ساز و کار جدید مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام شد

تهران – ایرنا – دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ساز و کار مصوبات این شورا را اعلام و تاکید کرد؛ قبل از تصویب مصوبات، نظرات دستگاه مسئول، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و سازمان‌های برنامه‌ و بودجه و اداری و استخدامی دریافت می شود تا مصوبه در روند اجرا به مشکل برنخورد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام و المسلمین سید سعیدرضا عاملی در جلسه شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده این شورا، گفت: قبل از تصویب مصوبات، نظرات دستگاه مسئول، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و سازمان‌های برنامه‌ و بودجه و اداری و استخدامی دریافت می شود تا مصوبه در روند اجرا به مشکل برنخورد.
وی گفت: دستگاه‌های عضو شورا هم باید پیشنهادهای خود را به صورت لایحه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کنند.
عاملی افزود: استاندارد شدن و ایجاد قالب یکسان برای همه مصوبات نیز باید مدنظر باشد و رویکردهای تخصصی و علمی به سیاست گذاری را باید تقویت کنیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیش از این در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه ایرنا، این مطلب را اعلام کرده بود.

**اسناد باید قابلیت سنجش و پردازش در مرحله اجرا را داشته باشند
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: اسناد باید قابلیت سنجش و پردازش را در مرحله اجرا داشته و اهداف باید ملموس، منطقی، زمانمند، قابل ارزیابی و قابل دستیابی باشند. فقدان مشخصه های مهم اسناد راهبردی به صور مختلف در سایر اسناد راهبردی نظام هم مشاهده می‌شود. اهداف اسناد باید به صورت مشخص قابل پیگیری باشند.
عاملی گفت: اگر برنامه و پیشنهاد از جانب دستگاه مسئول به صورت لایحه ارائه شود، همان دستگاه پیگیر اجرا هم خواهد بود و در طرح مسئله و فرایند کردن آن احساس مالکیت دارد.

**وزارت آموزش‌ و پرورش مسئول اصلی اجرای سند تربیت جنسی
وی با اشاره به سند پیشنهادی تربیت جنسی، تاکید کرد: در مورد این سند تربیت جنسی وزارت آموزش‌ و پرورش مسئول اصلی اجراست و سایر دستگاه‌ها هم باید کمک‌رسان باشند، اما در این زمینه مشکلاتی مشاهده می‌شود.
عاملی ادامه داد: هدف اصلی از تدوین و تصویب سند، اجرای کامل آن سند است و اگر این هدف محقق نشود، اصلاً تدوین و تصویب سند لزومی ندارد.

**به جای اعتراض باید مسائل درک شود
عاملی ادامه داد: هنجارهای اجتماعی برای افراد جامعه پناهگاه ایجاد می‌کند و در این زمینه ممکن است هنجارهای ناپسند به دلیل جذابیت‌های کاذب به پناهگاه افراد تبدیل شوند. به جای اعتراض باید مسائل درک شود تا بفهمیم چرا مردم به این مسائل جذب می‌شوند.

**ظرفیت فضای مجازی، باید به نحو بهینه استفاده شود
به گفته عاملی، ظرفیت ایجاد شده در فضای مجازی یک قابلیت مهم است که باید به نحو بهینه استفاده شود. تمام توصیه های رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم به علم و فرهنگ ارتباط دارد و این وظیفه شورای عالی انقلاب فرهنگی را سنگین کرده است. به همین منظور با همه اجزای دبیرخانه و نهادهای مرتبط در این زمینه تبادل نظر شده است.
وی گفت: شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده هم در این زمینه وظیفه دارد و باید در مورد این متن مهم پیشنهاد و طرح ارائه کند.

**در حرکت به سمت آینده به کاستی‌ها توجه کنیم
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران، اظهار کرد: در حرکت به سمت آینده باید به کاستی‌های خودمان هم توجه کنیم و برخی از این کمبودها طبیعی است. برخی مسائل مانند عفاف و حجاب با کاستی مواجه هستند و با قبول همه کاستی‌ها و محدودیت‌ها باید سیاست‌گذاری‌ها انجام شود.
عاملی تاکید کرد: جامعه ما دیگر مخاطب نیست، بلکه کاربر است و این کاربر اقتضائات و مسائل خود را دارد. این کاربر یک کنشگر مستقل است که تولید محتوا می‌کند و برای خود تشخص و فردیت قائل است.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران، گفت: فضای مجازی، فضای ابرقدرت‌هاست و رهبر معظم انقلاب برای مقابله با این سلطه یک جانبه، بر ارتقاء قدرت نظام اسلامی در فضای مجازی تأکید کرده‌اند. تولید محتوای مناسب و با توجه به خصوصیات مخاطبین باید توسط نهادهای حوزوی مورد توجه باشد.

**مهمترین مشکلات شورای عالی انقلاب فرهنگی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، یکی از مشکلات فعلی این شورا را نا آگاهی جامعه از مصوبات شورا دانست و افزود: علی‌رغم خدمات و دستاوردهای این شورا در حوزه‌های علم و فرهنگ، این مصوبات از جانب افکار عمومی شناخته نشده است.

**خانواده سلول اصلی تشکیل دهنده جامعه است
عاملی با اشاره به نقش خانواده و زنان در جامعه، اظهار کرد: خانواده سلول اصلی تشکیل دهنده جامعه است و زن و مادر هم محور و پایه این سلول محسوب می شود. حفاظت و صیانت از خانواده و تکریم نقش زنان و مادران باید مورد توجه شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده باشد.
**9492**1584

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال