نگاهی به فیلم سینمایی «ضربه فنی» ؛

دیدنی و فرهنگ‌ساز

تهران - ایرنا - کارگردان فیلم سینمایی «ضربه فنی» به درستی استانداردهای ساخت فیلمی با موضوع نوجوانان را رعایت کرده تا با اثری جذاب برای این نسل و در عین حال فرهنگ ساز مواجه شویم.

محمد شاگرد درس‌خوان و خوبی است که یکی از شاگردان مدرسه به نام بیژن که رزمی کار هم هست مزاحم او می‌شود. در این میان محمد با یکی از شاگردان مدرسه به نام امیر که ورزشکار است آشنا می‌شود و این آشنایی سرنوشت متفاوتی را برای هر سه نفر آن‌ها رقم می زند.
یازدهمین ساخته غلامرضا رمضانی فیلمساز نام آشنا و مقاوم حوزه کودک و نوجوان همچون ساخته قبلی‌اش «فرار از قلعه رودخان» به موضوع نوجوانان اختصاص یافته است.
واقعیت این است که یکی از ضعف های مهم سینمای ایران در ژانر کودک و نوجوان فقر تولیدات سینمای کشورمان در این حوزه است و با وجود برگزاری سی و یک دوره جشنواره فیلم کودک و نوجوان، همچنان سنگینی ترازو به صورت چشمگیری به سوی سینمای کودک سنگینی می کند و از سینمای نوجوان تقریبا اثری نیست. اما غلامرضا رمضانی در ساخته های اخیرش نشان داده که موضوع مورد علاقه اش در فیلمسازی دنیای نوجوانان است.
یکی از دلایل فقر تولیدات در سینمای نوجوان کشورمان به سختی کار با نوجوانان و پیچیدگی های شخصیتی و رفتاری این رده سنی باز می گردد. دوره نوجوانی دوره گذار از کودکی به جوانی است و همین در گذر بودن این دوره، ویژگی های رفتاری و شخصیتی متفاوتی را برای این قشر به وجود آورده است که سبب می شود کنکاش و به نوعی کلنجار رفتن با این گروه سنی برای سینمای ایران به دلایل متعدد سخت و تاحدی ناممکن باشد.
برای والدین و مربیانی که در تماس پیوسته با نوجوانان هستند شناخت ویژگی های نوجوانان اهمیت خاصی دارد. والدین با شناخت ویژگی های جسمانی، ذهنی، عاطفی و آگاهی از نیاز ها و علایق، آرزوهای آنها، کمبودها و فشارها و بد خلقی هایشان می توانند به فرزند نوجوان خود کمک کنند تا این دوره پرتلاطم، طوفانی، مبهم و در عین حال لذت بخش را به سلامت و بدون هیچ مشکلی پشت سر بگذرانند.
رشد جسمانی، شناختی، جنسی، اجتماعی، هیجانی و عاطفی و رشد اخلاقی از جمله شش مولفه و ویژگی های مهم این رده سنی هستند که فیلمساز می بایست به همه آنها اشراف داشته باشد تا بتواند با موضوع نوجوانان فیلمنامه ای بنویسید یا فیلمی جلوی دوربین ببرد.
از دیگر سو توجه به ورزش و رشته های ورزشی یکی از موارد علاقه مندی اصلی سنین نوجوانی به شمار می رود که اکثر قریب به اتفاق نوجوانان این مساله را بیشتر در همین دوران جدی گرفته و دنبال کرده و تجربه می کنند و پس از گذر از دوران نوجوانی این موضوع نیز کمتر جدی گرفته می شود.
غلامرضا رمضانی نیز با شناخت صحیح از میزان علاقه مندی نوجوانان به درستی موضوع و داستان فیلمش را به یک ورزش رزمی مورد علاقه پسران و دختران اختصاص داده و اتفاقا در فیلمنامه نیز به درستی حالا با میزان کم و زیاد به شش ویژگی و مولفه رشد نوجوانان که در سطور بالا به آنها اشاره شد پرداخته است. از همین رو ضربه فنی واجد خصوصیات یک فیلم خوب و دیدنی برای گروه سنی نوجوان محسوب می شود.
نگاه آموزشی و اخلاقی فیلمساز به مقوله دوستی و رفاقت، روند تحول فکری، اخلاقی و عاطفی، گسترده تر ساختن نقطه دید و افق های مخاطبان بدون سقوط به حاشیه های همچون شعار زدگی و کلیشه و غیره سبب شده تا ضربه فنی به لحاظ زمینه سازی آموزشی و فرهنگی برای نسل نوجوان تا حد زیادی موفق عمل کند.
از دیگر سو استفاده از بازیگران سرشناس در حاشیه داستان و سپردن سکان و می دانداری به چند نوجوان فیلم نیز از جمله حرکات جسورانه فیلمساز محسوب شده که تصور می شود اگرچه این عمل ممکن است که تا حدی به فروش فیلم لطمه وارد سازد اما رمضانی به درستی استانداردهای ساخت چنین فیلم هایی را رعایت کرده و به مفهوم واقعی کلمه با یک فیلم نوجوانانه مواجه هستیم.
فیلم سینمایی «ضربه فنی» البته دارای نقایصی در فیلمنامه نیز است. مثلا پرسش های بسیار زیادی که پاسخی برایشان ارائه نمی شود و نامفهوم باقی می مانند. اما از یاد نبریم که مخاطب داستان، نوجوان است و طبیعتا او با ذهن فانتزی و فعال خودش پاسخی برای ابهامات و پرسش ها پیدا می کند چرا که اصلا یکی از ویژگی های دوران نوجوانی همین است.
ساختار فیلم البته از فیلمنامه جلوتر است و بازی های روان و خوبی را از سه بازیگر نوجوان فیلم شاهد هستیم که همه بار فیلم را به دوش می کشند و البته تدوین مناسب، فیلمبرداری خوب و کارگردانی صحیح را نیز می بایست به همه این عوامل اضافه کنیم و آنگاه در می یابیم که چرا این فیلم در جشنواره اخیر فیلم های کودک و نوجوان اصفهان جوایز اصلی را از آن خود ساخته است.
البته انتخاب زمان نامناسب برای اکران عمومی فیلم شاید سبب شود تا تعداد زیادی از نوجوانان و خانواده ها از تماشای این فیلم بازبمانند اما به هر حال «ضربه فنی» یکی از آن دست فیلم های گروه سنی کودک و نوجوان است که تماشایش را روی پرده نباید از دست داد.
ندا طهرانی - عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران
فراهنگ ** 9246 ** 1355 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال