ورزش؛ آری به وحدت ملی، نه به خط کشی‌های ذهنی

تهران - ایرنا - گفت وگوی جنجالی «اسماعیل حسن زاده» رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال و خطاب کردن برخی از چهره های سرشناس با عنوان شهرستانی، در حالی است که از ورزش به عنوان مولفه ای وحدت ملی و انسجام اجتماعی اقوام و اقلیت های نام برده می شود.

به گزارش ایرنا، ایجاد 2 قطبی تهران - شهرستان از سوی یک مسوول تصمیم گیرنده در فوتبال ایران و همزمانی آن با انتشار فایلی منتسب به «مسعود خلیلی» رئیس فدراسیون سوارکاری، موجب شد تا شاهد جهت گیری های متفاوتی در بین اقوام و قشرهای مختلف جامعه در زمینه این 2 اظهارنظر باشیم.
هر چند خلیلی این فایل را تکذیب کرد و پیگیری های قانونی آن را حق خود دانست اما اظهارات جنجالی و کشیدن پای قومیت ها و تفکرهای مختلف به ورزش و ترسیم خط جدایی بین آن ها موجی از نگرانی در جامعه ایجاد کرده است.
اقشار مختلف جامعه این روزها نگران هستند که در شرایط سخت کشور اگر قرار باشد سمت و سوی جهت گیری مسوولان ایران به سمت پیش فرض های ذهنی حسن زاده باشد بدون شک وحدت اقوام و اقلیت های آسیب پذیر می شود و در نهایت ممکن است شاهد گسترش تفکر شهروند درجه اول و درجه چندم در جامعه باشند.
سویه دیگر از آسیب مصاحبه های جهت دار مسوول کمیته انضباطی، سوءاستفاده رسانه های معاند از این سخنان است. بنا به ادعای برخی از کارشناسان سیاسی و اجتماعی، این رسانه ها تمام تمرکز خود را روی اقوام و اقلیت های ایران گذاشته اند؛ آنان به دنبال آن هستند که با کوبیدن بر طبل تفرقه قومی اتفاقاتی مانند آنچه در اوایل انقلاب در چند استان مختلف ایران شکل گرفت راه اندازی کنند.
براساس آمار رسمی بیش از 60 اقلیت قومی، زبانی، گویشی، مذهبی و دینی در ایران وجود دارد.
با این شرایط رعایت وحدت ملی و همبستگی اقوام ایرانی یکی از مهمترین بایدهای به شمار می رود لذا مسوولانی که وظیفه نظارت و کنترل رفتار و حواشی ستاره های ورزشی بر عهده دارند، نباید عمل خطا یا رفتار خارج از عرف یک یا چند ستاره ورزشی را به قشرهایی مختلف جامعه تعمیم دهند.
سویه دیگر دو قطبی حسن زاده با ورزشکاران منتقد، گفتار این ستاره ها است؛ جایی که آنان بدون توجه به شرایط و مصالح کشور اظهار تندی نسبت به برخی مسائل ایران دارند.
بدون شک بازیکنان بزرگی مانند علی کریمی و وریا غفوری به عنوان چهره های شناخته شده در فوتبال ایران همچنان که در زمان کنش های سیاسی و اجتماعی مانند انتخابات زمینه را برای مشارکت مردمی فراهم می کنند حق دارند درباره شرایط سخت اقتصادی جامعه نیز اظهار نظر کنند اما نباید این اظهارنظرها خلاف مصالح ملی و مصلحت های نظام باشد زیرا انتقاد تند و تیز یک ورزشکار یا سلبریتی از شرایط کشور به آن میزان آسیب پذیر است که همان ورزشکار یا هنرمند در زمان انتخابات ها چشم بسته از یک کاندید یا تفکر سیاسی حمایت می کند.
براساس آنچه گفته شد در حال حاضر وحدت ملی و همبستگی گروه های مختلف مولفه ای است که بر تمامی منافع شخصی و برخی از مسوولیت های نظارتی اولویت دارد. این اولویت نباید در ورزش توسط مسوولان یا ستاره های شناخته شده خدشه دار شود زیرا ورزش به عنوان یک کنش اجتماعی و وحدت بخش می تواند بسیاری از پیش زمینه های فکری را دگرگون کرده و به ابزای برای ایجاد وحدت ملی و انسجام اقوام ایرانی تبدیل شود.
لازم است برای تحقق این مهم چهره های شناخته شده و مسوولان ورزشی نسبت به تمام جهت گیری های خود دقت لازم را به عمل آورند.
ورزشی**2052**2024

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال