معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری :

آمار زنان تحصیلکرده دانشگاهی از ابتدای انقلاب 9 برابر شده است

تهران- ایرنا- معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به رشد شاخص‌های سواد و کاهش تبعیض جنسیتی در سوادآموزی ایران گفت: از ابتدی انقلاب تاکنون، نرخ سه درصدی زنان از تحصیلات دانشگاهی به 27 درصد رسیده است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، «معصومه ابتکار» روز چهارشنبه در همایش گرامیداشت هفته تربیت اسلامی، «روز امور تربیتی و گرامیداشت روز زن» که در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار ‌شد، گفت: برای داشتن دستاورد بهینه در حوزه‌های تربیتی باید در شیوه‌ها و روش‌های تربیتی، نگاه نوین و متناسب با روز دنیا داشت.
الگوسازی به خصوص در موضوع تربیت دینی لوازمی نیاز دارد که باید به آن توجه ویژه شود؛ امری که مسئولیت سنگینی بر دوش مربیان تربیتی و پرورشی نهاده است.
وی افزود: امروزه با گزارش‌های مبسوطی که در چهل سالگی انقلاب به خصوص در حوزه زنان تهیه و به دولت تقدیم شده است، شاهد توسعه شاخص‌های سواد و کاهش تبعیض جنسیتی در حوزه سواد آموزی هستیم به گونه ای که اکنون سواد زنان روستایی و شهری تا بالای 95 درصد طی مسیر کرده و نرخ سه درصدی زنان از تحصیلات دانشگاهی به 27 درصد رسیده است.
ابتکار درعین حال تصریح کرد: البته اینها دلیل بر رسیدن به همه آرمانها نیست و مشکلات زیادی همچنان وجود دارد.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری یادآور شد: رویکرد دینی و اسلامی جامعه ایران رسالت ویژه ای بر عهده آموزش و پرورش گذاشته است تا جهان بینی و رویکرد دینی و فواید و آثار آن را برای نوجوانان و دانش آموزان ترسیم و تدریس کنند.
وی افزود: سیره ائمه نشان می‌دهد که حرف آنان با عمل یکی بوده و نیاز است که این الگو را به دانش آموزان معرفی کرد که این معرفی و الگوسازی باید به گونه ای صورت گیرد که مورد پسند جوانان عصر دیجیتال قرار گیرد و در جای جای زندگی آنان نهادینه شود.
وی خاطرنشان کرد: این فاصله زمانی میان ائمه و نسل جدید را باید در عمل پر کنیم تا پسر و دختر امروزی آن را درک کند، همانند الگوی ساده زیستی که نیاز است برای داشتن دستاورد در حوزه های تربیتی در شیوه ها و روش ها نگاه نوین به کار برد.
وی ادامه داد: ما ناگزیریم این مسائل را ببینیم و با نگاه جدید و متناسب با روز دنیا در مورد آن برنامه ریزی کنیم، با نگاه واقع بینانه می‌توان جامعه متعالی که الگوهای عملی و رفتاری از شخصیت های ائمه داشته باشد را محقق کنیم.

** محققان برای آسیب‌شناسی مشکلات مهارتی گفت‌و‌گوی بین نسلی در خانواده‌ها کمک کنند
ابتکار با اشاره به اینکه در الگوی زن مسلمان در جاهایی موفق بودیم اما جاهایی مشکل داریم، تصریح کرد: در حال تنظیم گزارش تحلیلی از آسیبها و چالش های اجتماعی و فرهنگی همچون نبود مهارتهای گفت‌و‌گوی بین نسلی در میان اعضای خانواده هستیم که نیاز به آسیب‌شناسی دارد و برای دستیابی به این هدف از کارشناسان و تحلیلگران طلب یاری و همکاری داریم.
معاون رئیس جمهوری در بخشی دیگر از سخنان خود به پیام رهبری در گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: بیانیه گام دوم انقلاب، نقشه راه آینده است که باید به عنوان الگو مدنظر قرار گیرد.
در بخش دیگر از این همایش، سه کتاب با عناوین «آموزش حقوق شهروندی به دانش آموزان»، «خوب زیستن در مسیر زندگی مشترک» و « زنان مدیر آموزش و پرورش در چهل سالگی انقلاب اسلامی» توسط معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، سید محمدبطحایی وزیر آموزش و پرورش و فرحناز مینایی پور مدیر کل امور زنان آموزش و پرورش رونمایی شد.
علمی**9294** 1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال