نشریه 'هندلزبلات' گزارش داد:

تلاش آلمان و فرانسه برای ارائه تصویری متحد از اروپا در شورای امنیت

تهران - ایرنا - نشریه 'هندلزبلات' با اشاره به وجود چند دستگی بین اعضای اتحادیه اروپا پس از جدی شدن خروج انگلیس از این اتحادیه اعلام کرد، آلمان و فرانسه قصد دارند با ریاست مشترک بر شورای امنیت، تصویری یکپارچه از اروپا در سازمان ملل متحد به نمایش بگذارند.

به گزارش ایرنا، این نشریه آلمانی شب گذشته (شنبه) در گزارشی به اختلافات موجود بین اعضای اتحادیه اروپا پرداخت و نوشت: بحث بر سر برگزیت این اتحادیه را با خطر از هم گسستن مواجه کرده و در چنین شرایطی آلمان و فرانسه می کوشند با ریاست مشترک بر شورای امنیت سازمان ملل متحد، پیام اتحاد و یکپارچگی اروپایی ها را به اعضای سازمان ملل انتقال دهند.
بر این اساس هر چند صندلی های «کریستوف هویسگن» و «فرانسوا دلاتره» نمایندگان آلمان و فرانسه و هیات همراه آنها در شورای امنیت همچنان جدا خواهد ماند، اما آنگونه که هویسگن گفته، این دو به صورت مشترک به هدایت جلسات شورا می پردازند.
قرار است فرانسه در ماه مارس عهده دار ریاست شورای امنیت شود و برای انجام این وظیفه، آمادگی خود را برای همکاری با آلمان اعلام کرده است.
آلمان نیز در ماه آوریل ریاست دوره ای مهمترین نهاد تصمیم گیری در سازمان ملل را به عهده می گیرد.
به گفته نماینده آلمان در سازمان ملل متحد، دو کشور همکاری تنگاتنگی برای تصمیم گیری در خصوص مسائل مهم بین المللی خواهند داشت بگونه ای که گویی دو کشور بطور مشترک یک کرسی در شورای امنیت دارند.
به گفته کارشناسان از جمله «ریچارد گوان» استاد علوم سیاسی، این اقدام به منزله استفاده از وزنه اروپایی در سازمان های بین المللی به شمار می رود.
این در حالیست که موضوع خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بحث های فراوانی را در مورد آینده و اعتبار این اتحادیه برای حل بحران های بین المللی به وجود آورده است.
در همه پرسی 23 ژوئن 2016 (سوم تیر سال 1395) در انگلیس بر سر ماندن و یا خروج از اتحادیه اروپا، نزدیک به 52 درصد شهروندان انگلیسی به خروج از آن رای دادند، نتیجه این همه پرسی به استعفای 'دیوید کامرون' نخست وزیر وقت این کشور منجر شد.
بدنبال نتیجه این همه پرسی، اتحادیه اروپا 'ماده 50' پیمان اتحادیه اروپا در باره خروج از این اتحادیه را به اجرا گذاشت، مهلت خروج انگلیس به موجب اجرای این ماده نیمه شب 30 مارس 2019 به وقت بروکسل برابر با 23 روز 29 ماه مارس به وقت انگلیس خواهد بود.
اروپا ** 6143 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال