در گفت و گو با ایرنا؛

امور کنسولی دانشجویان غیرایرانی تفویض اختیار شد

تهران - ایرنا - مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان، گفت: در طول چند سال گذشته بیش از 15 مرکز کنسولی در استان ها از سوی اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی به دانشگاه های جامع مرکز استان تفویض اختیار شد.

عبدالحمید علیزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه ایرنا، افزود: تمام امور کنسولی دانشجویان خارجی در کشور از طریق هماهنگی های بعمل آمده با نهادها و ارگان های مسئول، توسط اداره امور کنسولی سازمان امور دانشجویان انجام می شود.
وی اظهار کرد: در حال حاضر، تمام امور کنسولی دانشجوی خارجی قبل از ورود فرد به کشور، در طول تحصیل و پس از دانش آموختگی و پیش از خروج از کشور، توسط اداره کل دانشجویان بین المللی سازمان امور دانشجویان مدیریت می شود. به همین منظور، در طول چند سال گذشته بیش از 15 مرکز کنسولی در استان ها از سوی اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی به دانشگاه های جامع مرکز استان تفویض اختیار شد.
به گفته این مسئول، نمایندگان اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی در استان ها از طریق هماهنگی و ارتباطی که با امور اتباع استانداری ها، پلیس، ادارات گذرنامه و مراجع ذیصلاح دارند، تعامل بسیار خوبی را تعریف کرده اند. به عنوان مثال اگر دانشجویی، مدرک هویتی همراه نداشته باشد به مشکل خاصی بر نمی خورد و موضوع به راحتی از دانشگاه محل تحصیل فرد مورد نظر قابل استعلام است.
علیزاده اظهار کرد: در حال حاضر اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی در مورد امور کنسولی دانشجویان غیرایرانی دانشگاه های تهران به طور مستقیم آماده ارائه سرویس است و در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات در این خصوص با یک استعلام ساده، مشکل احتمالی رفع می شود.
مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان، تاکید کرد: این موارد صرفاً در خصوص مشکلات احتمالی ناشی از به همراه نداشتن مدارک هویتی صدق می کند اما اگر تخلفی از سوی دانشجویان غیرایرانی صورت گیرد، به طور طبیعی مانند تمام تخلفاتی که ممکن است افراد در سراسر دنیا انجام دهند با آنها برخورد می شود.
وی همچنین در خصوص سایر پشتیبانی ها از دانشجویان خارجی مثلاً در مورد بیماری یا مراجعه به مراکز درمانی دانشجویان خارجی، توضیح داد: اگر یک دانشجوی خارجی در یکی از دانشگاه ها بیمار شود و به دلیل همراه نداشتن مدارک از سوی بیمارستان پذیرفته نشود، دانشجو با معرفی خود و تاکید بر استعلام از دانشگاه، می تواند از خدمات درمانی بهره مند شود. در این شرایط، رابط کنسولی سازمان امور دانشجویان در استان ها مدارک مورد نظر را به بیمارستان ارائه می دهد.
به گفته این مقام مسئول، دانشجویان خارجی می توانند تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته و از مزایای آن بهره مند شوند.
علیزاده خاطرنشان کرد: در بحث پذیرش دانشجویان خارجی ما هنوز در آغاز راه هستیم اما پیش بینی می کنیم در انتهای برنامه ششم توسعه، مقوله پذیرش و آموزش دانشجوی خارجی در کارنامه موفق دانشگاه ها قرار گیرد به این شرط که دانشگاه ها روی کیفیت آموزش توام با افزایش کمی، حفظ اعتبار و وجهه آموزش عالی دقت کافی داشته باشند.
مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان یاد آور شد: این امر میسر نمی شود مگر اینکه در تجهیز، انگیزش، تقویت و حمایت از اعضای هیأت علمی برای پذیرش و آموزش دانشجویان خارجی، دانشگاه ها برنامه ویژه و سیاست های تشویقی داشته باشند.
با احتساب دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه آزاد اسلامی ، 38 هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه های ایران در حال تحصیل هستند.
**9492** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال