پژوهشگر حوزه محیط زیست:

توجه به ملاحظات زیست محیطی مانع از بروز جنگ می شود

تهران- ایرنا- یک پژوهشگر حوزه محیط زیست می گوید: توجه به ملاحظات زیست محیطی مانع از بروز جنگ می شود و بی توجهی به آن وضعیت خطرناکی ایجاد می کند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، محمد درویش روز سه شنبه در همایش 'صلح، وفاق اجتماعی و همبستگی ملی در ایران' با اشاره به اهمیت محیط زیست در دستیابی به صلح پایدار اظهار کرد: از سال 1380 به بعد مصرف منابع طبیعی زمین توسط ساکنان آن افزایش یافت و در نتیجه این مساله محدودیت دسترسی به این منابع موجب رقابت، مخاطره و جنگ شد.
وی در این همایش که در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، افزود: سبک زندگی جهانی باید مطابق با بوم شاسی تغییر کند؛ در غیر این صورت صلح پایدار حاصل نمی شود.
درویش ادامه داد: توجه به منابع طبیعی و زیست محیطی موضوع جدیدی نیست و صاحب نظران همواره بدان تاکید کرده اند.
وی با اشاره به شورش در بصره، خرمشهر و آبادان بر سر آب تصریح کرد: بی توجهی به ملاحظات زیستی سبب بروز وضعیت خطرناک می شود؛ این در حالی است که چنان چه بدان توجه شود، نزاع ها و تنش ها کاهش می آید.
درویش افزود: این شرایط در این مناطق علاوه بر تنش و ناامنی سبب از بین رفتن منابع طبیعی (یک میلیون درخت نخل) و همچنین وجود ریزگردها شد.
این روزنامه نگار با اشاره به فریدون شهر عنوان کرد: به گفته فرمانده نیروی انتظامی این منطقه، در 6 ماه نخست سال که زاینده رود خشک است، میزان پرخاشگری و همچنین تخطی رانندگان از قوانین راهنمایی و رانندگی به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند.
این کنشگر محیط زیست تاکید کرد: امروزه دنیا با کلید واژه شاخص سرزمین شاد روبه رو است. این عنوان بدین معناست که مردمی شاد هستند و کمتر دچار افسردگی می شوند که از مواهب گیاهی و جانوری بیشتری برخوردار باشند.
وی گفت: ایران در این شاخص، در سال 2006 رتبه 67 را داشته و امروز به رتبه 87 سقوط کرده است؛ اگرچه همچنان از کشورهای آمریکا، روسیه و قطر پیشتر است.
درویش اظهار کرد: طبیعت ارزشمند را باید قدر نهاد و نسبت به محیط زیست توجه ملموس داشت. محیط زیست یک محور توسعه نیست که همچون سیاست و اقتصاد و... با آن برخورد شود؛ محیط زیست بستر توسعه است.
این کویرشناس با طرح این پرسش صحبت خود را ادامه داد: چرا 95 درصد از مردم خوزستان باید خواهان مهاجرت باشند در حالی که 30 درصد آب های سطحی کشور در این منطقه قرار دارد؟
وی در پایان خاطرنشان کرد: نباید اجازه داد امید در جامعه رنگ ببازد و از بین برود؛ همگان درک می کنند که امروزه شرایط جامعه مطلوب نیست؛ اما ایران همچنان زنده است.
**9484**1584

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال