تنش بین دهلی و اسلام آباد بالا گرفت

300 نفر در حمله هوایی هند به پاکستان کشته شدند

دهلی نو - ایرنا- مقامات هندی اعلام کردند در حمله صبح امروز (سه شنبه ) جنگنده های نیروی هوایی این کشور به پایگاه شبه نظامیان در خاک پاکستان بین 200 تا 300 شبه نظامی کشته شدند.

روزنامه 'هندوستان تایمز' روز سه شنبه به نقل از مقامات هندی اعلام کرد 12 جنگنده میراژ 2000 نیروی هوایی هند در ساعت 4 صبح امروز(سه شنبه )سه پایگاه شبه نظامیان در مناطق 'بالاکوت'، 'مظفرآباد' و 'چاکوتی' در خاک پاکستان را بمباران کردند.
به گفته یک مقام نظامی هند،جنگنده های نیروی هوایی مجهز به بمب های لیزری بودند.پایگاه گروه تروریستی جیش محمد در منطقه بالاکوت بزرگ ترین پایگاه این گروه محسوب می شود.
شهر بالاکوت واقع در استان خیبر پختونخوا پاکستان در 50 کیلومتری خط واقعی کنترل در منطقه کشمیر قرار دارد.
این نخستین بار از سال 1971 تاکنون است که جنگنده های نیروی هوایی هند از خط واقعی کنترل عبور کرده و وارد حریم هوایی پاکستان شده اند.
در همین حال مقامات هندی دسترسی به اینترنت را در منطقه کشمیر مسدود کرده اند.تمام پایگاه های نیروی هوایی هند در ایالت های پنجاب و هاریانا به حالت آماده باش درآمده اند.
اس سرینیواسان فرمانده پایگاه نیروی هوایی هند در چندیگر گفت: ما برای بدترین شرایط آماده هستیم.
به گفته مقامات هندی، پاکستان برای مقابله با جنگنده های میراژ 2000 هند، جنگنده های اف 16 خود را به منطقه اعزام کرده است، اما این جنگنده ها نتوانسته اند از بمباران اهداف مشخص شده جلوگیری کنند.
نارندرا مودی نخست وزیر هند صبح امروز یک جلسه فوری با مقامات دولتی و امنیتی هند برگزار کرده است.
این درحالی است که پاکستان وقوع تلفات سنگین در بمباران جنگنده های هندی را رد کرده و اعلام کرده است که جنگنده های نیروی هوایی هند پس از مواجه شدن با پدافند هوایی پاکستان، بمب های خود را در مناطق خالی از سکنه رها کردند که در این اقدام هیچ آسیبی به زیرساخت ها نرسیده است.
این حمله چند روز پس از وقوع حادثه تروریستی پلواما واقع در ایالت جامو و کشمیر هند اتفاق می افتد.
در حمله روز پنجشنبه 25 بهمن(14 فوریه) به نیروهای نظامی هند در منطقه پلواما در کشمیر، یک عامل وابسته به گروه تروریستی جیش محمد خودرو خود را در کنار یک اتوبوس حامل نیروهای نظامی هند منفجر کرد.در این حمله بیش از 40 نیروی نظامی هند کشته شدند.
گروه تروریستی جیش محمد مسئولیت این حمله را پذیرفته است و عامل این حمله انتحاری را 'عادل احمد دار' معرفی کرده است.
در سال 2016 ، حمله شبه نظامیان به پایگاه نیروی هوایی هند در شهر 'اوری' به کشته شدن 19 سرباز هندی منجر شد. این حمله دلیلی بود تا دولت نارندرا مودی نخست وزیر هند یک حمله محدود علیه پایگاه شبه نظامیان در خاک پاکستان ترتیب دهد.
به گفته مقامات دفاعی هند در این حمله بیش از 35 شبه نظامی و 9 نیروی نظامی پاکستان کشته شده اند.
رویارویی نظامی پاکستان و هند، تنش ها میان این دو کشور همسایه را وارد مرحله جدیدی کرد. هند پس از حمله تروریستی اخیر در پلواما کشمیر پاکستان را به واکنش متقابل نظامی تهدید کرده بود.
عمران خان نخست وزیر پاکستان در واکنش به مواضع اخیر دهلی و تهدید به اقدام نظامی در داخل خاک پاکستان، هشدار داد که هند دست از جنگ طلبی بردارد در غیراین صورت پاکستان قاطعانه به هرگونه تجاوز پاسخ خواهد داد.
شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در واکنش به تجاوز جنگنده های هندی هشدار داد که هند، دست از اقدامات تحریک آمیز بردارد.
استقلال پاکستان و جدایی از هند در سال 1947 میلادی، وقوع چندین جنگ میان دو کشور، رقابت در آزمایش های اتمی و پرتاب موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای، بازداشت صیادان در آبهای آزاد، موضوع برداشت از حوزه های آبی مشترک، مشکلات اخذ روادید تجاری، اقدامات تروریستی در دو کشور، قربانی شدن شهروندان پاکستانی و هندی و انگشت اتهام بسوی اتباع دو کشور در این حملات و درگیری ها میان مرزبانان هند و پاکستان را می توان از دلایل عمده سردی روابط سیاسی و اقتصادی میان دو کشور همسایه در منطقه جنوب آسیا عنوان کرد.
این درحالی است که روابط هند و پاکستان طی چند دهه گذشته همواره شاهد تنش های متعددی بوده، تنش هایی که حتی موجب صف آرایی نیروهای نظامی دو کشور در منطقه مرزی شده است و این بار نیز هند پس از حمله در منطقه پولواما، پاکستان را به واکنش متقابل تهدید کرد.
آساق**267**1600

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال