روزنامه نگار آمریکایی:

نشست سوچی گامی برای مهار نفوذ آمریکا در خاورمیانه بود

نیویورک - ایرنا - روزنامه نگار آمریکایی، نشست ورشو را یک آبروریزی برای آمریکا توصیف کرد و در مقابل نشست سوچی با حضور سران ایران، روسیه و ترکیه را پاسخی به نشست ورشو و نیز گامی برای مهار و محدود کردن نفوذ آمریکا در خاورمیانه دانست.

'دانیال لزار' روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزد: آمریکا تلاش دارد فشارهای همه جانبه خود به ایران را شدت بخشد اما مشارکت سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در سوچی پاسخی به این تکاپو بود.
وی ادامه داد: این نشست تلاشی برای محدود کردن نفوذ ایالات متحده در سوریه و خاورمیانه بود زیرا کارنامه آمریکا در این منطقه و سوریه بسیار بد و مخرب بوده است.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری فدراسیون روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ در سوچی روسیه برای شرکت در یک نشست سه جانبه سران گردهم آمدند.
آنها وضعیت میدانی کنونی در سوریه را مورد بحث قرار دادند و بر عزم خود مبنی بر تقویت همکاری های سه جانبه در سایه توافقات خود تاکید کردند.
این سه رئیس جمهوری، تمامی تلاش ها به منظور ایجاد واقعیات جدید در صحنه میدانی به بهانه مبارزه با تروریسم را مردود شمرده و اراده خود برای ایستادگی در برابر مقاصد تجزیه طلبانه با هدف تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین امنیت ملی کشورهای همسایه را ابراز کردند.
روحانی، پوتین و اردوغان تصریح کردند تصمیم ایالات متحده مبنی بر خروج نیروهایش از سوریه، درصورت اجرا، گامی به منظور کمک به تقویت ثبات و امنیت در کشور در پایبندی نسبت به اصول فوق الذکر خواهد بود.

** نشست ورشو آبروریزی برای آمریکا بود
نویسنده 'فارین پالیسی انفاکس' با اشاره به همزمانی نشست های ورشو و سوچی گفت: نشست ورشو یک آبروریزی برای ایالات متحده بود که بدون همراهی متحدان اروپایی و جلب همکاری آنها برگزار شد.
وی ادامه داد: طبیعی است که اروپایی ها از سیاست آمریکا آشفته باشند. ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای پایبند بوده اما ایالات متحده برای جلب نظر اسراییل، امارات متحده عربی و عربستان، به ایران حمله کرده و فشار می آورد. کارهای ترامپ دیوانه وار و بدون منطق است. این شکاف در کنفرانش ورشو آشکار شد.
لزار با اشاره به سخنان 'مایک پنس' معاون ترامپ در ورشو علیه کشورهای اروپایی گفت: رویکرد دولت ترامپ به مسایل منطقی نیست. با اینکه ترامپ با سر دادن شعارهای خوبی از جمله پایان دادن به ماجراجویی نظامی آمریکا و بهبود روابط با روسیه سر کار آمد، اما رویکرد خود را تغییر داد و وارد یک روند دشمنی شدید شد.
وی افزود: البته از اول، ترامپ رویکردی متناقض داشت. زیرا بهبود روابط با روسیه با حمله شدید به ایران همخوانی نداشت. همچنین او ابتدا به سعودی حمله می کرد، بعد این رژیم را به شدت مورد پشتیبانی قرار داد.
این روزنامه نگار آمریکایی تاکید کرد: روسیه و ایران به دلیل سیاست های آمریکا به همگرایی رسیده اند. آنها می خواهند تا با تهدید نئوکان ها در ایالات متحده مقابله کنند. آنها در واقع گزینه دیگری هم جز مقابله ندارند.

** آمریکا بدنبال حفظ فشار روی اسد
لزار در پاسخ به سینوسی بودن نظرات ترامپ درباره سوریه و خروج نیروهای آمریکایی از آن کشور هم گفت: ترامپ زیر فشار شدیدی از سوی سازمان های امنیتی و نظامی قرار دارد. پنتاگون و سازمان های امنیتی می خواهند که حضور نظامی آمریکا استمرار داشته باشد تا از این طریق فشار بر روی اسد حفظ شده و بتوانند در آنجا امتیازی بگیرند.
وی ادامه داد: حضور 400 نظامی در سوریه بسیار ناچیز است اما این نیروها در ائتلاف با گروه های دیگر از جمله شاخه های القاعده و داعش، مناطقی را خارج از سیطره دولت سوریه نگه می دارند. با این اقدام، قصد دارند که مانع از بازگشت کامل خاک سوریه به زیر حاکمیت دولت مرکزی شوند.
این تحلیلگر آمریکایی پیش بینی کرد در آینده نه چندان دور، نیروهای ارتش سوریه به همراه متحدان آن برای خارج کردن آخرین مناطق در دست النصره و القاعده وارد عمل شده و ادلب را آزاد کنند.
لزار خاطرنشان کرد: حضور گروه های افراطی همچون النصره و شاخه های وابسته به القاعده در شمال سوریه نباید تا مدت زیادی تحمل شود. دولت مرکزی سوریه، اراده خود را برای پاکسازی این گروه ها از خاک کشور و بازگرداندن آخرین مناطق به زیر سیطره دولت مرکزی نشان خواهد داد.
وی تصریح کرد: این اقدام، گامی مثبت برای منطقه و جامعه جهانی علیه جریان های افراطی، القاعده و داعش خواهد بود.

** بهره برداری ابزاری از افراط
ایرنا در ادامه پرسید که چرا با وجود نقش مهم ایران در سوریه و عراق برای سرکوب داعش و اقدامات سپاه، مقام های آمریکایی هیچگاه به آن اذعان نکرده و صرفا تهدیدآمیز بودن ایران را تکرار می کنند؟
این نویسنده آمریکا در پاسخ با بیان اینکه مقابله با داعش می توانست زمینه مشترک همکاری میان آمریکا و ایران شود، گفت: مساله اینجاست که آمریکا برای دهه ها به پشتیبانی از این جریان های افراطی عادت کرده است.
لزار ادامه داد: ائتلافی که برای سال های طولانی با عربستان سعودی شکل گرفته، زمینه ساز گسترش جریان های افراطی شده و بویژه در دوران جنگ افغانستان در زمان جنگ سرد به اوج خود رسید. این جریان وهابی و سعودی حاکم، در راستای سیاست های آمریکا، به ترویج سیاست های فرقه گرایانه دست زده است.
وی در پاسخ به اینکه آیا حملات القاعده در 11 سپتامبر درسی برای تغییر این سیاست ها نبود، گفت: دقیقا، خطر این جریان های افراطی در سراسر آسیا و آفریقا احساس می شود. این خطری برای کشورهای غربی است.
این روزنامه نگار آمریکایی افزود: بهای این کار در 11 سپتامبر پرداخته شد و ادامه این سیاست استفاده از افراط گرایی و باز گذاشتن دست سعودی ها، تکان دهنده است.
اروپام * م.ع * 1429 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال