چه کسانی در اتفاقات ریز و درشت این روزهای ورزش، کوتاهی می‌کنند؟

از سنگ‌پرانی‌های سریالی فوتبال تا قمه‌کشی در هندبال

تهران- ایرناپلاس- در جنجال جدید انگشت اتهام به سوی داوران نشانه رفته است، اما شاید به جرأت بتوان گفت که آن‌ها در این موضوع، کمترین تقصیر را دارند، البته در مواردی هم بی‌تقصیر نیستند!

به طور حتم نمی‌توان گفت که جامعه داوری از هرگونه اتهامی مبراست، اما باید قبل از اینکه آن‌ها را متهم کرد، به سراغ افرادی رفت که پیش از آن‌که به مسائل باشگاه‌های خود بپردازند، زمینه‌ای فراهم می‌کنند تا نگاه‌ها به سمت دیگری معطوف شود. در فوتبال ما همه به داوران می‌تازند و آن‌ها را گناه‌کار می‌دانند در حالی‌که مربیان، بازیکنان و حتی مدیران در صدد پوشاندن ضعف خود با جنجال علیه داوری هستند و با باشگاه‌ها با دادن بیانیه علیه داوران آن‌ها را متهم به جانبداری از یک تیم خاص می‌کنند.** بیانیه برای کدام تیم؟

در واقع چون عملکرد داوران به صورت آشکار مورد قضاوت قرار می‌گیرد، چه گناه‌کار باشند و چه نباشند، متهم می‌شوند، اما کمتر کسی از پشت پرده حرف می‌زند که شاید به مراتب وضعیت اسف‌بارتری دارد! با یک نگاه به جدول رده‌ بندی لیگ برتر وضعیت پنج تیم پرسپولیس، پدیده شهر خودرو، سپاهان، استقلال و تراکتورسازی که خود را از سایر تیم‌ها جدا کرده‌اند، مشخص است و آن‌ها برای قهرمانی با هم جدال دارند. اما جالب است بدانید که تمامی تیم‌های یادشده بیانیه علیه داوری داده‌اند که داوران برای یک تیم خاص سوت می‌زنند. این تیم خاص کدام‌یک از تیم‌هاست؟ همه که بیانیه صادر کرده‌اید! داوران به نفع کدام‌یک از شماها سوت می‌ز‌نند؟!


** ضعف مدیریتی مدیران

مدیران باشگاه‌ها بیشتر وقت خود را برای موضوعاتی می‌گذارند که ربطی به آن‌ها ندارد. ضعف مدیریتی خود را در نوشتن بیانیه علیه داوران پنهان می‌سازند و این بیانیه نویسی منجر به اغتشاش روی سکوها می‌شود. البته نباید فراموش کنیم که کلاً ساختار ورزش ما دچار مشکل مدیریتی است. مدیر یک باشگاه به جای آن‌که از مربی تیم خود و یا کمیته فنی باشگاه علت ناکامی تیم متبوع خود را بخواهد، زود در و دیوار و همسایه را مقصر جلوه می‌دهد تا ناکامی تیمش را به آن‌ها ربط دهد و ناتوانی کادر فنی را پنهان سازد، چون نمی‌خواهد پاسخگوی هواداران خود باشد و چه چیزی بهتر از این که داور را متهم معرفی کند.** داوران بدون کارت قرمز در تبریز!

تراکتورسازی در دومین بازی خانگی متوالی توانست یکی دیگر از مدعیان قهرمانی را شکست دهد و در کورس قهرمانی باقی بماند. آن‌ها که در هفته هجدهم استقلال را شکست داده بودند، جمعه گذشته نیز از سد سپاهان بدون شکست گذشتند تا فاصله 4 امتیازی‌شان با صدر جدول حفظ شود. در فوتبال ایران به‌طور سنتی استقلال و پرسپولیس متهم به حمایت شدن از سوی داوران هستند، اما یک اشتباه بزرگ از سوی کمیته داوران با اتفاقات این دو بازی اخیر تراکتورسازی حالا تیم‌های میهمان انگشت اتهام را به سمت داوران بازی‌های خانگی این تیم تبریزی نشانه رفته‌اند و به نظر می‌رسد در فضای سنگین ورزشگاه یادگار امام، داوران حتی در صورت ارتکاب خطاهای خشن از نشان دادن کارت قرمز به بازیکنان میزبان خودداری می‌کنند.** دژاگه باید اخراج می‌شد

در دیدار با استقلال ضربه زانوی اشکان دژاگه به ران امید نورافکن در حالی‌که بازی متوقف بود، می‌توانست یک کارت قرمز داشته باشد، اما اشکان خورشیدی داور این دیدار تنها یک کارت زرد نشان داد و همین بازیکن در نیمه دوم گل برتری تراکتورسازی را به ثمر رساند. البته کسانی که می‌خواستند از تصمیم این داور دفاع کنند، معتقد بودند شدت ضربه دژاگه زیادی نبود، اما بارها دیده شده در بازی‌های اروپایی بازیکنان به‌ دلیل ضرباتی آرام‌تر از این خارج از جریان بازی اخراج شده‌اند. به عنوان نمونه می‌توان به اخراج دیوید بکام در جام جهانی 1998 به‌ خاطر ضربه آرامی که به پای دیه‌گو سیمئونه زد، اشاره کرد.** داور اختصاصی تراکتورسازی؟!سپاهانی‌ها نیز پس از باخت مقابل تراکتورسازی به قضاوت این بازی اعتراض داشتند. در دقیقه 69 این دیدار تکل از پشت ساسان انصاری بر روی پای مهدی کیانی کارت قرمز داشت، چرا که هر دو پای این بازیکن هنگام تکل از زمین جدا شده و ضربه‌اش نیز شدت زیادی داشت، اما داور که از قضا یک‌بار دیگر اشکان خورشیدی بود، به بازیکن میزبان تنها یک کارت زرد نشان داد. تا جایی‌که تکسیرا کمک مربی سپاهان در نشست خبری پس از بازی با کنایه گفت: «آیا این داور، داور اختصاصی تراکتورسازی است؟» انتخاب اشکان خورشیدی برای این بازی حساس درست دو هفته پیش در همین ورزشگاه حضور داشته یک اشتباه بزرگ از سوی کمیته داوران بود. البته گفته می‌شود ظاهراً این داور را برای «داربی» استقلال و پرسپولیس آماده می‌کنند.** قمه کشی، درگیری‌ و ...

اما این بحث این روزهای ما نیست، چرا که داستان بیانیه نویسی پنج تیم مدعی قهرمانی نسبت به داوران به کنار، سنگ پرانی‌های سریالی در خوزستان که امنیت را از ورزشگاه‌های این استان ربوده، درگیری‌های چند سال اخیر طرفداران فوتبال که در دیدار فولاد با استقلال تهران نیز چندین مجروح را در پی داشت، تا قمه‌کشی در لیگ برتر هندبال در بازی‌های هفته شانزدهم بین دو تیم فرازبام خائیزدهشت و زاگرس اسلام ‌آبادغرب، درگیری در دیدار دو تیم شهرداری ورامین و پیام مشهد در مرحله نیمه نهایی لیگ برتر والیبال که این بار موسوی و شیرکوند و هواداران ورامین در راس قرار داشتند و حتی شیخ‌الاسلامی مدیر عامل پیام نیز به درگیری‌ها ورود کرد تا صحنه‌های زشتی رقم بخورد.** استفاده از اسپری فلفل!

در شیراز و بازی فجر سپاسی و ملوان، گویا داور از کنار تماشاگران ملوان رد شده و هواداران هم به خاطر مشکلات داوری، اعتراضاتی کرده و این مسئله باعث حضور نیروی انتظامی شد و برخوردهای بدی صورت گرفت که حتی برای کنترل اعتراضات از اسپری فلفل استفاده شد و در این بین مازیار زارع نیز در معرض این گاز اشک‌آور قرار گرفت، اما از همه بحث برانگیزتر، اعلام حکم هم زمان گادوین منشا با حکم علیرضا حقیقی دروازه‌بان سابق تیم ملی است که اکنون بدون تیم است. کمیته اخلاق حکم می‌دهد که او هم از فوتبال تعلیق است! آیا رفتاری که حقیقی انجام داده و معاون باشگاه استقلال را مضروب کرده، با آنچه برای منشا رخ داده یکسان است؟

از طرفی در برخی انتخابات روسای فدراسیون‌ها نظیر انتخابات اخیر ووشو چگونه انتخابات در شرایطی برگزار ‌می‌شود که در کل 2 کاندیدا از سوی وزارت ورزش تایید صلاحیت شده و امیرعباس لشگری پزشک تیم ملی ووشو نفر دوم بود که قبل از شروع انصراف می‌دهد و در نهایت مهدی علی‌نژاد که مورد حمایت وزارت ورزش هم هست، در یک انتخابات انفرادی تمام آرا را کسب می‌کند و برای چهار سال دیگر در این سمت باقی می‌ماند.

ماجرای پولشویی در ورزش کشور نیز جای خود را دارد که در یک مبحث دیگر به آن می‌پردازیم. سوال بزرگ این روزها از وزارت ورزش و جوانان این است که چه کسانی در رابطه با اتفاقات ریز و درشت این روزها در اکثر رشته‌های ورزشی ما نقش‌آفرینی و یا کوتاهی می‌کنند؟
تحلیل و گزارش از مجید روان‌ستان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال