همگامی موزه علوم و فناوری ایران با رویدادهای علمی جهان

تهران- ایرنا- موزه ملی علوم و فناوری ایران در راستای رسالتی که برای ترویج علم در میان همه اقشار جامعه دارد، بنا دارد همزمان با صد و پنجاهمین سالگرد جدول تناوبی مندلیف، رویداد «جدولیف» را تا پایان سال 98 به صورت متنوع برگزار کند تا همگامی ایران با علم جهان را به نمایش بگذارد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سازمان ملل همزمان با صد و پنجاهمین سالگرد فرمول‌بندی جدول تناوبی توسط «دیمتری مندلیف»؛ جدولی که تمام عناصر سازنده‌ کائنات که تاکنون شناخته شده را به شکلی منظم و زیبا، ساماندهی می‌کند و از همین رو 2019، را سال جهانی جدول تناوبی عناصر شیمیایی (IYPT 2019) اعلام کرده است.
به همین مناسبت موزه ملی علوم و فناوری ایران، رویداد آموزشی «جدولیف» را در شعبه فرهنگان خود راه‌اندازی کرد با این هدف که از طریق ارائه برنامه‌ها و دستاوردهای مختلف، عموم مردم را با این جدل آشنا کند تا بدانند عناصری که در زندگی روزمره از آن استفاده می کنند چه هستند و چه کاربردها و ویژگی هایی دارند.
رویدادی آموزشی در فضایی باز و رنگارنگ و مملو از دستاوردهای مختلف شیمی و فیزیک که به صورت نمایش، پانتومیم، تئاتر، کتاب و پوستر اطلاعات لازم را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد و افراد می‌توانند در فضایی صمیمی و شاد با رقابت، بازی و سرگرمی مطالب فراوانی را در مورد نقش و کارکرد عنصرها در زندگی خود بیاموزند.
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، در بخشی از این نمایشگاه فرمول شیمیایی بدن انسان و آن چه در طبیعت به این عناصر افزوده و کم می‌شود به نمایش گذاشته شده که مورد توجه عموم قرار گرفته است.
شگفتی‌های خلق جهان و عناصر تشکیل‎دهنده آن از جمله آب، باد، خاک و آتش که شمایل آن بر تن میزبانان نمایشگاه دیده می‌شد هم در این رویداد علمی، مورد توجه بود.
بخش بازی با عناصر و مطالعه کتاب‌هایی کم‌حجم اما پرمحتوا درباره عناصر شیمیایی هم از دیگر بخش‌های پربازدید این نمایشگاه بود که از رده‌های سنی مختلف در آن حضور داشتند.
این رویداد پنج روزه از شنبه 11 اسفند آغاز شده و تا امروز، چهارشنبه 15 اسفند در شعبه فرهنگان موزه ملی علوم و فناوری ایران واقع در بوستان رازی، خیابان هلال احمر، نرسیده به میدان رازی، نبش خیابان مرادی، فروشگاه فرهنگان رازی، طبقه دوم در حال برگزاری است.
در راستای برگزاری این رویداد علمی، خبرنگار ایرنا روز چهارشنبه به گفت‌وگو با رئیس موزه علوم و فناوری نشست تا ضمن آشنایی بیشتر با اهداف برگزاری آن، چشم‌انداز آینده چنین رویدادهایی که ایران همگام با سایر کشورهای جهان میزبان آن است جویا شود.

**جدولیف تا پایان سال 98 به صورت دوره‌ای برگزار خواهد شد
«سیف الله جلیلی» با بیان توضیحی ساده از جدول مندلیف گفت: جدول تناوبی مندلیف، جدولی است که تمام عناصر شناخته شده که 118 عنصر هستند را در خود جای داده و به این دلیل تناوبی نام دارد که خواص عناصر به صورت دوره‌ای تغییر می‌کند، مثلا از یک عنصر تا عنصر دهم خواص یک روند دارد و از 11 تا 20 یک روند دیگر دارد.
وی ادامه داد: به بهانه نامگذاری سال 2019 به نام جدول مندلیف، تلاش کردیم برنامه‌هایی ارائه کنیم تا عموم مردم با این جدول آشنا شوند، بر همین اساس نخستین سری رویداد جدولیف که ترکیبی از جدول مندلیف است را در 5 روز برگزار کردیم.
جلیلی ضمن ابراز خرسندی از استقبال عموم و اقشار مختلف مردم از این رویداد، گفت: نخستین دوره برگزاری، با استقبال خوبی روبه‌رو شد و تلاش کردیم در این جدول تناوبی با بازی، فیلم، نمایش و پانتومیم، زمینه آشنایی بیشتر دانش‌آموزان و عموم بازدیدکنندگان با عناصر شیمیایی را فراهم کنیم، ضمن این که تنوع برنامه‌ها، کارگاه‌ها و دستاوردهای این موزه باعث شده تا پیشنهادهای همکاری بسیاری با ما شود و در نظر داریم که رویداد جدولیف را در داخل دانشگاه‌ها به صورت دوره‌ای برگزار کنیم.
وی درباره ادامه روند برگزاری این رویدادهای علمی خاطرنشان کرد: استقبال دانش‌آموزان، دانشجویان و عموم مردم از این رویداد، انگیزه‌ای شد تا در سال 98 هم رویداد جدولیف را با برنامه‌های متنوع‌تر تکرار کنیم. ضمن این که نشست‌های علمی و حضور اساتید دانشگاهی هم پررنگ‌تر خواهد شد.
رئیس موزه ملی علوم و فناوری درباره حمایت و همکاری دانشگاه‌ها با این موزه و رویدادهای آن هم یادآورشد: کمیته‌ای با عنوان کمیته جدول تناوبی تشکیل دادیم که در آن انجمن‌های علمی مانند فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و سایر انجمن‌های فعال و مرتبط با موزه همکاری لازم را با ما داشتند، در مورد ارتباط گیری با دانشگاه‌ها بنا داریم بعد از اتمام فاز نخست این رویداد جدولیف و معرفی عملکرد آن، به صورت گسترده همکاری دانشگاه‌های مرتبط را جویا شویم.

**کنفرانس سار، بستری برای معرفی طرح‌های زمین مانده
روز جمعه 17 اسفندماه، موزه ملی علوم و فناوری برگزارکننده کنفرانس سار زمستانی خواهد بود، موضوعی که بخشی دیگر از گفت‌وگوی خبرنگار ایرنا با رئیس موزه ملی را تشکیل داد.
جلیلی درباره کنفرانس سار این گونه توضیح داد: سار، شکل ایرانی شده یک کنفرانس جهانی است که به صورت مجموعه کنفرانسهای فصلی (4 کنفرانس در سال) برگزار می‌شود و هدف از برگزاری آن، معرفی ایده‌ها و طرح‌های علمی جدیدی است که قابل انتشار هستند اما توانایی و زمینه ارائه، معرفی و در معرض دید همگان قرار گرفتن را ندارند.
وی در ادامه افزود: در هر فصل، نزدیک به 10 ایده برتر در کنفرانس سار معرفی و ارائه می‌شود که نحوه انتخاب این ایده‌ها به این صورت است که ما با شخصی که بر روی موضوعی علمی کار کرده و آن را به مرحله اجرا رسانده است، مکاتبه می‌کنیم یا به صورت خودمعرف هستند و ما از میان این ایده‌ها، برترین‌ها را انتخاب می‌کنیم.
به گفته جلیلی، در هر دوره، 50 ایده نو ارسال می‌شود که از این میان 10 ایده برتر در کنفرانس سار معرفی می‌شوند، خوشبختانه این کنفرانس بسیار پرطرفدار است اما به دلیل محدود بودن ظرفیت، هر فصل فقط 150 مدعو داریم.
وی با بیان این که ایده‌های برتر جهت رسیدن به مرحله تولید و بازار نیاز به حامیان مالی دارند، گفت: تاکنون شرکت‌های دانش‌بنیان همکاری لازم را با برترین‌ها داشته‌اند اما بنا داریم در کنفرانس‌های سار جدید، حامیان و سرمایه‌گذاران را در کنفرانس دعوت کنیم تا با حضور و مشاهده ایده‌های برتر از آنان حمایت کنند.
علمی*9294* 1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال