ارزش ملت‌ها بر اساس بهره آنها از دانش سنجیده می‌شود

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره بنیاد مصطفی (ص) با تاکید بر اهمیت دانش در جهان امروز گفت: ارزش و اعتبار هر ملتی بر اساس بهره آنها از دانش و بینش سنجیده و مطرح می‌شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا از بنیاد مصطفی (ص)، «رسول دیناروند» روز چهارشنبه در آیین افتتاحیه پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی در دانشگاه کراچی پاکستان افزود: تنها ملتهایی که دانش واقعی را در اختیار دارند، از فناوری بهره می برند و در راستای بهبود زندگی بشریت اقدام می کنند و رفاه، امنیت و سلامت را از آن خود می سازند.
وی افزود: دوران طلایی تمدن اسلامی بر اساس تلاش محققانی بنا شد که بر اساس گفته های پیامبر اسلام (ص) از دانش برای بهبود زندگی مردم استفاده می کردند و دستاوردهای این دوره به ظهور دانشمندانی مانند ابن بطوطه، ابن سینا، ابن هیثم، ابوریحان بیرونی، فارابی و حتی دانشمندان زن مسلمان منجر شد.

** دانشمندان معاصر، الگویی برای جوانان هستند
دیناروند با اشاره به حضور دانشمندان جهان اسلام الخصوص پروفسور «جکی یینگ» برگزیده جایزه مصطفی (ص) 2015 در پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، آنها را الگویی برای جوانان مسلمان دانست و گفت: بنیاد مصطفی (ص) افتخار دارد ضمن معرفی دانشمندان به جهان، تلاش های آنان را نیز به مردم دنیا معرفی کند.
وی با تاکید بر غیردولتی بودن بنیاد مصطفی (ص) اظهار داشت: این بنیاد با رویکردی غیردولتی ایجاد همکاری، هم افزایی، توسعه دانش جدید را بین کشورهای اسلامی و غیراسلامی دنبال می کند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: بنیاد مصطفی (ص) خود را متعهد به تلاش در زمینه بهبود وضعیت زندگی مردم از راه حمایت از دانشمندان جوان می داند.
وی با اشاره به دیگر فعالیت های بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) برای توسعه شبکه دانشمندان جهان اسلام و جوامع علمی گفت: دستاوردهای علمی از راه تبادل و ارتباطات بین دانشمندان به شکل بهتری در جوامع عرضه می شوند.
به گفته دیناروند، افزایش آگاهی های عمومی در زمینه علم و فناوری، آموزش و ایجاد محیطی مناسب تحقیق در زمینه های اجتماعی، شبکه سازی بین دانشمندان مسلمان، شناخت دانشمندان مطرح و ایجاد همکاری های علمی و فناوری در سطوح بین المللی بخشی از اهدافی هستند که نشست استپ و رویداد ایسا بر اساس آنها برگزار می شوند.
وی با اشاره به نشست های قبلی استپ در ایران، مالزی و عمان تاکید کرد: افزایش سطح همکاری و هم افزایی با تاکید بر سطح فناوری بالا در نشست استپ مد نظر است و پنجمین دوره نشست استپ با تاکید بر نقش زنان دانشمند در جهان اسلام برگزار می شود.

*تشکیل جلسات کمیته زنان بنیاد مصطفی (ص) همزمان با پنجمین نشست استپ
عضو هیات مدیره بنیاد مصطفی (ص) تصریح کرد: این بنیاد از توانایی زنان در حوزه های مختلف استفاده می کند؛ همچنین کمیته ای در این زمینه تشکیل داده است که نشستهای کمیته زنان در این دوره از استپ برپا خواهد بود.
دیناروند با اشاره به نشستهای ایسا نیز یادآور شد: ارتباط بین دانشمندان و صاحبان صنایع از اهمیت زیادی برخوردار است و شامل برنامه های مختلفی مانند آزمایشگاه نوآوری، نمایشگاهی از دستاوردهای شرکت های حاضر و نشست های کسب و کار با هم می شود.
وی با بیان حدیثی از پیامبر اکرم (ص) در مورد اهمیت دانش و ضرورت تبادل آن به سخنان خود خاتمه داد و گفت: پیامبر اسلام (ص) فرمودند کسی که دانشی دارد ولی آن را به اشتراک نمی گذارد مانند کسی است که گنجی دارد ولی خرج نمی کند.
پنجمین دوره نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، در زیرشاخه های بیماری های واگیر و غیرواگیر در حوزه سلامت با موضوعات پیشگیری، تشخیص و درمان 8 تا 11 اسفند در دانشگاه کراچی در حال برگزاری است.
یکی از فعالیتهای کلیدی پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، تاکید بر نقش دانشمندان زن جهان اسلام در توسعه علم و فناوری و حضور پررنگ آنان در این دوره از نشست استپ خواهد بود.
این دوره از نشست استپ، به بررسی چالش های جهان اسلام در حوزه سلامت می پردازد و تازه ترین رویکردها و دستاوردهای دارویی برای مواجه با این چالش ها در آن بررسی می شود.
در حاشیه برگزاری پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، سومین نمایشگاه آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام نیز برپا می شود و شرکتها و سرمایه گذاران، همراه مهندسان و دانشمندانی که در تولیدات و خدمات جدید، موفقیت هایی را کسب کرده اند، در این نشست چهار روزه با یکدیگر دیدار خواهند کرد، نشست ایسا همزمان با نشست استپ در دانشگاه کراچی ادامه خواهد داشت.
نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، فرصتی خواهد بود تا دانشمندان کشورهای اسلامی و محققان جهان اسلام با یکدیگر دیدار کرده و دستاوردها و تجربیات موفق خود را برای یکدیگر و همچنین دانشمندان جوان به اشتراک بگذارند.
علمی ** 9340** 1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال