فشار صهیونیست ها برعضو مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا

تهران-ایرنا-حمایت واشنگتن از صهیونیست ها ارتباطی به حزب جمهوریخواه یا دموکرات ندارد زیرا انتقاد ساده «ایلهان عمر» از حمایت های همه جانبه کاخ سفید از این رژیم حملات شدیدی را علیه این نماینده مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا حتی از طرف دموکرات ها را موجب شد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، انتقاد از صهونیست ها و دلارهایی که آن ها برای جلب نظر و تغییر سیاست های آمریکا خرج می کنند اوج دروغ گویی در وجود آزادی بیان در دموکراسی به سبک آمریکا را به نمایش گذاشته است. این سیاست متناقض و مصونیت و قدرت فراتر از حد تصور لابی صهیونیستی در آمریکا باعث شد تا «ایلهان عمر» نماینده مسلمان مجلس آمریکا وادار به معذرت خواهی گردد.
این حجم از قدرت و نفوذ لابی این رژیم که به ویژه از سوی «کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل» (AIPAC) موسوم به «آیپک» هدایت می شود در مورد هیچ یک از متحدان ایالات متحده سابقه ندارد. نوع ارتباط صهیونیست ها با اصول بنیادین سیاست خارجی آمریکا و نگاه به منافع ملی این کشور اکنون معمای سربه مهری است که نمی توان پاسخی برای آن پیدا کرد.

**پیامدهای بازگویی یک واقعیت آشکار در آمریکا
«ایلهان عمر» نماینده دموکرات از ایالت مینسوتا در مجلس نمایندگان آمریکا چندی قبل در توئیتی حمایت های بی چون و چرای واشنگتن از اسرائیل را به دلیل لابی پرقدرت صهیونیست ها و حمایت سیاستمداران این کشور از اسرائیل عنوان کرد. وی گفت که هزینه های دلاری که آیپک صرف می کند باعث پشتیبانی تمام عیار کاخ سفید از تل آویو شده است.
این نماینده سومالیایی تبار مجلس نمایندگان ایالات متحده پس از این اظهارات با موج شدیدی از انتقادها از سوی سیاستمداران هر دو حزب و صهیونیست های آمریکا مواجه شد. بسیاری از حامیان صهیونیست ها، ایلهان عمر را به بیان سخنانی «یهودستیزانه» متهم کردند و خواستار عذرخواهی رسمی وی شدند.
وی پیشترها نیز علیه اسرائیل و سیاست های جنگ طلبانه این رژیم اظهاراتی را در شبکه های اجتماعی بیان کرده بود و عنوان داشت اسرائیل جهان را هیپنوتیزم کرده است.
جالب اینجاست وی پس از همه این فشارها از موضع خود عقب نشینی نکرد و حتی در گفت وگو با «یاهو نیوز» ضمن انتقاد از خط مشی های واشنگتن اظهار داشت سیاست آمریکا این است که یکی (رژیم صهیونیستی) را بر دیگری برتری دهد.
فشارها بر عمر به اندازه ای افزایش یافت که به نوشته تارنمای هیل «The Hill» حتی رئیس جمهوری آمریکا هم خواستار استعفای وی از نمایندگی مجلس شد. ترامپ در نشست کابینه خود تاکید کرد که یهودی‌ ستیزی جایی در کنگره آمریکا ندارد.

**حملات همه جانبه به نماینده مسلمان
بیان یک واقعیت آشکار از سوی ایلهان عمر، موجب تندترین حملات به وی شده است. حتی حجاب و پوشش سر این نماینده زن مسلمان در مجلس نمایندگان ایالات متحده هم به مناقشه ای در مجلس این کشور تبدیل شد. جموریخواهان در کنار برخی نمایندگان دموکرات مدعی هستند که قوانین ایالات متحده پوشاندن سر و صورت برای نمایندگان را از اواخر قرن نوزدهم ممنوع کرده است. تنها توجیهی که اکنون در مورد ادامه حضور عمر در مجلس آمریکا بیان می شود آن است که قوانین ایالات متحده در مورد پوشش های مذهبی سکوت کرده است.
برخی دموکرات ها استدلال می کنند براساس متمم قانون اساسی آمریکا همه شهروندان این کشور از آزادی بیان و مذهب برخوردار هستند و باید به همه افراد این حق داده شود که آزادانه پوشش خود را انتخاب کنند.
حمله صهیونیست ها به عمر تشدید هم شده است به گونه ای که در مجلس نمایندگان ایالت ویرجینیا، نمایندگان جمهوریخواه تصویری از وی را در کنار عکسی از حملات 11 سپتامبر به نمایش گذاشتند.
آیپک هم در دوره اخیر فشار بر این نماینده مسلمان را از هر طریق (دموکرات ها، جمهوریخواهان و افکار عمومی یهود) افزایش داده و حتی خواستار اخراج وی از کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده شده است. این فشارها در کنار اظهارات مشابه از سوی رئیس جمهوری آمریکا ایلهان را به عذرخواهی مجبور کرد.
عمر متن عذرخواهی خود را در رسانه های اجتماعی منتشر و از همه دوستان و حامیان یهودی خود قدردانی کرد.
توئیت این نماینده سومالیایی و مسلمان مجلس آمریکا وی را برای پاسخگویی در مقابل دموکرات ها و کمیته مجلس نمایندگان هم قرار داد. روزنامه «یو.اس.ای تودی» آورده است، «الیوت انجل» رئیس کمیته روابط خارجی آمریکا از عمر خواست تا در مورد «تهمت ضدیهود و اظهارات ناخوشایند» از مجلس نمایندگن دوباره عذرخواهی کند.
منتقدان در آمریکا این نماینده مجلس را به تردید افکنی در مورد وفاداری یهودیان آمریکا متهم می کنند. بنابر گزارش این روزنامه، آیپک هم در بیانیه ای مدعی شد این اظهارات نه تنها یهودیان آمریکا را ناراحت می سازد، بلکه موجب توهین به میلیون ها غیریهودی آمریکایی می شود که اسرائیل را متحد واشنگتن می دانند.
به نوشته روزنامه «واشنگتن پست»، انجل کمتر از یک ماه پس از اظهاراتی که یهودستیزانه خوانده شد خواستار عذرخواهی دوباره عمر شد. عمر در پاسخ به انتقادها هدف خود را سخن گفتن در مورد نفوذ سیاسی در این کشور عنوان کرد که موجب روابط ویژه آن کشور خارجی می شود.
در همین ارتباط برخی حامیان سرسخت صهیونیست ها هم در نامه ای به رئیس مجلس نمایندگان خواستار واکنش صریح به اقدامات ضدصهیونیستی شد تا پیامی واضح برای دیگران باشد. با این حال سخنگوی عمر نیز به «آسوشیتدپرس» اظهار داشت که باید میان انتقاد و مطرح کردن بحث نفوذ یک لابی تمایز قائل شد.
پژوهش**9130

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال