همسایگان در اولویت روابط تجاری ایران قرار دارند

آبادان - ایرنا - رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: کشورهای همسایه در توسعه پیوندهای تجاری در اولویت هستند و رویکرد دولت در روابط بازرگانی با کشورهای خارجی معطوف به همسایگان است.

به گزارش ایرنا، مهدی میراشرفی دوشنبه شب در جریان بازدید از گمرک بندر امام خمینی استان خوزستان در جمع خبرنگاران افزود: در این راستا ارتباط ویژه تجاری با این کشورها داریم به طوری که در 11 ماه گذشته 40 میلیارد دلار کالای غیر نفتی به کشورهای همسایه صادر شده که برابر با دوره مشابه سال گذشته است.
وی از چین به عنوان شریک نخست و کشور عراق به عنوان شریک دوم تجاری ایران در زمینه صادرات نام برد.
او اظهار داشت: چین با 8،3 میلیارد دلار و عراق با 8،2 میلیارد دلار صادرات خارجی به عنوان شریک های نخست و دوم تجاری ایران محسوب می شوند.
میراشرفی افزود: همچنین در این مدت 38،5 میلیارد دلار کالا وارد کشور شد که بخشی از آن واردات ماهانه یک میلیارد دلار کالاهای اساسی به کشور بوده است.
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران تراز تجاری ایران را 1،5 میلیارد دلار مثبت اعلام کرد و گفت: به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته در 11 ماه پیش 700 هزار تن افزایش واردات کالاهای اساسی را تجربه کردیم.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین به برنامه های گمرک در کشور اشاره کرد و گفت: برنامه های گمرک در شرایط تحریم بیشتر متمرکز بر افزایش اختیارات اجرایی گمرکات بوده تا بهتر بتوانند به فعالیت های ستادی پرداخته و از اختیارات کافی برای تسهیل در تجارت و افزایش توان خدمات رسانی به مردم برخوردار شوند.
میراشرفی به تفویض اختیار به گمرکات کشور در رابطه با تعیین ارزش کالاهای وارداتی نیز اشاره کرد و گفت: در بخش فنی یکی از مباحث مهم در گمرک تعیین ارزش کالاهای وارداتی بود که در بخشنامه ای به همه گمرکات کشور ابلاغ و عملیات تعیین ارزش کالاها به گمرکات کشور تفویض اختیار شده و انتظار می رود از ابتدای سال آینده اجرایی شود که تاثیر بسزایی در تسهیل تجارت خواهد داشت.
وی یکی دیگر از برنامه های گمرک جمهوری اسلامی ایران در تسریع و تسهیل تجارت را رفتن به سمت تغییر مسیر از کنترل های فیزیکی و مزاحم به کنترل های غیرفیزیکی و غیر مزاحم عنوان کرد و گفت: استفاده از دستگاه هایی شبیه ایکس ری، سامانه های جامع گمرکی و لینک آنها به سایر دستگاه ها از دیگر برنامه های گمرک است که می توانند در تسریع خدمات رسانی بسیار موثر عمل کنند.
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در ادامه از گمرک استان خوزستان به عنوان یکی از راهبردی ترین گمرکات کشور نام برد و بیان کرد: همان گونه که زمینه های توسعه و پیشرفت اقتصادی، کشاورزی و صنعتی در خوزستان فراهم شده است ترکیبی از همه راه های گمرکی در این استان فعال است چرا که خوزستان از مرزهای دریایی، هوایی و خشکی برخوردار بوده و این استان توانسته از این ظرفیت ها در راستای برقراری ارتباط خوب با کشورهای همسایه بر اساس سیاست های کشور استفاده کند.
وی هدف از سفر خود به خوزستان را بررسی توسعه زیرساخت های گمرکی در این استان عنوان کرد و اظهار داشت: در این راستا تلاش می شود با توسعه زیرساخت ها روابط تجاری خود را با کشورهای همسایه به ویژه عراق گسترش دهیم چرا که مهم ترین مرزهای دریایی و زمینی را با این کشور داریم.
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران عصر دوشنبه برای سفری 2 روزه از طریق فرودگاه ماهشهر وارد استان خوزستان شد.
بازدید از بندر امام خمینی، گمرک خرمشهر و آبادان و نیز بازدید از گذرگاه ها مرزی شلمچه و چذابه همچنین سفر به شادگان از برنامه های 2 روزه سفر معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی به استان خوزستان می باشد.
6068/9858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال