تاکید محققان در اولین پنل پنجمین نشست استپ ؛

ضرورت همکاری کشورهای اسلامی در تحقیقات پزشکی

تهران- ایرنا- دانشمندان و متخصصان حاضر در پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی معتقدند غلبه بر چالش‌ها در زمینه بیماری‌های واگیر و غیرواگیر نیازمند همکاری میان کشورها با ‌سازمان‌های بین‌المللی و اتخاذ سیاست‌های حکومتی موثر است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، مرکز بین‌المللی علوم شیمی و زیستی (ICCBS) دانشگاه کراچی پاکستان از 8 تا 11 اسفند میزبان دانشمندان مسلمان و غیرمسلمان ساکن کشورهای اسلامی است که برای شرکت در پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی از جمله برنامه های بنیاد مصطفی (ص) و به همت این بنیاد و میزبانی دانشگاه کراچی گرد هم آمده اند.
مراسم افتتاحیه این نشست صبح امروز، چهارشنبه با حضور «رسول دیناروند» عضو هیات مدیره بنیاد مصطفی (ص)، «زینب حمیدزاده» مشاور امور بانوان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین شماری از مقامات علمی پاکستانی برگزار شد.
در اولین پنل از پنجمین دوره نشست استپ با نام «اقدامات موثر برای غلبه بر چالش های مرتبط با حوزه سلامت در جهان اسلام»، «رسول دیناروند» عضو هیات مدیره بنیاد مصطفی (ص) به عنوان رئیس جلسه، «خورشید حسنین» مشاور هماهنگ کننده کل کامستک، «خدیجه یوسف» نماینده آکادمی علوم جهان (TWAS)، «هدی عمر سالم بسالم» از سازمان بهداشت جهانی و «جاکو تومیلهتو» محقق مرکز تحقیقات دیابت در کویت حضور داشتند.
دراین پنل «خدیجه یوسف» نماینده آکادمی علوم جهان گزارشی از فعالیتهای تواس (فرهنگستان علوم کشورهای درحال توسعه TWAS) ارائه کرد و یادآور شد: این نهاد بین المللی توسط دکتر عبدالسلام، سال 1983 تاسیس شد و مقر آن در ایتالیا است.
وی با تاکید بر اینکه کشورها با علم می توانند بر چالش های خود غلبه کنند، ادامه داد: تواس برنامه های مختلفی دارد که بعضی در حوزه بهداشت و سلامت برگزار می شود، ارائه گرنت های مختلف برای انجام برنامه های تحقیقاتی یا تجهیزاتی، برنامه های تبادل استاد، دانشجو، محققان و متخصصان، حمایت از شرکت محققان در کنفرانس های علمی و مواد مصرفی و تجهیزات آزمایشگاهی از جمله این برنامه‌هاست.
نماینده آکادمی علوم جهان به 17 برنامه تحقیقاتی با کشورهای دیگر اشاره کرد و افزود: با توجه به توانمندسازی دانشمندان جوان، شبکه دانشمندان جوان وابسته به تواس به نام تی وان (T VAN) در سال 2016 تاسیس شد و اکنون 290 عضو دارد که 57 درصد از اعضا در زمینه بهداشت و درمان کار می کنند.
به گفته یوسف این شبکه در حوزه های مختلف علم، مهندسی و فناوری فعالیت دارد و باعث شکوفایی استعداد و افزایش توانایی دانشمندان جوان در مسیر تولید فناوری و حل مشکلات جامعه می شود.
وی افزود: این کمیته تاکنون چند کارگاه آموزشی در کشورهای مختلف مانند آرژانتین، مالزی و تونس برگزار کرده است.
در ادامه نشست، دکتر «تومیلهتو» محقق مرکز تحقیقات دیابت در کویت نیز نتایج یک مطالعه موردی را در مورد جمعیت کویت ارائه کرد و گفت: در این مطالعه متوجه شدیم 20 درصد از جمعیت این کشور به دیابت مبتلا هستند که آمار بالایی را در برمی گیرد.
وی افزود: در مطالعه دیگری تاثیر آموزش این بیماران را توسط کارکنان بیمارستانی، برای کنترل قند خون در ایام ماه رمضان بررسی کردیم و پی بردیم آموزش منجر به بهبود رفتارها به ویژه با توجه به بیماری دیابت می شود.
دیناروند، عضو هیات مدیره بنیاد مصطفی (ص) نیز در این نشست تخصصی گفت: بسیاری کشورهای اسلامی با مشکل مقابله با بیماری های واگیر و بسیاری دیگر با معضل راهکاری برای درمان و کاستن از میزان ابتلا به بیماری های غیرواگیر رو به رو هستند؛ در بعضی کشورها مانند کویت با بیشترین میزان شیوع بیماری غیرواگیر دیابت و در برخی کشورهای اسلامی با مشکل بیماری های واگیر مواجه هستیم.
«خورشید حسنین» مشاور هماهنگ کننده کل کامستک نیز اظهار داشت: چالش هایی در هر دو زمینه بیماری های واگیردار و غیر واگیردار وجود دارد که کشورها باید بر آن غلبه کنند؛ کشورها در قالب اتخاذ سیاستهای حکومتی باید با آن مقابله کنند و نهادهای بین المللی نمی توانند در این زمینه غیر از ارائه نظرهای مشورتی و حمایتی اقدامی صورت دهند.
وی افزود: شبکه سازی و ایجاد ارتباط بین محققان و گروه های تحقیقاتی سازمانها می تواند مهم باشد و نمونه های موفق برای مبارزه با بیماری ها باید به عنوان الگوی مناسب استفاده شوند.
«هدی بسالم» از سازمان بهداشت جهانی نیز با بیان اینکه تحقیقات در حوزه بهداشت و درمان با حضور گروه های مختلف به شکل بهتر قابل انجام است، تاکید کرد: بسیاری از بیماری های واگیر را می توان در اولین مرحله تشخیص داد و درمان کرد؛ اما این امر در توان یک کشور به تنهایی نیست و همه باید در این زمینه همکاری کنیم.
پنجمین دوره نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، در زیرشاخه‌های بیماری‌های واگیر و غیرواگیر در حوزه سلامت با موضوعات پیشگیری، تشخیص و درمان 8 تا 11 اسفند در دانشگاه کراچی در حال برگزاری است.
یکی از فعالیت‌های کلیدی پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، تاکید بر نقش دانشمندان زن جهان اسلام در توسعه علم و فناوری و حضور پررنگ آنان در این دوره از نشست استپ خواهد بود.
این دوره از نشست استپ، به بررسی چالش‌های جهان اسلام درحوزه سلامت می‌پردازد و تازه‌ترین رویکردها و دستاوردهای دارویی برای مواجه با این چالش‌ها در آن بررسی می‌شود.
در حاشیه برگزاری پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، سومین نمایشگاه آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام نیز برپا می‌شود و شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران، همراه مهندسان و دانشمندانی که در تولیدات و خدمات جدید، موفقیت‌هایی را کسب کرده‌اند، در این نشست چهار روزه با یکدیگر دیدار خواهند کرد. نشست ایسا هم‌زمان با نشست استپ در دانشگاه کراچی ادامه خواهد داشت.
نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، فرصتی خواهد بود تا دانشمندان کشورهای اسلامی و محققان جهان اسلام با یکدیگر دیدار کرده و دستاوردها و تجربیات موفق خود را برای یکدیگر و همچنین دانشمندان جوان به اشتراک بگذارند.
علمی** 9340**1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال