مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی:

نماد دانشگاه جندی شاپور باستان باید احیا شود

دزفول - ایرنا - مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: نماد دانشگاه جندی شاپور باستان، باید برای معرفی کهن ترین دانشگاه جهان احیا شود.

به گزارش ایرنا سیدضیاء هاشمی روز سه شنبه در دومین کنگره بین المللی جندی شاپور در سرسرای اجتماعات دانشگاه جندی شاپور دزفول افزود: طبق آموزه های علم جامعه شناسی، شکل گیری دانشگاه در یک خلا اجتماعی رخ نمی دهد لذا تاسیس دانشگاه جندی شاپور در یکهزار و 750 سال پیش نشان دهنده ظرفیت های ویژه ای در این منطقه است.
وی میراث جندی شاپور را بسیار ارزشمند دانست و بیان کرد: با وجود ظرفیت های مناسب اقلیمی، اجتماعی و فرهنگی حدود 18 قرن پیش یک کانون علمی مهم و جهانی در این منطقه شکل گرفت و شرایط برای تشکیل دانشگاه فراهم شد.
وی افزود: با تاسیس دانشگاه جندی شاپور، تعاملات علمی و فرهنگی گسترده ای در این خطه شکل گرفت و این نقطه را به یک کانون تحول آفرین در سطح جهانی تبدیل کرد.

** هویت ایرانی در جندی شاپور باستان به اوج رسید
مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: دانشگاه جندی شاپور پس از تاسیس به محلی برای گفت وگوی اندیشمندان جهان تبدیل شد.
وی افزود: با توسعه فرهنگی ناشی از تاسیس جندی شاپور، هویت ایرانی در جندی شاپور باستان تقویت شد و منشا خودباوری و عزت نفس ایرانی گشت.
هاشمی ادامه داد: تاسیس دانشگاه جندی شاپور دزفول با حضور اساتید و دانشجویانی از بلاد مختلف با زبان های گوناگون برای ما پیام هایی دارد و نشان می دهد یکهزار و 750 سال پیش در این نقطه جغرافیایی گفت و گو و آموزش دانشمندان در سطح جهانی انجام شده که از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی با تاکید بر لزوم حفاظت از این مرجعیت علمی افزود: این مرجعیت جز با نگاهی جهانی و حضور فرهیختگان جهانی محقق نمی شود و این مهم نیازمند گفت وگوی علمی در سطح جهانی است.
مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی با اشاره به توسعه جندی شاپور در حوزه پزشکی، ریاضیات، حکمت و مهندسی گفت: جندی شاپور باید به عنوان کانون حکمت، دانش و گفت و گو معرفی شود که این امر نیازمند همت جهانی است.
وی با بیان اینکه افتخاراتی مثل جندی شاپور حاصل همت بزرگمردانی است که با دوراندیشی افق های آینده را می بینند و درگیر مسایل روزمره نمی شوند، افزود: باید قدر مردان بزرگ را بشناسیم و اجازه ندهیم بزرگان و نخبگان عرصه علم و تدبیر و سیاست از صحنه عمل خارج شوند.
هاشمی درخصوص اهمیت معرفی جندی شاپور باستان گفت: اگر قرار است از ظرفیت های این دانشگاه بهره ببریم باید در اسرع وقت نماد دانشگاه جندی شاپور دزفول احیا شود و جغرافیا و مکان دانشگاه نماد عینی داشته باشد.
به گزارش ایرنا نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول اسفند 95 برگزار شد و دومین کنگره از روز سه شنبه هفتم اسفند در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول آغاز و به مدت 2 روز ادامه دارد.
فرانسیس ریشار ایران شناس فرانسوی از مرکز تحقیقات ملی فرانسه و موزه لوور، رشدی راشد دانشمند مسلمان تاریخ علم و فلسفه از فرانسه، آموس برتولاچی ایران شناس و عضو هیات علمی دانشگاه پیزا از ایتالیا، پائولو دلائینی باستان شناس و جندی شاپور شناس از ایتالیا، برنو جنیتو باستان شناس و ایران شناس و عضو هیات علمی شرق شناسی ناپل از ایتالیا، وارتان واسکانیان تاریخدان و شرق شناس و عضو هیات علمی دانشگاه ایروان از ارمنستان و ماریا دوتسنکو رییس اداره اطلاعات سازمان ملل در ایران از جمله میهمانان ویژه این کنگره هستند.
سید زوار رحمان از هندوستان، بوته رایزن علمی سفارت فرانسه نیز در این کنگره حضور دارند.
منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، و سیدضیاء هاشمی مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز در آیین گشایش این کنگره حضور دارند.
دانشگاه جندی شاپور که اکنون تنها بقایایی از آن در اطراف شهر دزفول برجای مانده در عصر ساسانیان در 1750 سال پیش، نخستین و معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته های پزشکی، فلسفه و نجوم در آن تدریس می شد.
طبق مستندات تاریخی موجود در شهر باستانی جندی شاپور، نخستین نظام نامه آموزش عالی جهان در این دانشگاه شکل گرفته است.
نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی در این شهر تاسیس شد.
شهر باستانی جندی شاپور با 800 هکتار وسعت در 12 کیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام آباد واقع است.
آثار برجای مانده این شهر در 24 شهریور سال 1310 به شماره 46 در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
7278/3022/ 6037

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال