مقام سابق وزارت خارجه آمریکا در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا؛

خروج آمریکا از برجام مذاکره ترامپ با اون را دشوار کرد

نیویورک - ایرنا - دستیار وزیر خارجه پیشین آمریکا درباره ناکامی دیدار سران آمریکا و کره شمالی گفت: خروج دولت ترامپ از پیمان های بین المللی از جمله برجام، روند این گفت وگوها را پیچیده کرده و باعث تردید درباره وعده های کاخ سفید شده است.

'تامس کانتریمن' روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا افزود: برای مقام های کره شمالی دشوار است که وعده های این رئیس جمهوری را باور کنند اما به هر روی، آنها اکنون گفت وگو را پذیرفته اند و امیدوارم که دولت ترامپ به آن پایبند بماند.
وی ادامه داد: نتیجه این دیدار ناامید کننده بود اما من از آن شگفت زده نشدم. معتقدم نباید گفت که همه چیز تمام شده است. دو طرف نتوانستند توافقی را امضا کنند اما در عین حال سخنان مثبتی از مقام های دو کشور در پایان این دیدار شنیدیم که نشان می دهد آنها به گفت وگو ادامه خواهند داد.
رئیس انجمن کنترل سلاح واشنگتن تصریح کرد: فکر می کنم که احتمال بازگشت به کشمکش و حملات لفظی سال 2017 بعید خواهد بود اما شکست دیدار ترامپ و اون، به این مساله باز می گردد که برای آن به اندازه لازم، آماده سازی و زمینه چینی نشده بود.
کانتریمن افزود: در واقع، آمادگی برای این نشست به مراتب بهتر از دیدار سران دو کشور در سنگاپور بود اما برای این دیدار در ویتنام، بر سر صادر کردن بیانیه پایانی مشترک توافق نکرده بودند.
وی با بیان اینکه فقدان روابط بین دو کشور، هماهنگی و بررسی جزییات توافق را دشوار می کند، اظهار کرد: امیدوارم که کار بطور جدی در سطوح پایین تر برای حل نقاط اختلافی پیگیری شود تا بر مبنای آن، سران دو کشور بتوانند به توافق برسند. در واقع، آن چیزی که مورد نیاز است، سیاست گام به گام بوده و نه تلاش برای رسیدن یک توافق عمده که همه مسایل را در برگیرد.

** مساله برچیدن تحریم ها
ایرنا از این مقام پیشین وزارتخارجه آمریکا پرسید که چرا دو طرف سخنان متناقضی درباره دلیل شکست دیدار دو رهبر بیان می کنند؟ 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی می گوید تنها خواستار برچیدن برخی تحریم ها علیه کشورش بود ولی ترامپ مدعی است که کره شمالی خواستار برداشتن همه تحریم های آمریکا شده و در نتیجه مذاکرات شکست خورده است.
کانتریمن پاسخ داد: فکر می کنم حقیقت این موضوع بین این دو سخن نهفته است. سخن ترامپ درباره برچیدن 'تمام تحریم ها' دقیق نبود. سخن مقام های کره شمالی نیز که می گویند خواستار برچیدن 'بخشی' از آنها شدیم، دقیق نیست. آنچه آنها خواستند، برچیده شدن کلیدی ترین تحریم های آمریکا علیه کره شمالی بود.
وی تاکید کرد: آن تحریم ها، فشار را بر آن کشور حفظ کرده است. بنابراین در پاسخ می گویم که سخنان دو طرف درباره حدود برچیدن تحریم ها، دقیق نیست. ایالات متحده بر این باور است که آنچه کره شمالی را به پای میز مذاکره آورده، همین فشارهای اقتصادی است.
این مقام پیشین آمریکا با تاکید بر اینکه پیونگ یانگ در واکنش به شکست این دور از گفت وگوها به سیاست آزمایش هسته ای و موشکی باز نمی گردد، خاطرنشان کرد: اون می خواهد روابط خود با ترامپ را به شکل دوستانه ادامه دهد اما اگر دست به آزمایش تازه ای بزند، خطر برخورد نظامی جدی خواهد بود.
دومین نشست کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (8 و 9 اسفند 97) در هانوی پایتخت ویتنام برگزار شد، اما این نشست به دلیل زیاده خواهی های دونالد ترامپ در برابر درخواست های منطقی کیم، شکست خورد و ترامپ نشست را نیمه کاره رها کرد.
رهبران دو کشور پیش از این در خرداد 97 در سنگاپور با یکدیگر دیدار کرده بودند نتیجه این نشست، توافقی مبهم در زمینه عاری سازی هسته ای شبه جزیره کره بود.
اروپام** م.ع * 1429 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال