رئیس هیات مدیره شبکه علمی:

درشبکه علمی ایران خبری از اطلاعات جعلی نیست

تهران- ایرنا-رئیس هیات مدیره شبکه علمی کشور گفت:این اپراتور از علم واقعی استفاده می‌کند و در آن خبری از اطلاعات جعلی نیست.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار علمی ایرنا، «سادینا آبایی» در نشست خبری که در هتل سیمرغ تهران برگزار شد، با بیان اینکه اپراتور شبکه علمی یک اپراتور خاص از اپراتورهای کشور است، افزود: اغلب کشورهای دنیا یک شبکه علمی دارند که تمام دانشگاه‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی و پژوهشی را با استفاده از فیبر نوری به هم متصل می‌کند و سرویس ارائه می‌دهد.
شبکه علمی کشور حدود 28سال قبل پایه‌ریزی شد، در حال حاضر نسل سومی که مدیریت اپراتور شبکه علمی ایران را برعهده دارند، هدف اصلی‌شان ایجاد زیرساخت زیست‌بوم اقتصاد علم کشور و پیوستن به شبکه‌های علمی جهان است.
وی با اشاره به اینکه این اپراتور از علم واقعی استفاده می‌کند و در آن خبری از اطلاعات جعلی نیست، ادامه داد: هدف این است که سرقت‌های علمی صورت نگیرد، ارتباطات تنگاتنگ بین صنعت و علم برقرار شود و دسترسی اطلاعات واقعی را در اختیار افراد قرار دهد.
این کار آفرین اظهار داشت: تمام کتابخانه‌ها و بیمارستان‌ها از طریق شبکه علمی می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و امیدواریم بتوانیم شبکه علمی خود را به شبکه‌های علمی دنیا متصل کنیم، در همین راستا صحبت‌هایی با شبکه علمی اروپا «ژآنت» داشتیم و توانسته‌ایم به این شبکه متصل شویم.

**همراهی شرکت مخابرات
آبایی در خصوص همراهی مخابرات با این شبکه گفت: با تغییراتی که در شرکت مخابرات ایران صورت گرفت و تمامی مخابرات‌های استان ها زیر نظر مخابرات ایران مشغول به فعالیت شدند، ما نیز همراه شدیم و قرارداد و تفاهم‌نامه‌مان را به شرکت مخابرات ایران انتقال دادیم و با بقیه استان‌ها به صورت کج دار مریز اما تحت لوای همان قرارداد مشغول فعالیت هستیم.
وی تاکید کرد: در ساختار اپراتور شبکه علمی تنها وظیفه‌ای که مخابرات ایران برعهده دارد این است که به ما فضا، پاور و فیبر ارائه دهد و تهیه امکانات باید توسط اپراتور انجام شود که از سال 96 این اتفاق رخ داده است.
وی با اشاره به نزدیکی اتاق بازرگانی به شرکت‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌ها و اینکه آن‌ها تا به حال نماینده قوی در اتاق بازرگانی ندارند،گفت: من یک «اتاقی» حرفه‌ای هستم. خدا را شکر در این دوره از انتخابات ما 10 کاندیدای حوزه ICT داریم و این یک تغییر بسیار با ارزش است که امیدوارم تمام این دوستان بتوانند وارد اتاق شوند.
آبایی تصریح کرد: اگر مدیران در حوزه بخش خصوصی توانمند باشند و کارهای اجرایی را به خوبی پیش ببرند، قطعا می‌توانند در اتاق نیز نقش یک نماینده جدی و خوب را ایفا کنند.

**شبکه‌ای برای همه
رئیس هیات مدیره شبکه علمی کشور با اشاره به این‌که این اپراتور متعلق به همه است تا از سرویس‌های آن استفاده کنند،گفت: ساختار اپراتور شبکه علمی، نتورک است. این نتورک می‌تواند به نتورک‌ اپراتور شبکه‌های خارج از ایران متصل شود. هیچ مانع بیرونی ندارد. چون دنیا با ما در حوزه علم و دانش قطع رابطه ندارد.
وی یادآور شد: در حال حاضر به اپراتور ژآنت اروپا متصل هستیم. کسانی که به شبکه علمی متصل هستند می‌توانند از اطلاعاتی که در آن وجود دارد استفاده کنند. البته سطح دسترسی‌ها متفاوت است و ما در صدد هستیم تا به تمام دسترسی‌ها دست پیدا کنیم.
آبایی افزود: سال 2018 در سازمان ملل شبکه علمی را ارائه کردیم و آن‌جا کمیته‌های داوری وجود دارند که پروژه‌های مختلف را جمع‌آوری و بررسی می‌کنند.کمتر از یک پنج روز قبل از ژنو به ما اطلاع دادند از بین تمام پروژه‌هایی که به آن‌ها تحویل شده،6 پروژه نامزد دریافت جایزه هستند که یکی از آن‌ها اپراتور شبکه علمی کشور ایران است.
رئیس هیات مدیره شبکه علمی کشور گفت:19فروردین سال آینده در این نشست شرکت خواهیم کرد و جزو نفرات اول تا سوم آن گروه شش نفره خواهیم بود.
بر اساس اعلام اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU)، از میان 90 پروژه مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات از سراسر جهان که برای دریافت جایزه WSIS در سال 2019 رقابت می‌کنند، شبکه علمی ایران تنها شرکت ایرانی است که موفق به کسب نامزدی این دوره از جایزه WSIS شد.
امسال در جایزه WSIS بیش از 1100 پروژه در 18گروه درخواست ارزیابی و بیش از دو میلیون نفر در رأی‌گیری آن شرکت کرده‌اند که در نهایت از بین این پروژه‌ها 90 پروژه در 18گروه به مرحله دوم راه یافتند. از ایران نیز شش پروژه ملی در این ارزیابی شرکت که در نهایت شبکه علمی از میان پروژه‌ها و طرح‌های مرتبط با ICT با کسب بالاترین امتیاز به هشتمین دوره مسابقات WSIS و کاندیداتوری نهائی آن راه یافته است.
علمی **9207**1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال