در گفت و گو با ایرنا:

بخشنامه 11 ماده ای حقوق شهروندی به دانشگاه ها ابلاغ شد

تهران - ایرنا - دستیار ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور حقوق شهروندی، گفت: بخشنامه 11 ماده ای اجرای اصول حقوق شهروندی مبتنی بر نامه دو سال قبل رئیس جمهوری، به تمام دانشگاه ها ابلاغ شد.

فریدون جعفری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه ایرنا، اظهار کرد: بخشنامه ای 28 اسفندماه 95 از سوی رئیس جمهوری مبنی بر اجرای حقوق شهروندی در تمام دستگاه های اداری، ابلاغ شد.
وی با لازم الاجرا خواندن این بخشنامه از سوی تمام دستگاه ها، افزود: در ماده 2 این بخشنامه چند اصل لازم الرعایه پیش بینی و خواسته شده همه دستگاه ها در اجرای آن یک سری اقدامات انجام داده و گزارشی ارائه دهند.
نماینده وزیر علوم در ستاد حقوق بشر در مورد اقدامات این وزارتخانه به منظور عملیاتی ساختن بخشنامه رئیس جمهوری در زیرنظام ها، گفت: دفتر حقوق شهروندی وزارت علوم، یک نامه تاکیدی مبنی بر اجرای این بخشنامه و پایش حقوق شهروندی به دانشگاه ها ارسال کرده است.
جعفری، مواد 11 گانه رعایت بخشنامه حقوق شهروندی از سوی دانشگاه ها را به این شرح حق برخورداری از کرامت انسانی و رفتار محترمانه و اسلامی، حق برخورداری از اعمال بی طرفانه قوانین و مقررات، حق مصون بودن از تبعیض در نظام ها، فرایندها و تصمیمات اداری، حق دسترسی آسان و سریع به خدمات اداری، حق حفظ و رعایت حریم خصوصی همه افراد، حق آگاهی به موقع از تصمیم ها و فرایندهای اداری و دسترسی به اطلاعات مورد نیاز، حق اظهارنظر آزاد و ارائه پیشنهاد در مورد تصمیم ها و فرایندهای اداری، حق مصونبودن از شروط اجحاف آمیز در توافق ها، معاملات و قراردادهای اداری، حق اشخاص توانخواه در برخورداری کامل و سریع از امتیازات خاص قانونی، حق رسیدگی به موقع و منصفانه به شکایات و اعتراض ها و حق جبران خسارات وارده در اثر قصور یا تقصیر دستگاه های اجرایی و کارکنان آنها اعلام کرد.
**9492**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال