استقبال اعضای هیات علمی از طرح معرفت افزایی در دانشگاه ها

تهران- ایرنا- رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به استقبال اساتید از دوره های معرفت افزایی گفت: از کل مجموعه اعضای هیات علمی دانشگاه ها، بر اساس نفر دوره تاکنون بیش از 90 هزار عضو در این دوره ها شرکت کرده اند.

حجت الاسلام مصطفی رستمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا اظهار کرد: طرح دانش افزایی از جمله طرح هایی است که بسیار دیر آغاز شد؛ زیرا استقبال اساتید زیاد بود.
وی با اشاره به اینکه دوره ‌های دانش و معرفت افزایی به‌ صورت حضوری و در قالب کارگاهی برگزار می‌شود، گفت: در ارزیابی که اساتید شرکت کننده در پایان هر دوره از محتوای آموزش، مدرسان و مدیران کارگاه ها انجام می دهند؛ میانگین چهار از پنج است که نسبت بسیار مطلوبی است.
رستمی تصریح کرد: ارتباط اساتید با یکدیگر و شکل گیری موضوع های دانش افزایی به نوعی تسهیل کننده مباحث آزاد اندیشی و هم اندیشی در فضای دانشگاهی نسبت به مسائل خارج از محیط آموزشی و توجه اساتید به مسائل اجتماعی است.
نماینده ولی فقیه در دانشگاه ها خاطر نشان کرد: در حال حاضر موضوع دانشگاه های نسل چهار (دانشگاه کارآفرین) مطرح است. بنابراین در طرح معرفت افزایی بیشتر به دانشگاه اجتماعی توجه شده است.
وی عنوان کرد: قطعا ایجاد فرصت برای ارائه نظر، تامل و به نوعی طرح دیدگاه در حوزه های اجتماعی زمینه ساز دانشگاه نسل چهار است؛ هرچند باید به دنبال دانشگاه های نسل پنج باشیم.
رستمی افزود: طرح دانش و معرفت افزایی به طور دائم در همه دانشگاه ها در حال اجرا است و متوقف نشده است.
نماینده ولی فقیه در دانشگاه ها در ادامه اظهار کرد: یکی از شاخصه های کسب امتیاز فرهنگی آیین نامه اساتید (ماده یک آیین نامه ارتقا اساتید) کارگاه های معرفت افزایی است.
رستمی در باره روش برگزاری کارگاه های معرفت افزایی، گفت: مسئولیت اصلی طرح با معاونت آموزشی دانشگاه ها بوده و تدوین محتوا و معرفی اداره کنندگان کارگاه ها بر عهده نهاد رهبری است. به طور کلی طرح معمولا در دانشگاه ها با همکاری معاونت آموزشی، دفتر نهاد رهبری و هم اندیشی اساتید اجرا می شود.
طرح دانش افزایی و توانمند سازی اعضای هیات علمی به منظور توسعه جایگاه علمی کشور، تحقق دانشگاه تمدن ساز اسلامی و تقویت زمینه و ظرفیت های علمی و تربیتی استادان از سال 91 تا کنون در حال اجرا است.
برخی عناوین آموزشی کارگاه ها عبارت است از ضوابط و مقرارات دانشگاهی، روش ها و فنون تدریس، روش و مدیریت تحقیق، چگونگی استفاده از اطلاعات علمی و منابع الکترونیک، معرفت شناسی اسلامی و نیاز سنجی جامعه و ... است.

**اقدامات موثر در بازنگری دروس معارف
وی در خصوص بازنگری دروس معارف و متناسب سازی آنها با جامعه امروز، اظهار کرد: مجموعه ای در معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد رهبری، بازنگری دروس معارف را بر عهده گرفته است.
نماینده ولی فقیه در دانشگاه ها ادامه داد: در حوزه سر فصل ها، تدوین و قالب کتاب ها، محتوا و مباحث کمک درسی همچنین توجه به فضای مجازی و آموزش مجازی، اقداماتی در حال انجام است که تاکنون موثر واقع شده است.
رستمی در باره اجرایی شدن این طرح گفت: باید موضوع ها با مسائل موجود در جامعه تناسب داشته باشد. در نتیجه بازنگری دروس نیاز به مطالعه دقیق تری دارد.
**9465**1584

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال