رسانه های چین: آمریکا دنیا را به خطر انداخته است

پکن- ایرنا- رسانه های چین با انتقاد از دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به دلیل تصمیم گیری برای خروج از پیمان منع تسلیحات هسته ای با روسیه، این اقدام را باعث نگرانی دانسته و گزارش کردند واشنگتن جهان را به خطر انداخته است.

به گزارش ایرنا تارنمای یی سی چین روز یکشنبه نوشت: توافقنامه ای که حالا ترامپ زیر آن زده است در واقع تهدیدها از ناحیه تسلیحات هسته ای و موشک های اتمی را برطرف می کرد.
این گزارش ادامه می دهد پس از تصمیم آمریکا، روسیه نیز واکنش سختی نشان داد و گفته است همانند آن کشور به این توافق پایبند نخواهد بود و حتی تاکید کرده است به سمت ساخت موشک های پیشرفته از جمله مافوق صوت خواهد رفت.
تارنمای روزنامه چاینا دیلی چین هم می نویسد که پکن با نگرانی اوضاع را دنبال می کند از دیدگاه چین این خطر وجود دارد که با خروج آمریکا و روسیه از این پیمان، کشورهای دیگر به سمت ساخت تسلیحات هسته ای و موشکی گام بردارند و دور تازه ای از مسابقات تسلیحاتی شروع شود.
نشریه افزوده است که نگرانی های بحقی در این خصوص در جهان وجود دارد وجود توافقنامه هایی از این دست می تواند بسیاری از تهدیدهای تسلیحاتی را برطرف کند.
آکسل گوتال از کارشناسان موسسه آسیا در اتحادیه اروپا هم به این روزنامه گفته است: آمریکا مشخصا به دنبال ایجاد نظم نوین چند جانبه دیگری در جهان است که خود مبدع آن باشد و در آن آزادانه تر اقدامات و راهبردهایش را اجرایی کند.
وی گفت: برای همین اگر آمریکا از این پیمان خارج شود می تواند قدرت چانه زنی خود را در گفت و گوهای بعدی افزایش دهد و این ساختار نوین چند جانبه را با اقتدار بیشتری ایجاد کند.
با این وصف آلکساندر وارشبوف سفیر پیشین روسیه در آمریکا خاطر نشان می کند که این حرکت نتیجه ای جز آغاز مسابقه تسلیحاتی میان آمریکا، روسیه، اروپا و حتی کشورهای آسیای شمال شرقی نخواهد داشت منطقه ای که کره شمالی در آن واقع است.
خبرگزاری شینهوا چین هم گزارش کرده است: حتی اروپایی ها هم این شرایط را خواستار نیستند زیرا آنها نگران این هستند که خروج از این پیمان باعث تبدیل دنیا به محل منازعاتی شود که پیشتر درگیر آن بوده اند.
آساق**231**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال