در آستان قدس، این کارنامه «موفق» را موجب ایجاد امید و توقع در مورد ایجاد تغییرات در قوه قضاییه دانستند.
تعدادی نسبت به اصلاح روندها و تغییرات بنیادین در دستگاه قضا ابراز امیدواری کردند. در توییتی آمده است: « رئیسی اولین رئیس قوه قضاییه است که از درون دستگاه قضا برآمده و تجربه فراوانی دارد. شاید او بتواند این دردهای مزمن را بیابد و درمان کند.»
برخی انتظارات خود را از رییس جدید دستگاه قضا مطرح کردند. «شفافیت» درروندهای اجرایی و قضایی یکی از مهمترین مطالبات بود. کاربری نوشت: «مهمترین کارهایی که رئیسی در مسند قضا باید انجام دهد بازگرداندن حس اعتماد عمومی به قوه ازطریق شفافیت حسابهای مالی، شفافیت حقوق و انتصابات و شفافیت فرآیندهای اداری و قضایی در دستگاه قضایی است.»
برخی دیگر اما «اعتمادسازی» را مهمترین ضرورت و نیاز دستگاه قضا دانستند. به نوشته یک کاربر، مسأله قوه قضائیه «اعتماد»است، نه لزوما «شفافیت». شفافیت را می‌توان با یک تیم ‌رسانه‌ای و یک شفافیت‌نمایی حساب‌ شده به خورد افکارعمومی داد، اما «اعتماد» نه به سادگی حاصل می‌شود و نه به راحتی ازدست می‌رود. قوه کارآمد مردمی به فکر زیرساخت ارتباطی قضات خود با مردم باشد تا اعتماد اجتماعی به دست آورد.
تعدادی هم استقرار عدالت در دستگاه قضا را موجب تبدیل شدن این نهاد به قوه کارآمد مردمی دانستند و راه های ایجاد آن را بیان کردند. در توییتی می خوانیم: «تبدیل شدن عدالت به جریان فراگیر و دائمی نیازمند تقوا، نگاه بی طرفانه در حوادث کوچک و بزرگ و عملکرد دقیق به قانون است.»
برخی کاربران به جز اصلاح روندها، خواستار به جریان افتادن و تسریع در برخی پرونده های قضایی شدند. پرونده های فساد اقتصادی، اختلاس، پولشویی و ..... حتی برخی خواستار تعیین تکلیف مساله حصر شدند.
گروهی واکنش اصلاح طلبان به انتصاب رئیسی به ریاست قوه قضاییه را مورد انتقاد قرار دادند. آنان آنچه را «استقبال» اصلاح طلبان از انتساب رئیسی خواندند با انتقادهای مطروحه از وی در ایام انتخابات مقایسه کرده و تفاوت این رویکردها را «منافقانه» دانسته اند. گروهی هم این مواجهه اصلاح طلبانه را تلاش برای «جبران» هجمه ها به او در جریان انتخابات و حتی واهمه از او در مقام ریاست دستگاه قضا دانستند.
برخی هم توضیحات «احمد زیدآبادی» فعال اصلاح طلب در تنویر اظهارنظر اخیرش در مورد رئیسی را بازتاب داده و از قول او نوشتند: « من فقط نوشتم که رئیسی بر خلاف برخی دیگر از اهل سیاست، آدم پیچیده و چندتو و چندلایه‌ای به نظر نمی رسد. اگر من می گفتم رئیسی آدمی فوق‌العاده پیچیده و چند‌لایه و غیر قابل درک است، درد و آلام خانواده‌های اعدامیان دهۀ شصت فرو می‌کاست؟ اگر چنین است، حرف خود را پس می‌گیرم.»
برخی دیگر هم واکنش «حسین شریعتمداری» مدیرمسوول روزنامه کیهان را بازتاب دادند که نوشته بود: « با توجه به حضور رئیسی در رأس قوه قضائیه و برخورداری ایشان از همراهان همدل و پاک ‌نهادی نظیر حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای، می‌توان امیدوار بود که شمارش معکوس برای دور ریختن آشغال‌ها، آغاز شده است.» بخش پایانی اظهارات شریعتمداری توجه و تعجب کاربران را برانگیخت.
برخی هم انتصاب رئیسی در صدر نهادی را که تعیین رئیس آن نیازی به رای مردم ندارد «پاسخ معنادار» حاکمیت به مردمی دانستند که در انتخابات ریاست جمهوری به او «نه» گفتند.

**پاسخ های پنج دقیقه ای
اظهارات اخیر «اسحاق جهانگیری» معاون رییس جمهوری در خصوص اینکه «همه حرفهایی که علیه دولت زده می شود را می توان ظرف پنج دقیقه جواب داد، وقتی زمان آن برسد حتما جواب خواهیم داد» محور واکنش کاربران فضای مجازی قرار گرفته است.
این واکنش ها را می توان ذیل هشتگ هایی چون «#ظرف 5 دقیقه»، «#اسحاق_جهانگیری» و ... جست.
تعداد قابل توجهی از جهانگیری خواستند ناگفته های خود را در جهت مصالح کشور و شفاف سازی مطرح کند تا بلکه این مساله به اصلاح روندها منجر شود و آثار مطلوبی در ساختارها به جا بگذارد.
برخی دیگر هم با استناد به توییت جهانگیری پاسخ های احتمالی او را ناگفته های دانستند که گفتنشان مصالح و منافع ملی را خدشه دار می کند. این بخش از توییت جهانگیری بارها بازتوییت شد که «وقتی زمان آن برسد حتماً جواب خواهیم داد اما الان شرایط کشور به گونه‌ای است که هیچ موضوعی و هیچ دغدغه‌ای مهم‌تر از اداره کشور و رفع مشکلات زندگی مردم نیست. به همین دلیل ما به خاطر مردم و کشورمان باید برخی از ادعاها را تحمل کنیم»
همچنین انتقادهای گسترده ای هم در این ارتباط به معاون اول مطرح شد. تعدادی این اظهارات جهانگیری را فرافکنی مسوولیت های دولت در چالش های کنونی کشور دانستند. منتقدان دولت این اظهارات را «توخالی» و «سفسطه امیز» برای پوشش کاستی دولت می دانند.
گروهی هم جواب های احتمالی جهانگیری ظرف پنج دقیقه را عاری از «آمار و مستندات» دانستند و مدعی شدند ارایه مستندات و شواهد بیش از این زمان می برد.
گروهی مدعی شدند جواب های پنج دقیقه ای شامل «فرافکنی و توهین و تخریب و مسخرگی و سیاه‌نمایی منتقدان» خواهد بود.
برخی جهانگیری را به اتخاذ سیاست «بگم بگمی» متهم کردند که سالها احمدی نژاد از آن برای فرار از پاسخگویی استفاده کرد.
برخی به همین بهانه از دولت به خاطر نداشتن سخنگو در ماه های گذشته انتقاد کرده اند. از دید این عده، اگر دولت سخنگو داشته باشد و با مردم شفاف و روراست باشد، نیازی به افشاگری های پنج دقیقه ای نیست.
برخی هم به همین واسطه سوال های خود را از معاون اول مطرح کرده اند. سوال هایی که اغلب آنها در حوزه اقتصادی و مدیریت بازار ارز بود.
پژوهش**9275**9279

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال