یک کارشناس مسائل بانکی درگفت‌وگو با ایرناپلاس مطرح کرد:

قطع ارتباط بانک‌های همکار در صورت همکاری نکردن با FATF

تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس مسائل بانکی با بیان اینکه اگر ما مقررات گروه ویژه اقدام مالی را نپذیریم، چند بانک معدود خارجی هم ارتباط خود را با ما قطع خواهند کرد، گفت: علت قطع همکاری این بانک‌ها با کشورهای قرار گرفته در لیست سیاه این است که در صورت ارتباط با آن‌ها، خودشان را در معرض ریسک قرار می‌دهند.

مسعود قرائتی، معاون بین‌الملل بانک گردشگری با بیان اینکه تمام بانک‌ها و مؤسسات مالی یک کشور عضو FATF باید مقررات این نهاد بین‌المللی را رعایت کنند، گفت: با اینکه ایران هنوز به عضویت این گروه درنیامده، اما با این حال در بانک‌های ایران بیشتر مقررات مورد نظر FATF اجرا می‌شود. مسائل مربوط به پولشویی و تأمین مالی تروریسم به‌طور کامل در بانک‌های ما رعایت می‌شود، با این تفاوت که گروه ویژه اقدام مشترک به دنبال شفاف‌سازی و پیاده شدن یکسری از قوانین مربوط به خودشان هستند و اصرار دارند قوانین یکسانی در کشورهای عضو به اجرا درآید.

وی گفت: این‌گونه نیست که در حال حاضر بانک‌های کشور به دلیل موضوع FATF ارتباطی با بانک‌های دنیا نداشته باشند. درست است که به‌خاطر مسائل مربوط به برجام ارتباط بانک‌های ایران بسیار محدود شده است، اما تعداد اندکی از بانک‌ها اکنون در حال کار کردن با ما هستند. در عین حال موضوع مهم این است که ادامه این روابط کاملاً به اتفاقاتی منوط می‌شود که قرار است در آینده در رابطه با FATF رخ دهد. یعنی اگر ما مقررات گروه ویژه اقدام مالی را نپذیریم، این چند بانک هم ارتباط خود را با ما قطع خواهند کرد و اگر تا الان هم ارتباط آن‌ها با ما قطع نشده به دلیل تعلیق‌های مداوم ایران از لیست سیاه بوده است.

قرائتی اظهار کرد: دلیل قطع همکاری این بانک‌ها با کشورهای قرارگرفته در لیست سیاه هم این است که در صورت ارتباط با آن‌ها، خودشان را در معرض ریسک قرار می‌دهند. این‌ها با بانک‌هایی کار می‌کنند که مقررات یاد شده را رعایت کنند.

به گفته این کارشناس مسائل بانکی، معیارها و مقررات گروه ویژه اقدام مالی بسیار زیاد است و بسیاری از کشورها هم آن‌ها را به‌طور کامل اجرا نمی‌کنند و هر کشوری به نسبت متفاوتی این قوانین را رعایت می‌کند. شاید کشور ایران از نظر رعایت این مقررات بهتر از برخی کشورهای عضو نیز باشد.

وی همچنین گفت: FATF اطلاعاتی از کشورها دریافت نمی‌کند. به‌طور مثال این نهاد می‌خواهد مقررات مربوط به پولشویی و تأمین مالی تروریسم در سیستم‌های مالی کشور رعایت شود. یعنی اگر پولی به حساب کسی واریز شد، باید منشأ و چرایی این واریز مشخص باشد. این‌ها در کشور ما رعایت می‌شود، ولی آن‌ها می‌خواهند این مسائل بیشتر و بر اساس شرایط آن‌ها رعایت شود. چند پرسشنامه وجود دارد که کشورهای عضو باید آن‌ها را پر کنند. این پرسشنامه در زمینه شناسایی ریسک‌های بانکی کشورهاست.

به گفته وی، وقتی یک کشور مقررات گروه ویژه را می‌پذیرد، از طریق بانک‌های مرکزی، بخشنامه‌ای به سرتاسر بانک‌های کشور ارسال می‌شود که توصیه‌ها را رعایت و از طریق پرسشنامه ریسک‌ها را شناسایی کنند.

قرائتی گفت: کشورهای مذکور باید بعد از شناسایی و معرفی ریسک‌های بانکی خود، بر اساس توصیه‌های FATF سیستم‌های نقل‌ و انتقال مالی خود را مقررات‌گذاری کنند.

وی افزود: این مقررات برای همه دنیا وجود دارد. این دقیقاً شبیه به قوانین راهنمایی و رانندگی است؛ یعنی یا باید همه این قوانین که بین‌المللی است رعایت شود یا اینکه بگوییم ما فقط قوانین خودمان را قبول داریم که این اصلاً منطقی نخواهد بود.

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال