حاشیه‌های همکاری ورزش و سینما ادامه دارد

گل اول، برداشت آخر

تهران- ایرناپلاس- مشکلات پیش آمده بین مجتبی جباری و عبدالرضا کاهانی برای فیلم «وقت داریم حالا» اولین حاشیه و احتمال زیاد، آخرین حاشیه همکاری میان ورزش و سینما نیست.

«فیلم‌های کاهانی آدم را ذوق‌زده می‌کند. این همه جزئیات و اشارات دقیق به زندگی روزمره و روابط آدم‌ها و در عین حال جذابیت و گیرایی برای مخاطب، فیلم‌های او را متفاوت کرده است. چند سال پیش که فیلم «هیچ» را دیدم، برایم غافلگیر کننده بود که در سینمای ایران چنین فیلمی ساخته شود. بعدها که «اسب حیوان نجیبی است» و «بی‌خود و بی‌جهت» را دیدم، در یک نمایش خصوصی با خود رضا درباره فیلم‌هایش گپ زدم، با شکل کار و نگاهش به آدم‌ها بیشتر آشنا شدم و از این به بعد فیلم‌هایش را با ذهنیت روشن‌تری دنبال خواهم کرد.» این‌ها را مجتبی جباری، هافبک اسبق آبی‌پوشان تهرانی چند سال پیش در مصاحبه‌ای گفته بود.

بعد از گذشت چند سال این علاقه به همکاری انجامید و فیلم «وقت داریم حالا» در فرانسه با سرمایه‌گذاری مجتبی جباری ساخته شد. جباری با شرط اکران داخل ایران روی آن سرمایه‌گذاری کرده، اما بعد از اکران فیلم در فرانسه و اکران نشدن در ایران، او از عبدالرضا کاهانی به دلیل انجام ندادن تعهداتش شکایت کرد. شکایتی که باعث شد دوستان کاهانی در ایران برای دریافت پروانه نمایش فیلم و اکران در گروه هنر و تجربه اقدام کنند، اما نتیجه دو صفحه ممیزی روی فیلم بود.

جباری در گفت‌وگویی، کاهانی را سانسورچی خواند و کاهانی نیز با انتشار پستی در اینستاگرام، نوشت: آماده هرگونه سناریو از سوی وزارت ارشاد شکست‌خورده هستم.

از فردین تا خواهران منصوریان

وسوسه دیده‌شدن از روز ازل با انسان بوده و هست. یکی از عرصه‌های دیده‌شدن سینماست و یکی از گروه‌هایی که با وجود دیده‌شدن در رشته خودشان همچنان طمع بیشتری دارند، ورزشکارانند.البته در سال‌های اخیر سودهای مالی نیز به کمک این حس تاریخی آمد. محمد‌علی فردین،امامعلی حبیبی، رضا بیک‌ایمانوردی، حبیب‌الله بلور،سعید راد، ایلوش خوشابه و محراب شاهرخی در فهرست ورزشکارانی هستند که پیش از انقلاب به سینما رفتند و هرکدام البته سرنوشت‌های متفاوتی داشتند. بی‌شک عنوان موفق‌ترین حضور به محمدعلی فردین برمی‌گردد؛ چهره‌ای که هنوز هم محبوب است. بعد از انقلاب این حضور تا مدت‌ها کمرنگ بود و حسین یاریار و مرحوم مجید سبزی این باب بسته را باز کردند. بعد از آن‌ها احمدرضا عابدزاده، علی انصاریان، نیما نکیسا،علیرضا حیدری، علیرضا لرستانی،هادی ساعی، یوسف کرمی و پژمان جمشیدی معروف‌ترین ورزشکاران حاضر در سینما بودند. به این جمع مردانه باید خواهران منصوریان را نیز اضافه کرد. خواهران ووشوکاری که با مستند بلند «صفر تا سکو» به سینماها آمدند.

راکی، کانتونا و دیگران

در خارج از ایران هم این همکاری بین ورزش و سینما وجود دارد. سیلور استالونه با مجموعه فیلم‌های «راکی» و «رمبو»، پله، جیسون استاتم، عضو تیم ملی شیرجه بریتانیا و... نمونه‌هایی از این پیوند در خارج از ایران هستیم. مهم‌ترین اتفاق در این عرصه را می‌توان اریک کانتونا دانست. کانتونا در دهه 1990 یکی از محبوب‌ترین ستاره‌های منچستر یونایتد بود و از سال 1997 که با فوتبال خداحافظی کرد مشغول کار در سینما شد. او تجربه‌های مختلفی در سینما دارد که یکی از مشابه‌های برجسته آن بازی در فیلم «در جستجوی اریک» به کارگردانی کن لوچ هست. کانتونا اکثراً در سینمای فرانسه فعالیت می‌کند، اما حضورش در وسترن دانمارکی «رستگاری» مورد دقت قرار گرفت.

سلطان در سینما

علی پروین در سال 1379 و در حالی که هنوز در اوج محبوبیت بود با سر و صدای فراوان در فیلم سینمایی «فوتبالیست‌ها» به کارگردانی و نویسندگی علی‌اکبر ثقفی بازی کرد. فیلمی که حمید استیلی و فاطمه گودرزی را هم داشت و فروش چندانی در گیشه نکرد، اما در برهه‌ای باعث دلخوری پروین از ثقفی شد. ثقفی از اسم، شهرت و حتی صدای پروین هم استفاده کرد و آلبوم صوتی «فوتبالیست‌ها» را هم منتشر کرد؛ پروین که می‌گفت به‌خاطر بچه‌های فقیر این فیلم را بازی کرده است و نباید از اسم او سوء‌استفاده مالی شود. در نهایت ثقفی بعدها در گفت‌وگو با جام جم درباره حضور پروین در فوتبالیست‌ها گفت: یادم است که آقای علی پروین وقتی متوجه شدند این فیلم برای بچه‌های یتیم است، قراردادی با ما امضا نکردند و گفتند هر کمکی هم که لازم باشد تمام و کمال انجام خواهند داد و واقعاً این کار را هم کردند. من مرام و مسلک پهلوانی را در عمل از ایشان دیدم.

تجربه این همکاری نشان داده است که یا ورزشکاران گل اول را می‌زنند و در این عرصه ماندگار می‌شوند یا برداشت آخرشان در سینما می‌شود و به خانه برمی‌گردند.اما سینما همچنان به اقیانوس ورزش، نگاه جدی دارد و البته ورزشکاران هم آگاهانه به دنبال قلاب می‌روند.گزارش از سیدمهدی موسوی‌تبار

*اداره کل اخبار چندرسانه ای*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال