ظریف در همایش بین المللی جهان نوروز:

به زبان نوروز بگوییم، با سلطه‌گری صلح میسر نمی‌شود

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه گفت: ما نیاز داریم تفکر مبتنی بر سلطه و استفاده از سلاح‌های مخرب را به تفکر گفت‌وگو و همدلی تبدیل کنیم و به زبان نوروز بگوییم که با سلطه‌گری صلح میسر نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد جواد ظریف روز پنجشنبه در همایش بین المللی جهان نوروز که در محل سالن همایش‌های برج میلاد در حال برگزاری است، اظهار داشت: این مراسم بعد از پنج سال توقف در ایام میلاد حضرت زهرا (س) برگزار شد و که در این راستا ما از رئیس سازمان میراث فرهنگی و دیگر دست اندارکاران آن تشکر می‌کنیم.
وی افزود: در این مراسم نمایندگانی از کشورهای آذربایجان، ترکمنستان، ترکیه، تاجیکستان، پاکستان، قرقیزستان، قزاقستان، عراق، هندوستان، افغانستان و ایران حضور دارند و ما خوشحالیم که در خدمت نمایندگان سرزمین نوروز هستیم.
وزیر امور خارجه خطاب به حضار گفت: شما نوروز را جهانی کردید که این اتفاق مبارکی است، بیاییم امروز پیمان ببندیم که سرزمین و جهان خود را نوروزی کنیم.
ظریف خاطرنشان کرد: نوروز یک رویداد طبیعی نیست بلکه یک تحول انسانی است که یونسکو آن را در صدر برنامه‌های خود قرار داده است.

** جهانی کردن نوروز وظیفه میراث‌داران آن است
وی افزود: ما امروز در دنیا با مشکل فهم و شناخت مواجه هستیم، باید بسان حافظ که می گوید بپذیریم «زکوی یار می آید نسیم باد نوروزی» یعنی باید خشونت‌ها، کینه‌ها، رنج‌ها و سلطه‌گری‌ها و سلطه‌طلبی‌ها را دور بریزیم.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: ما باید فرهنگ نوروز را جهانی کنیم، این وظیفه ما کشورهایی است که میراث‌دار نوروز هستیم.
ظریف ادامه داد: ما نیاز داریم تفکر مبتنی بر قدرت، سلطه استفاده از سلاح‌های مخرب را به تفکر گفت وگو، فراگیری، همدلی و همراهی و همزیستی در خانه‌هایمان، جامعه، منطقه و جهان خود تبدیل کنیم.
وی تصریح کرد: ما باید بپذیریم در یک کشتی نشسته ایم و خشونت برای هیچکس امنیت نمی‌آورد. ما میراث‌داران فرهنگ نوروز نباید میان خود جنگ و دعوا داشته باشیم، نباید میان هند و پاکستان درگیری باشد.

** امنیت به قیمت ناامنی دیگران مطلوب نیست
وزیر امور خارجه تاکید کرد: باید بدانیم امنیت به قیمت ناامنی دیگران، توسعه به قیمت عقب ماندگی دیگران نه تنها نامطلوب بلکه ناممکن است. باید بپذیریم در جهان به هم پیوسته کنونی یا همه به ساحل نجات می رسیم یا همه غرق می‌شویم. چه غرق در بحران محیط زیست، چه غرق در ناامنی و چه غرق در بحران فقر.
ظریف گفت: بیایید به همه دنیا از زبان ایران، از زبان سرزمین نوروز و فرهنگ نوروز بگوییم با سلطه گری، صلح فراهم نمی‌شود. بیایید با رفتار و اندیشه نوروزی خود به دنیا نشان دهیم دوران هژمون و سلطه گری سرآمده است.
وی افزود: آنان که هفت تریلیون دلار هزینه که کرده اند شرایطشان از روز اول بدتر شده، بدانند اگر 70 یا 700 تریلیون دلار هم هزینه کنند، شرایط همین است. تا زمانی که نپذیرند بشریت یک آینده و مشکلات مشترک با راه حلی مشترک دارد، نمی توانند روی صلح را ببینند.
وزیر امور خارجه گفت: نوروز زبان همدلی است، نوروز زبان کنار گذاشتن قهرها است، ما امروز در ایران بیش از هر زمان دیگری نیاز به همدلی و انسجام داریم. ما وارثان فرهنگ نوروز هستیم.
ظریف یادآور شد: ما از فرهنگی تغذیه شده ایم که امامش یک هزار و 400 سال قبل می گوید با مردم مهربان باش، یا برادر تو در دین است یا هم نوع تو در آفرینش.
وی با بیان این که «همدلی از همزبانی خوشتر است»، سخن خود را با این شعر به پایان برد: آمد بهار عاشقان، تا خاکدان بستان شود/ آمد ندای آسمان تا مرغ جان پران شود.
آیین بین المللی «جهان نوروز» امروز پنجشنبه در سالن همایش های برج میلاد با همکاری سازمان میراث فرهنگی، و کمیسیون ملی یونسکو- ایران برگزار شد..
در این آیین، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، علی اصغر مونسان معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، منصور غلامی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری و شهیندوخت مولاوردی دستیار پیشین رییس جمهوری در امور شهروندی به همراه دیگر مسئولان کشور و سفرای کشورهای مختلف حوزه نوروز حضور داشتند.
سیام**9121** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال