درگذشت علیرضا فیض، چهره ماندگار فقه و حقوق اسلامی

تهران- ایرنا- علیرضا فیض از استادان برجسته دانشگاه تهران بود که سالیان متمادی در مسیر تعالی فقه و اصول و فلسفه اسلامی گام برداشت و اینگونه توانست در زمره چهره های ماندگار این مرز وبوم قرار بگیرد و گشاینده دریچه ای نو برای دوستداران این حوزه از علم و دانش باشد.

به گزارش گروه اطلاع رسانی، علیرضا فیض در 1304 خورشیدی در قم دیده به جهان گشود و بعدها از پژوهشگران بنام فقه و اصول و فلسفه اسلامی شد. او در خردسالی به مکتب‌خانه رفت و سپس در مدرسه محمدیه زادگاه خویش دوره ابتدایی و متوسطه را سپری کرد.

وی درباره دوران تحصیل خود در دبیرستان می گوید: «در دوره دبیرستان در هر ماه یا 2 ماه یک بار یک جلسه سخنرانی دایر کرده بودند که همه معلمان و دانش آموزان در آن شرکت می کردند و از اولیای دانش آموزان که معمولا دعوت می شدند، گروهی در آن جلسه حضور پیدا می کردند. سخنرانی ها به وسیله معلمان آنجا به خصوص آقای ارشاد که خود سابقه طلبه گی داشت و آقای آسید ریحان الله یزدی که از فضلای حوزه و معلم ما بود برگزار می شد. دانش آموزان نیز اجازه داشتند داوطلب شوند و در حد خود سخنانی اظهار دارند.»

این حقوق‌دان در میان سال های 1317 تا 1332 خورشیدی در حوزه علمیه قم و نجف به تحصیل دروس سطح خارج فقه و اصول همت گماشت و به مدت 15 سال در حوزه به یادگیری پرداخت و سرانجام با اجازه حاج سید محمد داماد، آیت الله العظمی فیض و آیت الله سید محمد تقی خوانساری به درجه اجتهاد رسید. در این میان او به تدریس در برخی از سطوح ادبیات عرب، منطق و فقه و اصول در کنار تحصیل مشغول شد و در نهایت به منظور گذراندن تحصیلات دانشگاهی در رشته فلسفه و حکمت اسلامی راهی پایتخت شد و در نهایت از رساله دکتری خود با عنوان «انتقاد به منطق ارسطو» دفاع کرد.

فیض در ادبیات و فقه از وجود شیخ ابوالقاسم نحوی، شیخ علی اصغر قزوینی، شیخ اسدالله اصفهانی و علوی گلپایگانی بهره مند شد و فقه را نزد حاج علی اصغر اشعری قمی، شیخ عبدالرزاق نائین و شیخ عباسعلی شاهرودی فرا گرفت.

او همچنین در اصول فقه از محضر آیت الله رضا موسوی قمی وآیت الله روح الله کمالوند بهره مند شد و در خارج اصول فقه از درس بزرگانی چون آیت الله العظمی بروجردی و آیت الله محقق داماد کسب فیض کرد.

علیرضا فیض با عنوان استاد تمامی برای سال های متمادی در دانشکده الهیات دانشگاه تهران به آموزش فقه و اصول پرداخت و برای مدت مدیدی، مدیریت گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی این دانشکده را عهده دار بود. وی درزمان انقلاب فرهنگی به دانشکده افسری اعزام شد و عهده دار تدریس حقوق جزاء، بررسی کتاب ها و جزوه های درسی در آن دانشکده بود.

خدمات ارزنده او در این زمینه سبب شد تا در سال های1360 و 1370 خورشیدی به عنوان استاد نمونه کشوری برگزیده شود و در نهایت در 1382 خورشیدی چهره ماندگار در رشته فقه و حقوق اسلام لقب بگیرد.

این استاد دانشگاه هنگامی که موسسه لغت نامه دهخدا فعالیت خود را آغاز کرد به همکاری با آن پرداخت که ثمره آن چاپ و آماده شدن 14 جلد لغتنامه به شمار می رود. باید دانست که فیض در طول سالیان فعالیت خود عضو فرهنگستان علوم کشور، عضو موسسه علمی سمت، عضو مجمع التقریر بین المذاهب، همکار دانشگاه مذاهب اسلامی، سرپرست امتحانات طلاب اهل سنت و نماینده دانشکده الهیات در کمیته ارتقای اساتید دانشگاه تهران بوده است.

این حقوقدان برجسته از خویش آثاری همچون «مبادی فقه و اصول، ترجمه شرح لمعه با همکاری علی مهذب، حقوق جزای عمومی اسلامی و حقوق جزای خصوصی اسلام، تطبیق در حقوق جزای عمومی اسلام، مقارنه و تطبیق در حقوق جزای عمومی، دیه، شرح انتقادی بر قانون حدود و تعزیرات، فقه پویا و اجتهاد ، انتقاد بر منطق ارسطو، اجماع و اجزاع، ویژگی های ملامحسن فیض به یادگار گذاشته است.

همچنین از میان مقاله های این استاد می توان به مسایل قضایی در فقه پویا، فقه مقارن چاره برای رفع اختلافات فقهی مذاهب، فقه و اجتهاد در راهی که در پیش رو دارند، هفت مقاله درباره فقه پویای ملا محسن فیض، روش تحقیق در فقه اسلامی و فقه و اجتهاد در بستر زمان و مکان اشاره کرد.

سرانجام این پژوهشگر فقه و اصول و فلسفه اسلامی، پس عمری تلاش و کوشش در این عرصه در 12 اسفند 1397 خورشیدی در 93 سالگی چشم از جهان فرو بست و به دیار حق شتافت.
پیکر زنده‌یاد دکتر فیض فردا سه‌شنبه ۱۴ اسفند ساعت ۹ از مقابل ساختمان شماره ۳ دانشکده الهیات دانشگاه تهران واقع در خیابان شهید مفتح، نرسیده به تقاطع شهید مطهری، جنب متروی شهید مفتح تشییع می‌شود.

پژوهشم**2002**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال