نماینده لنگرود:

احتمال اجرای قانون منع نمایندگی بیش از سه دوره متوالی خیلی کم است

تهران- ایرناپلاس- سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس از پایین بودن احتمال اجرایی شدن قانون ممنوعیت نمایندگی مجلس بیش از سه دوره متوالی خبر داد.

مهرداد لاهوتی، از دوره هفتم تاکنون نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی است و چنانچه قانون جدید به تصویب برسد، از شرکت در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی بازمی‌ماند.

روز گذشته، 12 اسفند ماه در جلسه علنی مجلس، نمایندگان با طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت کردند که بر اساس آن کاندیدا شدن نمایندگان بیش از سه دوره متوالی ممنوع شد. بر اساس ماده سه طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس هر فرد می‌تواند تنها سه دوره پیاپی نماینده مجلس شود و بعد از آن باید یک دوره از انتخابات مجلس کناره‌گیری کند.

در واکنش به تصویب این طرح در مجلس، لاهوتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرناپلاس گفت: قانون ممنوعیت نمایندگی مجلس شورای اسلامی بیش از سه دوره متوالی هنوز قطعی نشده است و به نظر شورای نگهبان بستگی دارد و احتمال اجرا شدن آن بسیار کم است.
او اضافه کرد: در ابلاغ سیاست‌های رهبری در مورد قانون انتخابات آمده است که تغییر قانون انتخابات نیاز به دو سوم رای دارد.

وی در خصوص مخالف یا موافق بودن با این قانون خاطر نشان کرد: اگر این طرح موافق با قانون باشد از آن تمکین می‌کنم، اما موضوع این است که مغایر با قانون اساسی است. قانون اساسی در مورد رئیس‌جمهوری مدت‌زمان مشخصی را تعیین کرده است، اما در مورد نمایندگان مجلس نمی‌توان این حق را از مردم گرفت و مردم خودشان در رای دادن، تصمیم‌گیرنده هستند.

سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس هم‌چنین در مورد طرح استانی شدن انتخابات گفت: دولت اخیراً لایحه جامع انتخابات را تحویل داده است و مراحل تصویب این قانون هنوز در کمیسیون‌ها به اتمام نرسیده است و تصویب این موضوع نیز به دو سوم آرا احتیاج دارد.
وی افزود: من مایل به استانی شدن انتخابات هستم، اما بعید می‌دانم با وجود لایحه جامع انتخابات این طرح به انتخابات سال آینده برسد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همه در تلاشیم که شرایط بهتر از امسال باشد. اگر خودمان از جنجال‌های سیاسی اجتناب و به همدیگر کمک کنیم شرایط بهتری پیش می‌آید. امروز دیگر بحث جناح چپ یا راست نیست و باید همه برای جلوگیری از پیروزی آمریکا در این میدان جنگ تلاش کنیم، درست مانند شرایط جنگ و اتحاد مهم‌ترین عامل برای بهتر شدن اوضاع است
.
لاهوتی در خصوص انتخابات سال آینده گفت: انتخابات سال آینده مجلس پرشور خواهد بود و فضای کشور اکنون هم انتخاباتی است. حرف‌هایی در مورد اینکه 22 بهمن‌ماه پرشور نخواهد بود هم زده شد، اما دیدیم که خلاف این امر ثابت شد و انتخابات هم مانند 22 بهمن است.

گفت‌وگو از سارا محسنی

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال